LINDA AKKERMANS Jonge vrouwen mijden de bruine boterham Duikbootmoordenaar ontsnapt... héél even 6 Column Nu wij niet naar ons lieve lingsterras in de Drunense Duinen kunnen waar we onze handen zo graag warmen aan een kop gloeiend hete chocomel en een worstenbroodje, merk ik dat ik in de supermarkt mijn kar retje vanachter mijn mondkapje weer wat voller kieper. heerlijk! Gewoon doen dus als het kan, zou ik dan ook willen zeggen. Maar in dat 'als' zit het 'm, want het virus heeft ook de portemon nee van veel mensen te pakken. Zo stijgt het aantal klanten van de Voedselbank snel. Dus waar de ene groep het er nu thuis extra van neemt, ligt een steeds grotere groep 's nachts te woelen, omdat er te weinig geld is om het einde van de maand te halen. Extra wrang is dat de Voedsel- banken steeds minder vers voedsel van supermarkten krijgen, sinds die zélf steeds meer tegen verspil ling doen en producten die tegen de houdbaarheidsdatum aan zit ten voor een paar centen verkopen. Natuurlijk doen die supermark ten nog steeds aardig wat voor de Voedselbanken. Zo had Albert Heijn pas nog een grote ontbijt- actie, en wie online bestelt kan een donatie doen. Lokaal lopen er ook altijd wel acties. Maar deze crisis heeft meer nodig en met al die megaomzetten en verkoop records die supermarkten braken, doordat Nederland in het voorjaar aan het hamsteren sloeg én de horeca dicht moest, kan er best nog een grote schep bovenop. En laat de supermarkten dan meteen kratten bij de kassa's zet ten waar mensen wat lekkers in kunnen stoppen voor klanten van de Voedelbank. Ondertussen kun nen ze in Den Haag nadenken over een structurele oplossing. Want dat überhaupt zo veel mensen in dit rijke land afhankelijk zijn van de Voedselbank, is te gek voor woorden. Een steeds grotere groep haalt het eind van de maand niet WAGENINGEN Brood zit in de lift. Meer Nederlanders zijn het afgelopen jaar brood gaan eten, behalve vrouwen tussen de 30 en 39 jaar. Van hen kiest drie kwart een alternatief. De afgelopen tien jaar zat brood een beetje in het verdomhoekje: het zou een dikmaker zijn vanwege de koolhydraten en de calorieën, het zou veel zout bevatten en er zitten e-nummers in. Toch stijgt de popu lariteit van brood weer, zo blijkt uit cijfers van het Nederlands Bakkerij Centrum. Het lijkt erop dat vorig jaar weer méér brood is verkocht. Hoewel bijna 84 procent van de Nederlanders vindt dat brood pri ma past bij een gezond voedingspa troon, zijn het vaker vrouwen die iets anders kiezen, meldt het Ne derlands Bakkerij Centrum dat jaarlijks het imago van brood on derzoekt. Ondanks dat meer Ne derlanders volkorenbrood zijn gaan eten (zo'n 47 procent in 2020 ten opzichte van 43 procent in 2019), blijft de groep jonge vrouwen kie zen voor iets anders dan brood. Trendwatcher Esther Haanscho- ten noemt het een trend die al lan ger speelt. ,,Veel vrouwen in deze leeftijdscategorie willen gezond en fit voor de dag komen. Ze worden beïnvloed door sociale media en beïnvloeden daarnaast ook elkaar.'' Hier speelt de markt vervolgens op in door met producten te komen als omelet- en slawraps. ,,Als jonge vrouw die gezond wil zijn, krijg je dan al gauw het idee dat een groen- tewrap gezonder is. Of het werke lijk zo is, is niet bewezen.'' Tegenbeweging Toch ziet Haanschoten naast broodvermijders ook een tegen beweging ontstaan onder de groep jonge vrouwen. Ze noemt het op vallend. ,,Aan de ene kant wil deze groep juist gaan voor gezond, maar aan de andere kant zie je ook dat het ambachtelijke brood hun aandacht trekt.'' Zo verkochten veel horecazaken tijdens de eerste lockdown in maart hun