9 Aanzienlijk meer fraude gemeld Het RIVM kocht dit jaar een half miljoen extra griepprikken in om te voldoen aan de verwachte ho gere vraag. Meer was volgens het ministerie van Volksgezondheid niet mogelijk, aangezien er in de hele wereld veel vraag is naar griepvaccins. Huisartsen die voor zichtig hebben ingekocht, kunnen in een later stadium misschien nog bijbestellen bij het RIVM. ,,Dat kan nu nog niet'', zeg Rob Riesmeijer van het RIVM. ,,We willen eerst een goed beeld krij gen van de tekorten. Dan kijken hoe we de resterende vaccins op eerlijke wijze kunnen verdelen.'' In Nederland krijgen 60-plus- sers en mensen met onderlig gende aandoeningen een uitnodi- ging voor een gratis griepprik. Gemiddeld genomen geldt dat hoe ouder iemand is, des te groter de kans dat het oplopen van griep ernstige gevolgen kan hebben. NIS-voorzitter Van Essen kan zich voorstellen dat het overgebleven vaccin straks vooral verdeeld wordt onder de oudste Nederlan ders. ,,Daar zal vast een verstan dige afweging over worden gemaakt.'' Loopt de griepprik voor (zorg)personeel gevaar? Ja, ook daar dreigen tekorten, of ze zijn er al. In tegenstelling tot ouderen en kwetsbaren wordt de inkoop van deze vaccins niet door het RIVM maar door de werkgever gedaan bij farmaceutische groot handels. ,,Ik ben door diverse orga nisaties gebeld met de vraag of ik weet hoe ze nog aan extra griep prikken kunnen komen'', zegt Van Essen. ,,De boodschap is: dat zal lastig worden.'' Ook Rob Riesmeijer van het RIVM verwacht dat de schappen bij groothandels nog allesbehalve vol zullen zijn. ,,Er is van alle kan ten zo veel vraag geweest, dat ik niet verwacht dat er nog veel te krijgen is.'' Vooral ziekenhuizen en andere zorginstellingen willen graag dat zo veel mogelijk personeel de griepprik neemt. ,,Het medisch personeel houden we graag met de handen aan het bed, juist in coro- natijd, dus we hopen dat zij zich ook tegen griep laten vaccineren'', zegt Ron Fouchier. Nu nog hopen dat die vaccins er in voldoende mate zijn, dus. 4 Wat valt er te verwachten van het aankomende griepseizoen? In de voorbije winters zorgden grieppatiënten geregeld voor volle ziekenzalen en voor een fors aan tal sterfgevallen. In 2017/2018 sloeg de griep bijvoorbeeld heftig toe, met een oversterfte van bijna 10.000 personen. Afgelopen win ter was de griepepidemie juist heel beperkt, met slechts 404 extra overlijdens. Ruim zes jaar geleden, in 2013/2014, werd er zelfs helemaal geen oversterfte geme ten. ,,Met griep weet je het nooit'', verklaart Ted van Essen. Toch is er hoop dat ook het aan komende griepseizoen mild zal zijn. Daarvoor valt een aantal ar gumenten te bedenken. Door de toegenomen vraag naar griepvac- cins zullen minder mensen vat baar zijn voor het virus dan andere jaren, is de verwachting. Boven dien was de griep tijdens onze zomer op het zuidelijk halfrond - daar was het winter - een stuk minder actief dan anders. De golf die straks weer terugkeert naar het noordelijk halfrond is daardoor veel kleiner. Dat kan te maken hebben met de bij vraag 1 genoemde interfe rentie: als één virus (corona) erg actief is, zingt het andere virus (griep) een toontje lager. Maar ook speelt mee dat mensen over de hele wereld zich veel bewuster zijn van hun hygiëne en vaker af stand houden. Dat remt niet alleen de verspreiding van corona, maar ook van andere luchtwegvirussen zoals griep. Maar, zoals gezegd, met griep weet je het nooit. Bovendien zou het zo kunnen zijn dat een aantal milde griepseizoenen op rij kun nen leiden tot een heel heftig sei zoen, bijvoorbeeld in de winter van 2021/2022. Het aantal meldingen bij de Fraude helpdesk is in de afgelopen twee jaar verdubbeld. In de eerste negen maanden van 2020 werd voor 33 miljoen euro aan schade gemeld, meldt de Fraudehelpdesk. Tot 1 ok tober werden dit jaar 88.500 mel dingen van (pogingen tot) fraude gedaan, daarnaast werden 186.000 verdachte e-mails gemeld. De Frau dehelpdesk waarschuwt vooral voor oplichters die zich op bijvoorbeeld WhatsApp voordoen als familielid. Ook bellen oplichters hun slachtof fers met het nummer van een ver trouwde instantie, zoals een bank. ,Maak nooit geld over op basis van een enkel bericht. Controleer altijd of een bericht echt afkomstig is van de afzender'', zegt een woordvoer ster van de Fraudehelpdesk. Ruim een kwart van de Nederlanders (26 procent) is de afgelopen drie jaar slachtoffer geworden van fraude. Autostoeltjes scoren beter De kwaliteit van au tostoeltjes lijkt beter te worden. Dat meldt de ANWB, die samen met haar internatio nale zusterorganisa ties verschillende autozitjes heeft ge test. Van de veertien onderzochte stoeltjes wisten er acht vier van de vijf sterren te bemachtigen. De overige zes stoeltjes kregen drie sterren. Geen enkel stoeltje haalde een onvol doende. Politie: vaker stroomstoot Israël ontvangt VAE Actie tegen fout paspoort woensdag 21 oktober 2020 GO M Inwoners van Nijmegen halen een prik in de Antonius van Paduakerk. Personeel staat klaar in Groesbeek. Huisartsen zien dit jaar meer patiënten. eens meevallen deze winter dere jaren, dus sommige praktij ken komen tekort.'' APELDOORN r WhatsApp is populair bij op lichters. FOTO LENNEKE LINGMONT DEN HAAG DEN HAAG De politie heeft vorig jaar iets vaker het stroomstootwapen in gezet: 177 keer tegen 170 keer een jaar eer der. Ermee dreigen was vaak voldoende om een situatie onder controle te krijgen. TEL AVIV Voor het eerst is een delegatie uit de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE) in I sraël voor een offici eel bezoek. Rege ringsfunctionarissen uit de Emiraten kwamen gisteren aan in Tel Aviv. Het bezoek komt nadat de landen hun relatie normaliseerden. Eerder deze maand spraken de ministers van Buitenlandse Zaken van beide lan den al in Berlijn. BRUSSEL De Europese Com missie begint een juridische procedure tegen Cyprus en Malta omdat ze 'gouden paspoorten' aanbieden aan rijke buitenlanders. In ruil voor investeringen kunnen inwoners van buiten de Europese Unie in de twee eilandstaatjes het staatsburgerschap bemachtigen waar mee ze toegang tot de gehele EU krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9