s? Herdenken kun je overdrijven Zoekt u flexbaan in de zorg? Stuur een appje! 'Provincie leerde van blunder met Sloeweg' Cute 2 HORECA DICHT SCHELPDIERSECTOR In Yerseke is iedereen bloednerveus. De Nederlandse horeca is dicht en sinds een week ook de Belgische. Dat hakt erin bij kwekers, handelaren en transportbedrijven, want België is een heel grote markt. Commentaar p het takenlijstje van Paul Blokhuis staat onder meer: herdenken. De staatssecretaris van VWS is er al meer dan een jaar mee bezig. Het begon indrukwekkend, in Terneuzen met de mooie her denking van de Slag om de Schelde. En het ging maar door. Eerst onder een heldere hemel, maar al snel in de beklemming van de coronacrisis. Daarom wil Blokhuis volgend jaar in de herkansing. Liefst veel uitbundiger dan in 2020. Is dit een goed plan? Blokhuis zegt in de PZC dat hij de Tweede Wereldoorlog niet wil vergelijken met de vrijheidsbeperking die de coronaregels ons opleggen. Dat is verstandig. Wat mensen elkaar aandoen is van een andere orde. Oorlog kun je vermijden, een virus niet. In een oorlog kun je de verkeerde kant kiezen. In de strijd tegen het coronavirus kun je twisten over het nut van bepaalde maat regelen, maar vóór het virus is gelukkig niemand. Toch moet Blokhuis een beetje voorzichtig zijn met de plan nen om van 2021 weer een groots herdenkingsjaar te maken. Want we hopen dat Nederland zich dan uit de greep van co rona heeft gewurmd, of minstens een acceptabele manier heeft gevonden om met het virus te leven. Als dat lukt, voelt het zeker als een bevrijding. Dat feestje is moeilijk te rijmen met een grootscheepse herdenking van het einde van WO II. Er is geen dwingende reden het toch te proberen. Al die krachtige verhalen over de oorlog zijn in 2025 nog springlevend. Post-coronafeestje rijmt niet met grootscheepse herdenking van het einde van de oorlog De organisatie werft flexibel inzet baar personeel voor onder meer ZorgSaam, Zorgstroom, Allevo en WVO zorg. Ondanks de vele vaca tures is het vinden van mensen niet eenvoudig, vertelt Cindy Nieu- wenhuijze. „Mensen zien door de vele vacatures het bos niet meer. Daarom zochten we naar een ma nier om mensen nog eenvoudiger met ons contact te laten opnemen." Het gaat om mensen die al be schikken over een zorgdiploma, be nadrukt ze. ,,Het voordeel van Whatsapp is dat mensen snel con- ALMANAK tact kunnen maken zonder een sol licitatiebrief te hoeven te sturen. Natuurlijk worden ze niet aangeno men op basis van een Whatsapp- gesprek. We gaan alles na, tot refe renties aan toe. Maar we merken dat mensen wel reageren met een appje, en niet de tijd nemen om te De twee 11-jarige meiden spelen al jaren spelletjes op de compu ter. Samen hebben ze dan dikke pret. Deze week steeg de op winding zelfs tot grote hoogten toen er een jongen opdook in het spel. Hij gaf aan, in het En gels, dat hij Zeus heette en dat hij één de 1200 tiktok-volgers We hopen zo het personeelstekort te verminderen mailen. Door deze mogelijkheid te bieden, hopen we bij te dragen aan het verminderen van het perso neelstekort." was van de meiden. Die sloegen helemaal op tilt toen Zeus ver telde dat hij er eentje wel 'cute' vond. Na zijn volgende medede ling volgde een mengeling van opluchting en teleurstelling. Zeus bleek namelijk gewoon Sofie te zijn: klasgenoot en vriendin. Ook hartstikke cute. Scheldemuseum in Scheldehof SP presenteert zwartboek Dethon Goes Schrijvers signeren in De Koperen Tuin ,,De vraag naar platte oesters is ge halveerd, omdat die vooral in res taurants worden gegeten. We kij ken met angst en beven uit naar kerst", zegt Caroline Verwijs, direc teur van schelpdierhandel en kweekbedrijf Krijn Verwijs. De horecasluiting in beide lan den is slecht nieuws voor de export van bijna alle schelpdierproducten, maar oesters in het bijzonder. ,,Oes- ters eet je in een restaurant", zegt Jaap de Rooij, secretaris van de Ne derlandse Oestervereniging. ,,Ne- gen van de tien consumenten maakt thuis geen oester open. Dat vinden veel mensen moeilijk en ook gevaarlijk. Helaas zijn die afzet kanalen naar de horeca nu vrijwel dicht. Het is ook geen product dat j e gemakkelijk in een maaltijdbox voor thuisbezorging stopt. Het ziet er somber uit." Ontsnappingsroute De oesterkwekers produceren dit jaar naar schatting zo'n 15 tot 20 miljoen kromme oesters (creuses) en 3 tot 4 miljoen platte oesters. Driekwart van de oesters verdwijnt in Belgische kelen. Nu de restau rants ook daar