ambachtelijke brood aan parti culieren. Hier kwamen volgens Haanschoten veel jonge vrouwen op af. ,,Wij zijn nu eenmaal een broodland. De gemiddelde Neder lander neemt vaak brood mee naar het werk. Brood zit zo in onze cul tuur verweven dat ik het niet gek vind dat er een tegenbeweging is ontstaan.'' Madsen bedreigde bij zijn ont snapping een medewerker van de Herstedvester-gevangenis. Een maal buiten werd hij gevolgd door enkele bewakers, die de politie hadden ingeseind. Vlak voor zijn arrestatie sprong Madsen in een voorbijkomend wit busje, waar hij door toesnellende agenten direct weer uit werd getrokken. Bij zijn arrestatie bleek dat Mad- sen een 'riemachtig voorwerp' bij zich had, dat in eerste instantie leek op een bomgordel. De Deen werd tegen een hek geplaatst, vol- W Gealarmeerde agenten hadden Madsen binnen 500 meter te pakken gens de krant Ekstra Bladet zo'n 500 meter van de gevangenis, waarop bomexperts het voorwerp onderzochten. Madsen werd al die tijd onder schot gehouden door agenten. Hoewel het onderzoek nog loopt gaan de autoriteiten er van uit dat het om een dummy gaat, zo lichtten ze gisteren toe in een persconferentie. Geen hulp De buitenlandse bestuurder van het witte busje werd ondervraagd, maar vanwege taalproblemen le verde dat weinig op. De politie gaat er vooralsnog niet van uit dat Mad- sen hulp heeft gehad bij zijn ont snappingspoging. De autoriteiten onderzochten na de mislukte ontsnappingspo ging het gebied. Het speurwerk richt zich ook op de vraag hoe Madsen heeft kunnen ontsnap pen. De beveiliging van de gevan genis wordt opnieuw tegen het licht gehouden. Volgens Ekstra Bladet had Mad- sen al eerder plannen om te ont snappen uit de gevangenis. Om dat te beletten is hij meermaals in een isoleercel geplaatst. De advocaat van Madsen, Betina Hald Engmark, zegt dat ze geen contact met hem heeft gehad. In stukken De Deen werd in 2018 veroordeeld tot een levenslange gevangenis straf voor de gruwelijke moord op de Zweedse journaliste Kim Wall, aan boord van zijn zelfgemaakte duikboot. Hij bekende de moord in 2017. De zaak deed destijds veel stof opwaaien. Kim Wall was voor een artikel meegegaan met Mad- sen in diens laatste vinding, de duikboot. Madsen vermoordde haar aan boord met messteken, sneed het lichaam in stukken en dumpte de lichaamsdelen in de Madsen kreeg levenslang cel voor gruwelmoord op journaliste Kim Wall wateren ten zuiden van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Aanvankelijk zei Madsen dat hij Wall levend aan land had gezet, daarna dat ze stierf omdat er een zwaar valluik op haar hoofd te recht zou zijn gekomen en uitein delijk dat de vrouw om het leven kwam door verstikking, omdat door een ongeval uitlaatgassen in de duikboot waren terechtgeko men. Justitie vond echter al snel bewijs waaruit bleek dat hij de journaliste eerst had gemarteld en daarna had vermoord. woensdag 21 oktober 2020 GO Voedsel bank Met de horeca dicht maak ik het thuis maar extra gezellig, ook De ontsnapte Peter Madsen kwam niet ver: op een halve kilometer van de gevangenis zit hij tegen een hek, waar agenten hem onder schot houden. foto reuters Peter Madsen, de uitvinder die tot levenslang is veroordeeld voor de moord op de Zweedse journaliste Kim Wall, is gister middag opgepakt nadat hij was ontsnapt uit de gevangenis in Albertslund. Gevreesd werd dat de Deen een explosief bij zich had, maar na onderzoek bleek het om een nepbomgordel te gaan. Maarten van Ast Rotterdam/Albertslund De politie rijdt een robot naar buiten om te onderzoeken of Madsen een bomgordel draagt. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6