Compliment van politie: Zeeuwen respecteren de coronaregels Minder besmettingen in Zeeuwse verpleeghuizen ZEELAND 3 YERSEKE MAAKT ZICH GROTE ZORGEN wijs. ,,In België zijn de restaurants nu dicht, in Frankrijk geldt een avondklok. Een Fransman gaat ge woonlijk om negen uur 's avonds aan tafel. Nu moet hij dan al thuis zijn. Dat helpt niet echt." Krijn Ver wijs verkoopt schaal- en schelpdie ren aan supermarkten en aan groot handels die restaurants en viswin kels beleveren. Meer schelpdieren slijten aan supermarkten is niet eenvoudig, want die reageren nooit zo snel op dit soort ontwikkelin gen, onderstreept de directeur. Ook Spanje is een belangrijke afnemer, onder meer voor allerlei soorten schelpdieren zoals kokkels en ve- nusschelpen. ,,Maar Spanje zit deels in een lockdown. Het toerisme is hard geraakt, strandtenten zijn dicht. Ook dat merken we in Yer- seke." Koffiedik kijken Bij Roem van Yerseke hebben ze nog geen exact beeld hoe hard de tweede horecasluiting het bedrijf raakt. We draaien nog volop door, mede doordat restaurants creatieve thuisbezorgmaaltijden bedenken, ja ook met mosselen. Ook ver schuift de afzet nu meer naar su permarkten. Maar natuurlijk gaan ook wij de prijs van die horecaslui- ting betalen. Hoe hoog die zal zijn, is nog koffiedik kijken", zegt com mercieel manager Werner Postma. Caroline Verwijs kijkt al verder vooruit. Als het deze winter faillis sementen in de horeca gaat rege nen, krijgt Yerseke ook een bui, zegt ze. ,,Mist de horeca de kerst, dan vrees ik het ergste. Er ontstaat dan in de totale keten een sneeuwbalef fect. Stel dat een paar omgevallen restaurants flinke schulden hebben bij groothandels die op hun beurt schulden bij ons hebben. Dan is het hek van de dam Koeltransport Kotra Logistics is zo'n schakel in de keten. Het Yersekse bedrijf in koel- transport heeft behoorlijk last van de sluiting van de horeca, met name die in België. ,,Het is een flinke dreun. Het transportvolume is met 20 procent gedaald. Gelukkig zijn Duitsland en Frankrijk nog wel open. Nee, we ontslaan nog geen personeel. We hopen die vier we ken door te komen. Daarna zien we verder", zegt directeur Erik de Koeijer. Verwijs hoopt vurig dat de ho reca weer snel open mag en blijft. Haar advies aan premier Mark Rutte: „Bekijk nog eens goed welke coronamaatregelen effect hebben en welke niet. Laat bijvoorbeeld restaurants waar het besmettings risico laag is, door draaien. Mijn boodschap is: vernietig de econo mie niet en geef ondernemers per spectief." De politie werkt nauw samen met de boa's. Er gaan gecombineerde teams op pad. Lokaal wordt geke ken welke plaatsen aandacht be hoeven. Voor dreigende situaties zijn in elke Zeeuwse politieregio twee agenten vrijgemaakt om as sistentie te verlenen. Verder heb ben de politiemensen met andere taken dan 'corona' hun ogen niet in hun zak. Ook zij spreken men sen aan als ze overtredingen zien. Er zal strikter gehandhaafd wor den, aldus de veiligheidsregio en de politie. Handhavers moeten de straat op. Om het besmettingsri sico te beperken gaan boa's en agenten niet meer samen in één auto op pad. Ook gaan handhavers meer in vaste teams werken zodat er minder kans is op besmetting tussen collega's. De voorzitter van het landelijk veiligheidsberaad Hubert Bruls zei deze week dat het 'piept en kraakt' bij de handhavers. Zo erg is het in Zeeland niet, zegt Manu- sama. ,,Natuurlijk ervaren wij ook extra druk, maar van piepen en kraken wil ik in ons district nog niet spreken." Daarbij helpt het dat in Zeeland het aantal besmettingen sterk af wijkt van de rest van het land. Ter wijl 23 van de 25 veiligheidsregio's in de fase ernstig of zeer ernstig verkeren, zit Zeeland (met Zuid Limburg) in de fase zorgelijk. De politiebonden luidden deze week de noodklok. Sommige ba sisteams zouden het met minder dan de helft van de mensen moe ten doen en kunnen daardoor zelfs nooddiensten niet ingevuld krij gen. Dit soort hoge verzuimcijfers zijn in Zeeland niet aan de orde, verzekert de Zeeuwse politiechef. In Zeeuwse verpleeghuizen zijn de afgelopen week in totaal 9 nieuwe coronabesmettingen vastgesteld. Dat zijn er minder dan de week daarvoor. Er zijn volgens de samen werkende zorginstellingen afgelo pen week geen bewoners aan co rona overleden. In de gemeente Goes werd bij 5 verpleeghuisbewoners corona vastgesteld, in de gemeente Tholen 2, in Reimerswaal 1 en op Schou- wen-Duiveland 1. Allévo, Ceder hof, Cleijenborch, Eilandzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom geven elke donderdag een weekoverzicht van de actuele coronacijfers. ,,Cliënten mogen gewoon bezoek blijven ontvangen. Als ergens een uitbraak is, nemen we uiteraard de benodigde maatregelen en kan het zijn dat even geen bezoek mogelijk is. Maar we doen er alles aan om het bezoek - zelfs voor cliënten die po sitief getest zijn - zo snel mogelijk weer toe te laten", aldus de Zeeuwse zorginstellingen. Sinds begin oktober zijn er in to taal 30 besmettingen in Zeeuwse verpleeg- en verzorgingshuizen ge meld, 6 mensen zijn overleden. Twee cliënten zijn inmiddels gene zen. vrijdag 23 oktober 2020 onze oesters opeten?' M Oesters van Krijn Verwijs in de oesterput ten in Yerseke. ARCHIEFFOTO MECH- TELDJANSEN Caroline Ver wijs, directeur van schelp- dierhandel en kweekbedrijf Krijn Verwijs: ,,Mijn bood schap is: ver nietig de eco nomie niet." FOTO CYNTHIA CATS Zeeuwen houden zich over het algemeen vrij goed aan de ver scherpte coronaregels. ,,Dat is wel een compliment waard", zegt Joost Manusama, chef van het politiedistrict Zeeland. Theo Giele Middelburg Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31