'Handhaving lijkt meer op een kat- en muisspel' Een mini-break in een contactloos huisje, is dat ethisch verantwoord? 5 woensdag 21 oktober 2020 Bewapende jongeren die zich recalcitrant gedragen, een stij gend aantal zwartrijders in het openbaar vervoer dat zich ver zet tegen een boete. Boa's en politieagenten hebben hun handen al vol aan handhaving, zeggen vakbonden. Koen Voskuil Rotterdam Groepen jongeren die keihard wegrennen als er een boa aan komt lopen. Of zich opsplitsen in groepjes van precies vier, om zo een coronaboete te ontlopen. ,,Het lijkt wel een kat- en muisspel'', zegt Ruud Kuin, voorzitter van boa-bond NBB. ,,Voor hen is het een sport, maar voor boa's niet. Voor hen is het onmogelijk om achter elk groepje aan te gaan.'' Volgens de NBB en vakbond BOA-ACP wordt het werk van boa's gevaarlijker door de nieuwe coronamaatregelen van het Veilig- heidsberaad, dat wil dat handha vers gaan optreden tegen elke groep die zij op straat aantreffen. ,,Dat beleid geeft minder vrijheid voor de boa om in te schatten of dat verantwoord is'', meent Kuin. ,,Boa's moeten zonder middelen afstappen op jongeren die al dan niet onder invloed zijn en moge lijk wapens dragen.'' Agressie Agressie tegen boa's neemt in het coronatijdperk toe, constateert ook Richard Gerrits van BOA- ACP. ,,We zien bijvoorbeeld een toename van het aantal zwartrij ders. Die hoeven niet meer langs de busbestuurder bij het instap pen. Als ze vervolgens worden ge controleerd en betrapt, leidt dat niet zelden tot agressie.'' Als de nood aan de man is, kun nen boa's normaliter een beroep doen op de politie. ,,Maar daar is de onderbezetting zo mogelijk nog groter", zegt Gerrits. ,,We ho ren veel berichten van boa's die heel lang moeten wachten op on dersteuning. Het houdt nu al niet over, en dan moeten de donkere maanden nog beginnen. We ho ren het eerste vuurwerk alweer af gestoken worden.'' Ook bij de politie is de handha ving op straat een steeds groter probleem, zeggen de vakbonden ACP en NPB. ,,Niet alleen de vei ligheid van boa's staat onder druk, ook de veiligheid van politiemen sen. We krijgen de roosters in ba sisteams al tijden niet rond, maar nu zelfs de nooddiensten niet meer. Steeds meer agenten rijden alleen in een wagen. Maar wat doe je als je hulp nodig hebt en je col lega bij een andere klus staat?'' e Bonden: voor boa's is het onmogelijk achter elk groepje aantegaan De druk op de handhaving leidt er ook toe dat overlastmeldingen en aangiftes steeds langer op de plank blijven liggen, zegt voorzit ter Jan Struijs van politievakbond NPB. ,,Dat escaleert in sommige gevallen. Ik hoorde van een man die al drie keer met de politie had gebeld omdat hij een hevige ruzie met zijn buurman had. De vierde keer belde hij om te zeggen dat al zijn ramen aan diggelen waren ge slagen.'' Volgens Struijs zijn er ook meldkamers waar de politie het nog maar net kan bemensen. ,,Het gaat allemaal maar net, terwijl we weten dat dit vraagt om een lange adem. We moeten nog heel de winter door." Hoofd Operatiën van de politie Willem Woelders pleit ervoor dat de politie, net als de zorg en het onderwijs, prioriteit krijgt bij het doen van coronatesten. Daardoor hoeven agenten minder lang in quarantaine en kunnen ze bij een negatieve test sneller de straat op. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 27 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. En toch wilden wij er ook even uit. U kent het gevoel. Even weg van de dieselluchten in de grote stad. Wat frisse wind om de neus zou ons goed doen. Niet op een park, geen gezamenlijk zwembad, geen gedoe op drukke wandelpaadjes of bij de cam- pingfrituur. We vonden het laatste vrije plekje in Nederland: drie dagen een stukje van een boerderij in Over ijssel. De belofte was zelfs dat het huisje 'contactloos' was. Een begrip dat voor corona gewoon niet bestond. Ik kreeg er gekke visioenen bij. Dat je daar aankwam, het was al schemer donker, en dat dan in de verte op het omgeploegde aardappelveld een stel beklompte mensen met mondkapjes op zwaaiend naar ons schreeuwde: 'Sleutel ligt onder de voederbieten emmer'. Ik spot hier trouwens niet met de regiomens. Moet je altijd voor oppas sen. Ik ben zelf een Tukker. Ik maak een grapje. Enfin, al weken geleden was ons Natuurhuisje besproken. Maar voor het zover was ging Rutte ineens superstreng doen en dingen roepen over eigen verantwoordelijk heid. 'En nu luisteren!' Tijdens die persconferentie van vorige week dins dagavond dus, ik kan het niet ontken nen, zat ik goed te luisteren of we nog naar ons contactloze huisje konden gaan. Werd het een echte lockdown of een nepperd? Dat laatste dus. Toen Rutte vertelde dat we in het gele en oranje buitenland moesten opletten, wist ik zeker dat onze mini-break-out niet verboden was. Overijssel, groen op alle mogelijke kaarten! (We weten inmiddels dat iemand in Den Haag net zo voor de buis zat en hetzelfde concludeerde. 'Max, Griekenland, geel toch? We kunnen!') Ik vroeg me natuurlijk wel direct af of het ondanks Ruttes toestemming Wij zijn goed opgevoede burgers en nemen zo'n oproep tot gedeeltelijke lockdown serieus wel ethisch verantwoord was om in een contactloos huisje in Overijssel te gaan zitten. Want wij zijn goed opge voede, autoriteitsgevoelige burgers en nemen zo'n oproep tot een gedeelte lijke lockdown bloedserieus. Als ieder een uit het brandende rode westen naar het relaxte groene oosten trekt, heb je net dat wat we niet willen. Maar het wordt een totaal contactloze mini- break. We hebben alle boodschappen voor die drie dagen al bij ons. Er is zelfs zoals bekend geen kroeg of restaurant open. We gaan helemaal niemand, niemand zien. Het enige wat kan ge beuren is dat die corona op mijn win- terbanden zit en dat ik dat dan Over ijssel binnenrijd. Maar welke Tukker likt er tegenwoordig nog aan het asfalt van de autoweg? Grapje, mensen. Het handhaven van de coronaregels is een enorme opgave. Agenten en boa's werken zich een slag in de rondte, zoals in het centrum van Arnhem (grote foto) en Rotterdam (foto links). Reizigers in het openbaar vervoer worden ge controleerd op zwartrijden en op het dragen van een mondkapje. foto's erik van 't hullenaar, robin utrecht GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5