f Europa de zwakke plek van Unilever ^vï OM wil Tata vervolgen voor gevaarlijke stofwolken ECONOMIE 17 Weg uit het buitenland beauty r_— m tijd. Als dat lukt, houdt Hema voor het eerst in jaren weer geld over. Winst die we investeren in Hema, zeggen de kopers. Van Eerd, met zijn investeringsbedrijfMississippi Ventures, en Parcom hebben acht weken de tijd om de banken over de streep te trekken. Golfresort Van Eerd wachten pittige discussies met de banken. Bij een hoog risico vragen banken doorgaans hoge rente, en in het geval van Hema is het risico hoog en het beloofde ren dement bescheiden. De familie Van Eerd heeft natuurlijk voldoende achter de hand om de banken gerust te stellen: golfresort The Duke, golfwinkels, en het Jumbo concern zelf. Maar dan nog. Is er nog geld te verdienen? „Retail heeft het waan zinnig moeilijk. Daar komt nu corona overheen. Banken zijn voor zichtig, want zij zien een golf aan faillissementen aankomen als de steunmaatregelen van de overheid aflopen'', zegt retaildeskundige Paul Moers. Zijn de banken bereid honderden miljoenen te pompen in de Hema- winkels, die de grandeur ademen van veertig jaar geleden? Moers: ,,Halflege schappen, schappen die al vijftig jaar hetzelfde zijn. Wie Hema zegt, denkt aan iconen als de babykleertjes, tompouce en Jip NIEUWE KOERS Janneke. Terecht, maar dat zijn ook allemaal iconen uit de vorige eeuw. Wat zijn de iconen van deze eeuw? Die is toch echt al twintig jaar bezig. Waar is de beroemde design afdeling van Hema gebleven? Waar is de kwaliteit gebleven? Vroeger werd Hema gekopieerd, nu kopië ren ze anderen. Hema is de vibe compleet kwijt. Er is heel snel innovatie nodig met nieuwe pro ducten die passen in deze tijd'', zegt Moers. Hij schreef vorig jaar een strate gisch plan voor Hema. Na zijn pre sentatie met foto's waaruit bleek hoe sleets en achterhaald het bedrijf was, hoorde hij nooit meer iets terug. Sterker, Hema ontstak in woede toen hij erover vertelde in de pers. ,,Het lijkt erop dat Jumbo mijn strategie nu uit gaat voeren'', zegt hij fijntjes. „Concentreer je op de Nederlandse markt. Onmiddellijk ophouden met die krankzinnige buitenlandse avonturen. Groot heidswaanzin om overal in de we reld winkels te openen. Niemand zit daar op je te wachten. Dat heeft zoveel geld gekost dat Hema Neder land is gestagneerd.'' Geldmachine Moers, die ook ooit hielp om Jumbo als merk neer te zetten, denkt dat de familie Van Eerd het lukt. ,,70 procent kans dat de overname door Jumbo een succes wordt. De familie Van Eerd heeft alle tijd om het op te bouwen met geldmachine Jumbo achter zich, maar de kans op een succesvolle financiering is niet meer dan fiftyfifty. Als je alles op een rijtje zet, is het in deze tijd geen gemakkelijke aankoop. En de situa tie van de banken is in deze tijd ook lastig.'' Het coronavirus krijgt geen vat op Unilever, bleek gisteren bij de toe lichting op de derdekwartaalcij fers. Bij het onderdeel persoon lijke verzorging, onder andere Dove, blijft de vraag naar handgels en zeep groot. En bij het onderdeel schoonmaakmiddelen zijn bleek- water en andere schoonmaakmid delen niet aan te slepen. Wereld wijd wordt er flink gepoetst om het virus buiten de deur te hou den. De voedingstak heeft het moei lijker. Dat komt vooral doordat op veel plekken de horeca gesloten is. Daar staan wel meer verkopen via de supermarkten tegenover. Men sen koken nu meer thuis. China, een belangrijke markt voor Unilever, liet al weer behoorlijke groei zien in het derde kwartaal, evenals India. Ook in Nood- en Zuid-Ame- rika ging het goed met de omzet en winst. Maar Europa was de spreekwoordelijke spelbreker. Daar zakte de omzet juist in gedu rende het derde kwartaal. „Dat kwam vanwege