'We gaan door tot actie is geslaagd' Terneuzen overweegt bewoningsplicht 6 Sluiskil wil eindelijk eens af van grondwateroverlast De urgentie is volgens Van der Lin gen alleen maar toegenomen. Hij wijst op het recente nieuws dat alle woningen in Nederland een funde- ringslabel krijgen, waaruit valt af te lezen hoe de fundering van een huis erbij ligt. Het label moet vanaf juli 2021 worden opgenomen in taxatierapporten van huizen. Van der Lingen vreest grote gevolgen voor woningbezitters in Sluiskil die kampen met grondwateroverlast. ,,Huizen zullen minder waard wor den. Het water tast ook de funde ringen aan." Van der Lingen heeft zelf al aar dig wat kosten moeten maken om zijn huis aan de Bosjesweg enigs zins op orde te houden. Hij heeft de binnenmuren opnieuw laten stu- cen vanwege schimmelvorming, en hij heeft ook zijn afvoeren laten vernieuwen, omdat die waren ver zakt. ,,Maar dat blijft dweilen met de kraan open. De hoofdoorzaken moeten worden aangepakt. De be langrijkste is de hoge grondwater stand door het doorsijpelen van water uit het Kanaal Gent-Terneu- zen onder Sluiskil. En huizen moe ten worden aangepakt, zodat het grondwater er niet meer in kan op trekken." Pompen draaien continu Om aan te geven hoe ernstig de si tuatie is, wijst Van der Lingen op wat er gebeurt in of - beter gezegd - onder de protestantse kerk van Sluiskil op de hoek Louisastraat- Spoorstraat. Volgens hem komt daar duizend liter water per dag on der de vloer naar binnen. „Pompen moeten continu draaien om dat water weg te krijgen", vertelt Van der Lingen. In 2017-2018 is al veel aandacht geweest voor de grondwaterover- last in het oude deel van Sluiskil dat rechtstreeks grenst aan het Kanaal Gent-Terneuzen. Op initiatief van de gemeente Terneuzen is toen, met steun van Rijkswaterstaat en havenbedrijf North Sea Port, een uitgebreid onderzoek gedaan. De conclusie was dat Sluiskil al tijd al met een structureel hoge grondwaterstand kampt en dat de ouderdom van een aantal wonin gen een rol speelt. Het einde van het liedje was dat de huiseige- Onder meer de hoge grondwaterstand door het doorsijpelen van water uit het Kanaal Gent-Terneuzen moet worden aangepakt naren zelfverantwoordelijk zouden zijn. Enkele succesjes Stichting Wateroverlast Sluiskil neemt daar geen genoegen mee. Zij wil Rijkswaterstaat aansprakelijk stellen. Zo ver is het nog niet geko men, maar een enkel succes is al wel geboekt, aldus Van der Lingen. De vaste Kamercommissie voor Infra structuur en Waterstaat heeft 11 no vember brieven van de stichting op de agenda gezet. Er zal dan in Den Haag over het probleem worden ge- sproken. De gemeente Terneuzen heeft ook verschillende zaken ter hand genomen. Zo zullen huisaan sluitingen op het riool in de Bosjes- weg worden onderzocht. Twee verzekeraars waarbij een aantal van de ruim zestig begun stigden van de stichting is verze kerd, zijn inmiddels gevraagd om rechtsbijstand te verlenen voor een rechtszaak tegen Rijkswaterstaat. Van der Lingen hoopt dat een op lossing kan worden gevonden zon der gang naar de rechter. ,,We zet ten hoe dan ook door." CDA-raadslid Loek de Beleir stelde het probleem aan de orde in schriftelijke vragen aan het Ter- neuzense college van B en W. Hij vroeg met name of een bewo ningsplicht kan worden ingevoerd voor nieuwbouw om beleggers de pas af te snijden. Daar voelen B en W van Terneuzen weinig voor. Voor nieuwbouw zou geen bewo- ningsplicht nodig zijn, want, stel len B en W, 'ons bereiken geen sig nalen dat nieuwbouwwoningen door beleggers worden opge kocht'. Dat ligt anders bij bestaande bouw, wordt aangegeven. De in voering van een bewoningsplicht daarvoor wordt als 'denkbaar' om schreven. Arbeidsmigranten Eerst en vooral wil Terneuzen zich richten op het voorkomen van 'ex cessen' bij met name de huisves ting van arbeidsmigranten, waar tegen eerder al met succes enkele acties zijn ondernomen. Er wordt onder meer gedacht aan de invoering van een vergun- ningstelsel om meer zicht en grip te krijgen op de huisvesting van arbeidsmigranten. Beleggers CDA'er De Beleir juicht dit op zich toe, maar vindt het aanbod nog magertjes. Hij wijst op zijn eigen woonplaats Westdorpe waar, schat hij, zo'n tien woningen door beleggers zijn gekocht voor de ver huur aan met name tijdelijke werknemers in de glastuinbouw. ,,Tien lijkt weinig, maar voor een dorp als Westdorpe vind ik dat best veel'', zegt hij. ,,Het aanbod van woningen wordt daardoor minder groot en dat drijft de prij zen op, waardoor jonge starters moeilijker aan de bak kunnen ko men." MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 21 oktober 2020 Paul van der Lingen uit Sluiskil, voorzitter van de begin dit jaar opgerichte Stichting Waterover last Sluiskil, is een doordouwer. ,,We gaan net zo lang door tot onze actie is geslaagd. De grondwateroverlast in een groot deel van het oude Sluiskil moet worden aangepakt." Harmen van der Werf Sluiskil -Paul van der Lingen Terneuzen overweegt kopers van bestaande huizen te ver plichten zelf in hun woning te gaan wonen. Dit moet voorko men dat pandjesbazen de wo ningmarkt afromen en jonge starters minder kansen heb ben. Harmen van der Werf Terneuzen CADZAND - BAD VVV Kantoor, 13.00 uur: Wandeling 'Haaien in bad'; HULST 's Landshuis, 11.00-15.30 uur: Open; Plein Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Weekmarkt; Jonge rencentrum Komma, 15.00 uur: Open (12 23 jaar); KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00 12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Ledel- plein en markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; RETRANCHEMENT Platteweg 4, 10.00- 12.00 uur: Wildpluk wandeling; SAS VAN GENT De Statie, 18.30 uur: Yoga; Gymzaal basis school, 14.15-15.15 uur: Kidsgym (3,5-6 jaar); SLUIS VVV kantoor, 10.30 uur: Stadswan deling met gids; Struisvogelboerderij Monnikenwerve, 13.00-17.00 uur: Open; Molen, 10.00 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum open; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00 18.00 uur: Einde- jaarsexpositie; Mu seum Schooltijd, 13.30-16.30 uur: Open; Sportcentrum, 16.00-17.00 uur: Sporten met een be perking; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Charlottes pompoe nen, 10.00-17.00 uur: Herfstvakantie activi teiten in de kassen; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Paul van der Lingen wijst de plek aan in de kelder van de protestantse kerk in Sluiskil, schuin tegenover zijn woning, waar het water door de muur komt. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61