overleefde twee wereldoorloaen inscha €900 II NIEUWS 15 Montage korting! Kies voor een veilige douche van Molenaar! vrijdag 23 oktober 2020 De kastanje in leper heeft een om trek van 9,2 meter. molenaar uitstekend De beroemde kastanje van leper, een boom die beide wereldoorlogen overleefde, is nu nog beroemder. Hij is verkozen tot Boom van het Jaar in België. ,,En terecht'', zegt Lieven Stubbe, de baas van het Ieperse groen. ,,Het is een magnifiek levend wezen.'' Mark van Assen Ieper dan alleen de stam en de blaad jes, maar een complex orga nisme, met onder de grond die enorme wortelstructuur. Die slaagde erin heel veel voedsel naar die twijgjes te sturen.'' Opgestookt Het groen op de vesting kreeg maar kort de tijd om te herstel len. In de Tweede Wereldoorlog was het juist de Ieperse bevol king die zich vergreep aan de bo men. Door de koude winters en het voortdurende tekort aan brandstof werd bijna alles opge stookt. Maar ook nu ontsprong onze vierstammige kastanje de dans. Hij staat precies op een schuine helling van de vesting en men was bang dat hij op de aangren zende huizen zou vallen als hij zou worden omgezaagd. Zo overleefde hij ook deze oorlog, samen met nog één andere boom: een driestammige boom hazelaar die even verderop staat. ,,Het is magnifiek'', zegt een trotse Stubbe. ,,Zeker zo pal naast de Menenpoort.'' Hij wijst naar het beroemde herdenkings monument voor 54.896 vermiste soldaten uit het Britse Gemene best, waar nog steeds elke avond om 20.00 uur een trompettist de Last Post speelt. ,,De boom is een symbool geworden van weder opstanding. Ook die van Ieper, ja.'' Zonnige vooruitzichten En nu? ,,Nou, hij doet het eigen lijk best goed. Al is het deze zo mer natuurlijk wel heel erg droog geweest. Hij zag er even tjes slecht uit, met bladeren die naar beneden hingen. De buien van augustus kwamen net op tijd. Maar het is een sterke boom, Lieven Stubbe kent de boom al zijn hele leven. Toen hij nog een ventje was en met zijn klas van school naar het zwembad liep, langs de oude vestingwal van Ie per, was hij al onder de indruk. ,,Die prachtige bolvorm! Een koepel met een perfecte ron ding!" Hij kijkt naar boven, recht in het bladerdek, en is nauwelijks verstaanbaar op deze stormach tige herfstdag. Het is een mach tig lawaai als de wind losgaat op de boom. „Gevaarlijk? Ach, hij heeft wel erger doorstaan.'' Stubbe is hoofd van de dienst Milieueducatie en Landschaps- zorg van de gemeente Ieper, en al meer dan dertig jaar verant woordelijk voor het wel en wee van de kastanje. ,,Er staan wel meer mooie bomen hier aan de vestingwal; die eik bijvoorbeeld, of daar, die beuk, maar het is vooral zijn verhaal dat deze kas tanje zo bijzonder maakt.'' De boom werd ergens halver wege de 19de eeuw geplant tij dens een grote metamorfose van het militaire domein van Ieper. Dat was tot dan toe ontoeganke lijk voor de burgers, maar een gerenommeerde landschapsar chitect toverde het om tot een openbaar park. Een kleine vijftig Na de Eerste Wereldoorlog was de boom een stronkje. jaar later was er helemaal niets meer van over, net als van de rest van Ieper. De stad werd vier jaar lang be legerd en gebombardeerd door de Duitsers. Ze werd nooit inge nomen, maar de prijs was hoog. Foto's uit die tijd tonen een de solate verzameling ruïnes. ,,Er stond vrijwel geen boom meer overeind'', zegt Stubbe. Maar de kastanje was een taaie. Zijn wor telstronk en stamvoet wisten te overleven, en uit die stronk groeiden vier nieuwe twijgen. ,,Zo zie je maar dat de boom een levend wezen is, hè. Hij is meer De boom is een symbool van wederopstanding. Ook die van Ieper, ja hè! Hij heeft ook de februaristor men van 1992 doorstaan, en de tor nado van 1985, toen er heel veel bomen zijn weggeblazen.'' De kastanje heeft inmiddels een omtrek van 9,2 meter, en daar kun nen zo nog een paar meter bij ko men als hij zijn hele levensduur volmaakt. ,,Hij kan 250 jaar oud worden'', zegt Stubbe. De vooruit zichten zijn zonnig. Bij de titel Boom van het Jaar hoort namelijk ook een 'verzorgingsbeurt' van 2500 euro. ,,En die gaan goed be steed worden.'' Je zou het na alle loftuitingen niet zeggen, maar stiekem is Stub- bes favoriete boom de iep. ,,Och, die is groot, sterk, windvast en hij kan veel verdragen. Echt een boom van de streek. Hij groeide overal. Tot na de Eerste Wereldoorlog. Toen brachten de Chinezen die hier de slagvelden kwamen ont mijnen in hun houten koffers per ongeluk de Aziatische iepenziekte mee. Die schimmel heeft toen bijna alle Europese iepen aange tast.'' Maar dat is weer een heel ander verhaal. Veilig. Extra lage instap en antislip vloer. Vlot. Snelle levering en plaatsing. Vakkundig. Wij werken schoon en netjes. Vertrouwd. Klantbeoordeling: 'Uitstekend'. Voordelig. Nu montagevoordeel tot 900,-. Gratis brochure ontvangen? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl GO Boom van het jaar FOTO'S HENK DELEU iwiwi immi Klantwaarderingop.Trustpilot voordeel oplopend tot: - Lieven Stubbe, gemeente Ieper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15