75 jaar Bevrijding GRATIS GIFTBOX 10 NIEUWS behind your scenes EXCLUSIEVE Canon Deel zorg schiet bonus zelf voor De viering van 75 jaar vrijheid werd overschaduwd door vrijheidsbeperkingen vanwege de coronacrisis. Dat maakte de herdenkingen misschien wel des te indrukwekkender, zegt staatssecretaris Paul Blokhuis. Het kabinet investeert miljoenen om het verhaal van de oorlog levend te houden. hui® Meerdere zorginstellingen schieten de zorgbonus van 1000 euro netto die door de overheid aan zorgmedewerkers is beloofd, zelf voor. Ze wach ten niet tot het ministerie van Volksgezondheid (VWS) hun aanvragen heeft goedgekeurd. Het Martini Ziekenhuis in Gro ningen betaalt de bonus voor alle drieduizend medewerkers tegelijk met het salaris van no vember. „Langer wachten doet geen recht aan de enorme inzet van de medewerkers dit voor- jaar", zegt een woordvoerder. Beroepsorganisatie NU'91 is kritisch over de gang van za ken, maar blij dat werkgevers vast betalen. ,,Het is te zot voor woorden dat we hier al maan den mee bezig zijn en de zorg nog steeds niets van de bonus heeft gezien of weet wie er recht op heeft.'' Het ministerie meldt meer dan vijfduizend aanvragen binnen te hebben. Zorginstellingen hebben nog tot 29 oktober om de aanvraag te doen. 'Bewoners betrekken' Premier houdt vertrouwen De linkse minder heidsregering van de Spaanse premier Sanchez houdt het vertrouwen van het parlement. Een motie van wantrou wen vanwege de corona-aanpak werd ruim verworpen. FSB: aanslag voorkomen In de nacht van 4 op 5 mei stond staatssecretaris Paul Blokhuis (Volks gezondheid, Welzijn en Sport) voor Hotel de Wereld in Wageningen. Er klonk geen luid gejuich toen hij om twaalf uur 's nachts traditioneel het Vrijheidsvuur ontstak. Het plein was, vanwege de coronamaatregelen, nagenoeg leeg. ,,Dat was teleurstellend en ver drietig", zegt Blokhuis. „Tegelijker tijd waren de vieringen extra bijzon der en indrukwekkend. De doden herdenking dit jaar zullen jongeren zich nog lang herinneren. Het was episch hoe koning Willem- Alexander op een lege Dam een toe spraak hield. Dat raakt minstens zo diep als wanneer er duizenden men sen staan.'' Nationale en lokale comités had den grootse plannen om te vieren dat 75 jaar geleden de Tweede Wereld oorlog eindigde. Blokhuis, die in het kabinet verantwoordelijk is voor oor logsgetroffenen en herdenkingen, zag hoe 'de energie ervanaf spatte'. ,,Dit jaar had een extra dimensie, omdat we een lange periode in vrede leven en al drie generaties in Neder land opgroeien zonder oorlog'', zegt Blokhuis. ,,Dat is vanuit historisch perspectief bijzonder.'' Het kroonjaar begon eind augustus vorig jaar nog met een spektakelstuk in Terneuzen, waar de Slag om de Schelde werd herdacht. Sinds maart werden de vieringen gedwarsboomd door het coronavirus. Bij de herden king van de bevrijding van Neder- lands-Indië, op 15 augustus, waren slechts 75 mensen. Bij die herdenking was Blokhuis diep geraakt door het verhaal van voormalig AkzoNobel-topman Aarnout Loudon, zoon van een Indisch oorlogsslachtoffer. Zijn vader werd als krijgsgevangene op een Japans schip getorpedeerd door geallieerden. Hij wist zwemmend een ander Japans schip te bereiken, maar werd door de kapitein gedwon gen weer van boord te springen. Dat overleefde hij niet. Blokhuis: ,,Hij zei: 'Ik spring wel in zee, voor de kapitein iemand anders aanwijst en ik mijn leven lang een schuldcomplex heb'. Zulke ingrij pende verhalen over de absurditeit van de oorlog en de wreedheid van mensen moeten we blijven vertellen.'' Onderduikers In januari vergezelde Blokhuis de koning naar de Holocaustherdenking in Jeruzalem. In Yad Vashem staan op de Muur van Rechtvaardigen onder de Volkeren de namen van mensen die in de oorlog joodse ZïEH op Veelzijdige spiegelreflexcamera met een ideale mix van foto- en videomogelijkheden. CANON EOS 250D 18-55mm IS STM Compact Starter Kit vrijdag 23 oktober 2020 DEN HAAG GRONINGEN Groningers met aardbevingsschade aan hun woning moeten meer be trokken worden bij de beslissingen over versterking van de gebouwen. Die op roep doet de Natio nale ombudsman Reinier van Zutphen aan minister Kajsa Ollongren (Binnen landse Zaken). Hij raadt de minister aan bewoners actief op de hoogte te houden. MADRID MOSKOU De Russische inlich tingendienst FSB heeft een man opge pakt die een terro ristische aanslag zou voorbereiden in Moskou. De 21-jarige verdachte komt uit Centraal-Azië, meldde staatspers- bureau Tass. De man zou in opdracht van internationale terro ristische organisa ties een aanslag hebben willen ple gen met een geïm proviseerd explosief. Tonny van der Mee Den Haag adviesprijs ZOM-sT_£ bij aankoop van één van de geselecteerde Canon camera's, lenzen of printers Iedere dinsdag om 20.30 bij RTL4 Kijk op kamera-express.nl/hetperfecteplaatje vooralle deelnemende producten Art.nr: 12323434

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10