II O O O lil 16 ECONOMIE SCHULDENLAST OVERNAME Hema kan over acht weken echt gered zijn door Jumbo-familie Van Eerd óf het bezwijkt alsnog onder de schuldenlast. Dat is de keuze. Of het overnameplan slaagt, ligt vooral aan de drie grote Nederlandse banken. Kort Staatsschulden rijzen pan uit De staatsschulden van de landen in de euro zone zijn in het tweede kwartaal omhoog geschoten. Omdat overheden veel geld leen den voor de bestrijding van de coronacrisis, stegen die naar gemiddeld 95,1 procent van het bruto binnenlands product (bbp), becij ferde het Europese statistiekbureau Euro- stat. In het eerste kwartaal was dat nog 86,3 procent. Ook het begrotingstekort lag in het tweede kwartaal flink hoger, met gemiddeld 11,6 procent tegen 2,5 procent in het eerste kwartaal. Dat is de sterkste stij ging op kwartaalbasis die ooit is gemeten en ook het hoogste begrotingstekort ooit gemeten. Oprichters TomTom steken nog meer geld in jong bedrijf De oprichters van TomTom steken met hun investeringsfonds Rinkelberg Capital 10 miljoen euro in het jonge Amsterdamse bedrijf The fctr E/Zon, een onderneming die woningen gasloos maakt. Het bedrag is bedoeld om de uitbreiding naar de rest van Europa te ondersteunen. Oprichters Harold en Corinne Goddijn en Peter-Frans Pauwels investeerden met Rinkelberg Capital eerder al 4 miljoen euro in de snelgroeiende jonge onderneming. Duitsers hamsteren weer Duitsers zijn de afgelopen week weer mas saal wc-papier gaan hamsteren, nu het aan tal besmettingen met het coronavirus steeds verder oploopt. Dat meldt het Duitse fede rale statistiekbureau Destatis. Ook de verko pen van zeep en desinfecterende middelen schoten omhoog. De verkoop van toiletpa pier lag vorige week 90 procent boven het gemiddelde van voor de pandemie. De we ken daarvoor was dat veel lager. Van zeep werd ruim 60 procent meer verkocht en van desinfecterende middelen bijna 75 procent. Ook sommige etenswaren waren in trek. Zo werd ruim de helft meer rijst verkocht, ruim een kwart meer bloem en ongeveer een derde meer gist. Air France- KLM Heineken URW Flow Traders Ton Voermans Veghel Met hun overnamepitch hebben de investeringsmaatschappij Parcom en Mississippi Ventures, van de Jumbo-familie Van Eerd, van de redding van Hema nadrukkelijk een nationale zaak gemaakt. Wij zijn de Nederlandse kopers van een 'iconisch' Nederlands bedrijf en dat willen we financieren met Neder lands geld van Nederlandse ban ken, zo is de teneur. Ton van Veen, financiële topman bij Jumbo en ad viseur van de familie Van Eerd, kondigde nog net niet aan dat het rode Hema-logo rood-wit-blauw zou worden. Zijn boodschap is duidelijk: geen Britse roofridders meer die 'onze' Hema tot op de laatste cent leegzui gen, maar solide eigenaren: de familie Van Eerd die met Jumbo zelfs het almachtige Albert Heijn nerveus krijgt, en Parcom, een ge respecteerd investeerder. De familie heeft de overname een zaak van nationaal belang gemaakt. De formule van Hema laat zich nog het best omschrijven als een week markt in een winkelpand. Rook worst, babykleding, brood, fiets- lampjes, pennen, wijn, ondergoed, tompouces, keukengerei, gordijnen, beddengoed, make-up; de lijst is eindeloos. Voor veel kleinere plaat sen is een Hema dan ook heel be langrijk, waar koop je anders? Marketing Nee, qua marketing hoefje de Bra banders niets te leren. Maar dan moeten de grootbanken wél mee werken aan de overnameplannen. Van Eerd en Parcom steken samen 150 miljoen in de overname; ieder de helft. ABN Amro wordt 100 mil joen euro gevraagd; Rabobank ook 100 miljoen euro en ING eveneens 100 miljoen euro. De drie moeten ook nog een kredietrekening van 100 miljoen verstrekken waar Hema naar believen tijdelijk geld uit kan opnemen, om nieuwe col lecties mee te betalen en dergelijke. De leningen van de bank zijn essentieel om de schulden te herfi nancieren, want Hema betaalt zich nog steeds blauw aan rente. Dat werkt hetzelfde als het oversluiten van een hypotheek. Wie nu bij voorbeeld een lening op de woning heeft met 5 procent rente, verdient enorm als de hypotheekrente wordt verlaagd naar onder de 2 pro cent. Hema betaalde zich afgelopen decennium bijna letterlijk naar de ondergang aan rente. Bij de laatste herfinanciering van de schulden is de rente verlaagd naar 7,5 tot 10 procent, maar Van Eerd wil verder. Hij zou bereid zijn de banken 4 procent rente te beta len. Geen slecht rendement in deze Vroeger werd Hema gekopieerd, nu kopiëren ze anderen. Hema is de vibe kwijt BEGROTINGSTEKORTEN NOOIT ZO HOOG BEDRIJF MAAKT HUIZEN GASLOOS VERKOOP TOILETPAPIER PIEKT O Grootste stijger in de MidKap: een mooie opsteker voor de luchtvaart maatschappij. <UK De bierbrouwer noteerde een plus in de hoofd zakelijk nega tieve AEX. -315% Het vastgoed concern was de grootste daler in de AEX. M De beursinterme- diair behaalde af gelopen kwartaal lagere resultaten dan in het tweede kwartaal. vrijdag 23 oktober 2020 Banken moeten Een vestiging van Hema in Eindhoven. foto anp - Paul Moers, retaildeskundige De nieuwe eigenaren willen waarschijnlijk af van buitenlandse avonturen van Hema, zoals dit filiaal in Dubai. foto anp E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16