prijsacties", aldus Alan Jope, de bestuursvoor zitter van Unilever. „Dat zorgde voor prijsdruk." Er werden wel meer producten verkocht, maar tegen lagere prij zen. Die prijsacties heb ben niets te maken met de coronacrisis. ,,Dit is een terugkeer naar de nor male situatie'', verzekerde Jope. Europa is een volwassen markt met weinig groei. Dat betekent dat er hard om de consument gevoch ten wordt. Prijsacties als 'twee ha len een betalen' zijn een vast on derdeel van dat gevecht. Vechtmarkt De vechtmarkt is niet het enige probleem in Europa. ,,Volstrekt idioot'', noemde Jope het voorstel dat in het Europees Parlement wordt behandeld om vleesnamen te verbieden voor plantaardige producten. Unilever ziet plantaar dige producten als een groeimarkt en heeft onder andere de Vegeta rische Slager gekocht. ,,Alsof men sen die een vegaburger kopen niet weten dat het een plantaardig pro duct is.'' De aandeelhouders van Unile ver stemden recent voor de ver plaatsing van het hoofdkantoor van Nederland naar Engeland. ,,Wie schrijft dat Unilever uit Ne derland vertrekt, heeft het fout", zegt Jope. „Het is puur een papieren operatie. Er gaat geen baan verlo ren in Nederland." Of de verhuizing doorgaat, is nog niet zeker. GroenLinks heeft een wetsvoor stel ingediend om vertrekkende multi nationals te belasten. Unilever zou dan li miljard euro belas ting moeten betalen bij een vertrek naar Engeland. Dan is de verhuizing van de baan. Jope is daar niet bang voor. „We heb ben drie adviezen van juridi sche experts die al lemaal zeggen dat de wet in strijd is met Europese wet ten en het belas tingverdrag tussen Groot-Brittannië en Nederland.'' Cream Crème 100% Natural I IJMUIDEN Het Openbaar Ministerie wil Tata Steel straf rechtelijk gaan vervolgen voor grafietregens die de staal fabriek heeft veroorzaakt. Dit zijn gevaarlijke stofwolken die vrijkomen bij de productie van staal. Volgens de milieuver gunning van de IJmuidense staalfabriek mag het stof dat vrijkomt bij de productie van staal niet meer dan 2 meter van de bron terechtkomen. Maar bewoners van het naastgelegen Wijk aan Zee klagen al jaren over Tata-stof dat in hun buurt neerslaat. ,,Het bedrijf zou hebben verzuimd de bron vochtig en schoon te houden'', stelt het OM. Het kan overi gens nog wel een jaar duren voordat de staalfabrikant offi cieel wordt gedagvaard. Een woordvoerder van Tata Steel maakt zich overigens geen zorgen. Hij zegt dat het OM 'een enkel incident aan grijpt' dat speelde op 1 en 2 maart 2018. Door een combi natie van extreme vorst, wind en droogte zouden er bij de opslagplekken van het bedrijf toen grondstoffen zijn ver waaid. De stoffen verspreidden zich toen inderdaad verder dan 2 meter, ondanks de voor zorgsmaatregelen die Tata Steel had getroffen. vrijdag 23 oktober 2020 GO Hema redden AMSTERDAM Hema heeft 772 winkels, waarvan in Ne derland 293 eigen winkels en 250 franchisers. Er werken 19.000 mensen en iedere week komen er 6 miljoen klanten over de vloer. De nieuwe eigenaren willen de activiteiten concentreren op Nederland, België/Luxemburg (103 winkels) en Frankrijk (70 winkels). Enkele tientallen winkels en webshops in 'verre' landen, zoals Jumbo het noemt (Hema zit ook in bij voorbeeld Qatar, Mexico, Ver enigde Arabische Emiraten, Spanje en Oostenrijk) worden waarschijnlijk afgestoten. Unilever blijft het goed doen, ondanks de coronacrisis. Al leen in Europa gaat het minder met het voedings- en wasmid delenconcern. Peet Vogels Rotterdam Unilever verdient goed aan schoon maakmiddelen. FOTO UNILEVER Schuurmiddel a récurer with Cleaning Particles M i 100% stwlcndjchpcn. Enlfrvc 100%'dtJ tactics 100% propreté ètlnceonte CITRUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17