Huiseigenaren krijgen steun van gemeente Jaccolijn (19) maakt met eigen zaak haar droom waar Tractors en reddingsboten geveild 6 Woning energiezuinig maken MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Een van die regelingen is de isola- tiepot van de gemeente Schou- wen-Duiveland. En daar wordt grif gebruik van gemaakt, ziet milieu wethouder Ankie Smit tot haar te vredenheid. De Zeeuwse gemeenten hebben de landelijke Regeling Reductie Energieverbuik (RRE) een eigen draai gegeven, met aanbiedingen die zijn toegespitst op het verduur zamen van huizen. Acht 'trajecten' moeten woningeigenaren helpen concrete stappen te zetten, waar onder twee specifieke opties voor monumentenpanden en apparte menten. Op een speciale website worden alle mogelijke subsidies op Acht 'trajecten' moeten eigenaren helpen concrete stappen te zetten een rij gezet. De gemeente Schou- wen-Duiveland spoort haar inwo ners in een brief aan daar vooral toch gebruik van te maken. Isolatie De isolatiesubsidie voor huizen op Schouwen-Duiveland wordt al goed gevonden, aldus Smit. Het gemeentelijke hulppotje is na de invoering in 2019 helemaal opge gaan en ook dit jaar lijkt de be schikbare honderdduizend euro zijn weg naar de inwoners te vin den, verwacht de wethouder. De komende twee jaar blijft de bij drage nog zeker in stand. De sub sidie is bedoeld voor het isoleren van dak, gevel, vloer of ramen. Per aanvraag geldt een maximum bij drage van vijftienhonderd euro. Schouwen-Duiveland wil over twintig jaar energieneutraal zijn. Dat houdt in dat enerzijds het verbruik van alle huishoudens, be drijven en instellingen samen fors omlaag moet en de productie van schone energievormen (uit zon, wind en water) moet toene men. Gratis warmtescan Zeeuwsbreed liggen er veertigdui zend waardebonnen klaar, die on der meer kunnen worden ingewis seld voor een passend advies over het verduurzamen van een monu- mentenpand, legt Smit uit. ,,In dat geval gaat het dan om een bijdrage aan zo'n monumentenpaspoort. Maar als je - om te beginnen - eerst een warmtescan van je huis wil laten maken, dekt zo'n voucher die kosten daarvan weer helemaal. En meer algemeen kan je bijvoor beeld ook een bespaarbox aanvra gen." Daarin zit onder meer een pakketje LED-lampen, isolerende folie of waterbespaarders om heel eenvoudig en snel energie (en dus kosten) te besparen. Smit kijkt met spanning uit naar de proef de Zierikzeese wijk Malta los te koppelen van het gasnet. Daarvoor moet een nieuw lei dingstelsel worden aangelegd, waarmee Oosterscheldewater wordt aangevoerd om de huizen in de winter te verwarmen en 's zo mers te koelen. Slaagt die opzet, dan biedt dat wellicht ook een op lossing voor de binnenstad. Jaccolijn liep stage en werkte al bij het bloemenbedrijf op de ring in Haamstede. Ze had het erg naar haar zin, maar de vraag of ze niet de eigenaar wilde worden, kwam toch nog redelijk onverwacht. ,,Ik heb er niet lang over na hoeven denken. Ik heb het altijd erg naar mijn zin op het werk. Een eigen zaak op je negentiende jaar: het is niet zomaar iets dat snel op je pad komt." Jaccolijn, geboren in Goes, woont haar hele leven in Kerk- werve bij haar ouders en broertje. Na de basisschool volgde ze onder wijs op het Edudelta College. In de keuzevakken koos ze nooit voor bloemschikken. Wel voor koken en dierenverzorging. ,,Omdat ik goed met dieren overweg kan en koken fijn vind. Toen ik stageliep bij De Bloemensuper in Scharen- dijke merkte ik dat ik dat toch wel heel leuk vond. De werkzaamhe den had ik snel onder de knie. Het is toch wel een grote stap die ik op deze leeftijd maak Vandaar dat ik als mbo-opleiding wel bloemschikken koos. De op leiding Bloem, Groen en Styling heb ik dit jaar afgerond." Warme sfeer De Bloemensuper in Burgh- Haamstede was al een bekende plek en wordt dat nu helemaal. ,,Dit is de winkel waar ik al vaak in de week stond. Soms moest ik in vallen in Zierikzee. Over het alge meen was mijn vaste plaats deze. In de loop der tijd heb ik veel men- sen hier leren kennen. Ik kan het goed vinden met iedereen. Veel klanten kennen mij al." Jaccolijn gaat haar eigen draai ge ven aan de winkel. ,,Ik houd van wat warmte in de zaak. Vandaar dat ik wat donkerdere tinten op de muren en bruintinten op de meu bels meegeef. Verder zal er niet