Kerstmuziek en kerstshows zijn er vlug bij 7 ?r Het is half oktober en Sinterklaas is nog niet eens in het land, maar dat weerhoudt sommige mensen er niet van om nu al de kerstversiering op te hangen en de boom op te tuigen. ,,Ik vind het gewoon gezellig en door het coronavirus zit ik veel thuis.'' Meedoen is wel zo gezellig. Nu heeft iedereen de lampjes aan Almelo inds jaar en dag is het vaste prik richting de kerst: de bewoners van de Vinkenstraat in Almelo tuigen hun woningen op met gekleurde lampjes, verlichte kerstmannen en plastic rendieren voor een arrenslee. Gerrit Agterbosch is de aanstichter van de kerstgekte. Al ruim vijftien jaar hangt hij de voorzijde van zijn woning vol kerstversieringen. ,,Het is begonnen met een ver siering voor mijn eigen gevel'', legt Agterbosch uit. ,,Mijn schoonouders, die aan de over kant van de straat wonen, von den dat zo leuk dat ze ook zoiets wilden. Daarna zei mijn buur vrouw dat ze ook graag lampjes wilde ophangen en al snel ging heel de straat meedoen.'' Lampjes aan Agterbosch en zijn buren zijn er dit jaar eerder bij dan normaal. Zoals altijd worden de versierin gen al in oktober opgehangen, maar normaal gesproken gaan de lampjes pas in november aan. Nu iedereen vanwege het coro navirus thuis zit, leek het de be SAMEN ZIJN woners leuk om de lichtjes dit jaar al eerder te laten branden. ,,Eén van mijn buren had de lampjes al aangezet. Toen dacht ik: ik doe wel mee, want dat is wel zo gezellig. En zo heeft ie dereen de lampjes nu al aan.'' Ook Lindsay Schat uit Bruns- sum is dol op kerst en daarom zette ze vorige week al de kerst boom op. Ze werkt als kapster en de feestdagen zijn voor haar altijd een drukke periode. ,,In de twee weken voor kerst heb ik het ontzettend druk en ben ik niet veel thuis, dus dan kan ik de kerstboom niet zien. Daarom zet ik 'm altijd wat eerder op.'' Meer thuis Normaal gesproken doet ze dat rond eind oktober, maar van wege de coronacrisis heeft ze het dit jaar nog wat eerder gedaan. ,,Door het coronavirus ben ik meer thuis en ik vind het ge woon gezellig als de kerstboom in huis staat. Ik wil er echt van kunnen genieten.'' De kerstdagen zijn sowieso haar favoriete feestdagen. Door corona zullen de dagen er dit jaar anders uitzien dan normaal. ,,Wij vieren kerst altijd met heel de familie, maar dit jaar kan dat niet. Ik denk dat we de mensen min of meer moeten verdelen, want we kunnen niet allemaal bij elkaar komen'', zegt Schat. Verkoop De Vereniging Nederlandse Kerstbomenkwekers ziet dat er meer kerstbomen worden ver kocht dan normaal in deze tijd van het jaar. ,,Het is nog niet zo dat de vraag al explosief is geste gen en we bijvoorbeeld al 20 procent meer kerstbomen ver kopen, maar de stijgende vraag is wel te merken'', zegt voorzit ter Gerard Krol. Dat komt door het coronavirus, denkt hij. ,,De meeste mensen gaan deze win ter niet op wintersport of op een andere vakantie. Ze zijn vaker thuis en willen dan toch de ge zelligheid in huis halen.'' Blijft een kerstboom wel lang genoeg goed in huis, want kerst is het immers pas over ruim twee maanden? Naar een nep- boom heb je natuurlijk geen omkijken, maar ook een echte boom kun je gerust een paar maanden in huis laten staan, zegt Krol. Mits je de boom goed verzorgt, tenminste. ,,De meeste mensen zetten een kerstboom in huis en kijken er niet meer naar om. Dat kan voor een korte periode, maar als je je boom lan ger wilt laten staan, moet je hem goed verzorgen. Dan vallen de naalden minder snel uit. Er zijn bijvoorbeeld heel goede stan daarden, waardoor je de boom makkelijk water kunt geven.'' woensdag 21 oktober 2020 Hohohooo! ..en het is pas oktober Elisa Heisen Gerrit Agterbosch versiert met zijn kleinkinderen Diego (6) en Rosemary (9) de kerst boom. FOTO VINCENT JANNINK Bij Sky Radio weten ze het zeker: door corona en het afstand houden dat daarbij hoort, heb ben mensen méér behoefte aan het gevoel van samen zijn. Drie weken geleden - het was nog een aangename 20 graden buiten - tuigde de zender daarom al zijn online 'christmas station' op, waar de luisteraars 24 uur per dag terecht kunnen voor kersthits. Normaal komt kerstradio pas een maand voor de feestdagen. Nederland is overigens niet eens zo gek vroeg: in Groot-Brittannië draait Magic Radio al kerst muziek sinds 26 augustus. ,,Dit jaar is zwaar voor ons allemaal. Wat is er dan fijner om het kerstgevoel wat naar voren te halen'', verklaarde dj en voormalig Boyzone-zanger Ronan Keating. Tuincentra in heel het land bieden inmiddels al een paar weken kerstshows aan. Tuincentrum Coppelmans in Deurne had begin oktober al een kerstshow, net als Intratuin Halsteren. Ze lopen daarbij wel tegen beperkingen aan in verband met de coronamaatregelen. Bezoekers die langs de uitstallingen met rendieren en de kerstman lopen, moeten namelijk wel afstand kunnen hou den. Zo ging de kerstshow in Halsteren twee weken eerder open dan normaal om de bezoe kers te kunnen spreiden en zijn de openingstij den ruimer. Een groot tuincentrum in Dongen begon in juni al met de voorbereidingen en heeft nu 5000 vierkante meter aan kerstartikelen staan. - Gerrit Agterbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7