een maand gesloten zijn, wordt wel geprobeerd om meer oesters in de schappen van (Belgische) supermarkten te krij gen. Dat is echter geen ontsnap pingsroute, want de winkels gaan nooit de totale berg oesters afne men. De grote angst in Yerseke is dat sluiting van de horeca wordt ver lengd. De Rooij: ,,Als met kerst res taurants nog steeds dicht zijn, is dat een ramp. De piek in de oesterver koop ligt rond kerst. Ik schat dat 70 tot 80 procent van de oesters dan de deur uitgaat. Gezien het aantal op lopende coronabesmettingen vraag ik me af of de horeca met kerst weer open is. Ik vrees het ergste, maar la ten we hopen van wel, want wie gaat die oesters dan opeten?" Kun je oesters uit de putten niet Oesters stop je niet gemakkelijk in een maaltijdbox voor thuisbezorging. Het ziet er somber uit terugstorten in de Grevelingen en Oosterschelde als ze niet worden verkocht? De Rooij: ,,Dat kan, maar als je oesters na twee, drie maanden terug zaait, gaat de helft dood. Die temperatuurschok overleven ze vaak niet." Bij Krijn Verwijs zien ze de afzet fors teruglopen. ,,De vraag naar platte oesters is gehalveerd", zegt directeur Caroline Verwijs. Maar ook de verkoop van verse mosselen en ander zeebanket lijdt onder de horecasluiting. ,,Het gaat nog niet zo hard als dit voorjaar tijdens de eerste lock down. Toen haalden we maar een kwart van de omzet. Nu loopt de afzet langzamer terug." België en Frankrijk zijn belang rijke exportlanden voor Krijn Ver- Wat ooit gruwelijk misging bij de meest besproken weg van Zeeland, zal niet meer gebeuren. Als de pro vincie Zeeland nu een groot project aanpakt, neemt ze geen onverant woorde risico's meer. De Rekenkamer Zeeland - die controleert of de provincie haar geld goed besteed - trekt die con clusie na onderzoek. De verbreding van de ruim vijf kilometer lange weg tussen de A58 en de Westerscheldetunnel - de Sloeweg - mondde uit in een groot debacle. Dat kostte ruim 20 miljoen meer dan was begroot. Gedepu- teerde Kees van Beveren moest er voor opstappen. Van die blunder heeft de provin cie geleerd, aldus de Rekenkamer Zeeland. Sinds het Sloeweg-debacle heeft de provincie scherp in beeld wat de risico's van projecten zijn. Ze zijn bovendien 'fair en adequaat verdeeld' over de deelnemers aan projecten. Voldoende geld Ook heeft de provincie voldoende geld in kas om risico's op te vangen die niet door de projecten kunnen worden gedekt. De Rekenkamer heeft geen nieuwe zaken ontdekt waarbij de provincie het schip kan ingaan. vrijdag 23 oktober 2020 Wie een flexbaan zoekt in de zorg en al een zorgdiploma heeft, kan nu ook via Whatsapp solliciteren bij Zeeuwse Zorg mensen. Jeffrey Kutterink Middelburg - Cindy Nieuwenhuijze Whatsapp-nummer van Zeeuwse Zorgmensen: 06-11834291. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Museum Scheldewerf stelt een deel van de col lectie gereedschappen en voorwerpen van de oude Scheldewerf ten toon in de hal en brasse rie van zorgcentrum Scheldehof, in de oude Zware Plaatwerkerij in Vlissingen. Het museum is zelf beperkt en onder voorwaarden open. Een aantal voorwerpen van de 1500 collectiestukken die het museum beheert en waar normaal mee wordt geëxposeerd in de Oude Verbandkamer aan de De Willem Ruysstraat, is nu te zien in de vier meter hoge stellingkast in de brasserie. TERNEUZEN Kamerlid Jasper van Dijk van de Socialistische Par tij (SP) komt volgende week donderdag naar Terneuzen voor de pre sentatie van een zwart boek over sociaal werk- bedrijf Dethon. Het zwart boek is gemaakt op basis van klachten die mede werkers indienden bij een speciaal SP-meldpunt. Dethon-directeur Edwin van den Berghen neemt het zwartboek in ont vangst, meldt de SP. Bij het bedrijf zou sprake zijn van 'willekeur van leiding gevenden en laakbaar personeelsbeleid'. Dethon liet eerder weten zich hier niet in te herkennen. Allie Barth en Albert Kort signeren hun nieuwe boek Zeeuwse vertellingen morgen tus sen 13.30 en 15.30 uur in boekhandel De Kope ren Tuin in Goes. Ze hebben 22 geschie denisverhalen geschre ven waarbij ze ruim uit de regionale archieven hebben geput. Lokale historie, over 'mensen van vlees en bloed'. Met onder anderen de ge meenteveldwachter van Dreischor die in 1906 zijn vrouw dood schoot. En Johanna du Mez die in 1850 in Groede mis bruikt werd door haar stiefvader. 'Wie gaat Frank Balkenende Yerseke - Jaap de Rooij, Nederlandse Oestervereniging Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30