veel veranderen. Het blijft de bloe- mensuper met alle leuke aanbie dingen. Met Post.nl blij ik samen werken. Het geldautomaat blijft. Het enige wat verandert is de in richting en de eigenaar. Mensen kunnen een warme, sfeervolle winkel verwachten en er terecht voor de mooiste creaties." Ze kreeg leuke en goede reacties van familie en vrienden. ,,Daar ben ik erg blij mee. Het is toch wel een grote stap die ik op deze leeftijd maak. Mijn ouders en vrienden staan voor mij klaar als ik hulp no dig heb bij het verbouwen en in richten. Daar ben ik heel dankbaar voor. Ook krijg ik veel hulp van Fa bian Oostvogels, de eigenaar van De Bloemensuper in Ouddorp, Scharendijke en Zierikzee. Hij is trots op hoe ik het aanpak." Michiel Bouwman Tholen Zoals een Massey Ferguson tractor uit 2007. Verkocht voor 16.500 euro. Een zitmaaier? Voor een paar honderd euro de deur uit. Maar de opvallendste stukken, ook figuur lijk, waren wel de knaloranje ter reinwagen en reddingsboten die door de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij (KNRM) zijn gebruikt. Na tientallen biedin gen waren die uiteindelijk ook goed voor duizenden euro's. Overbodig Het Thoolse aandeel in de veiling bestond uit machines die overbo dig zijn geworden. Zoals tractoren, beluchters voor sportvelden, en een houthakselaar. ,,Eén van de medewerkers van het gemeente bedrijf is met pensioen gegaan", legt een woordvoerder van de ge meente uit ,,Zijn werkzaamheden zijn uitbesteed en de machines zijn daardoor overbodig gewor den." Tegelijkertijd werden ook ma chines en voertuigen geveild die op Schouwen-Duiveland gebruikt zijn. Niet dat de twee gemeenten samen optrokken. De gedeelde veiling is zo samengesteld door Troostwijk Auctions, die de ver koop voor zijn rekening nam, legt Toon Wandel van de gemeente Schouwen-Duiveland uit. Reddingsbrigade Wat de Schouwse spullen betreft, gaat het om materiaal dat overbo dig is geworden of dat aan het eind van zijn (economische) levens duur is, zegt Wandel. ,,We gebruiken het niet meer of het wordt vervangen. Bijvoorbeeld de boten en auto die door de red dingsbrigade gebruikt zijn. Die waren op." woensdag 21 oktober 2020 SD Jaccolijn van der Wekken neemt De boemensuper in Burgh-Haamstede over: ,,Dit is de winkel waar ik al vaak in de week stond." foto sandra schimmelpennink Je huis energiezuinig maken en voorbereiden op een gasloze toekomst, kan een duur grapje worden. Al helemaal als het om een ouder pand gaat. Inmiddels zijn er tal van subsidieregelin gen in het leven geroepen om huiseigenaren financieel te on dersteunen en net dat duwtje in de rug te geven. De 19-jarige Jaccolijn van der Wekken uit Kerkwerve neemt vanaf november De Bloemen- super in Burgh-Haamstede over. ,,Het was altijd een droom om een eigen zaak te hebben. Die droom is al snel waarheid geworden." Gerrit van Loon Burgh-Haamstede -Jaccolijn van der Wekken (19) Van een oud omaatje zijn ze niet geweest en binnen stonden ze ook niet al die tijd. Maar de voertuigen en machines die de gemeenten Tholen en Schou- wen-Duiveland veilden, vonden gisteren stuk voor stuk een nieuwe eigenaar. BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart met Rede rij Zeeland; Tonnen- magazijn, 13.30-16.00 uur: Koersbal; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Museum open en demonstratie bolus bakken; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Zangvereniging Zilt; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 12.30 uur: Natuurrondvaart; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub Touché; NIEUWERKERK Kinderstudio de Blije Boefjes, 09.00 uur: Les baby ontspan ning, 10.00 uur: Les dreumes ontspan ning, 11.00 uur: Les peuter ontspanning; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore, 19.30 uur: Repetitie Popwave; OUWERKERK Watersnoodmuseum, 11.00 uur; Workshop voor kinderen: Een koffer vol verhalen; RENESSE Centrum, 08.00- 15.00 uur: Seizoen- smarkt; Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga; Landgoed Slot Moermond, gehele dag: Wandelroute Ka- bouterbos; ZIERIKZEE Bibliotheek, 10.30 11.45 uur: Taalcafé; FiZi, 14.00 uur: Engel, 20.00 uur: David At- tenborough: A life on our Planet; 't Luitje, 10.30 en 13.00 uur: Zeehondenrondvaart; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57