Deuren moeten dicht blijven, horeca teleurgesteld i 4 CORONA VERSPREIDING Het coronavirus verspreidt zich de laatste weken in Nederland steeds meer over alle leeftijdsgroepen. Vijf weken geleden waren er nog ruim 7 keer zoveel 18- tot 24- jarigen die corona hadden dan 70-plussers. Inmiddels zijn het er nog maar 2,6 keer meer. Weekcijfers Corona trekt zich steeds minder aan van leeftijdsgrenzen. Die trend is zichtbaar bij de verhouding tus sen de 18- tot 24-jarigen en 50- tot 59-jarigen (vijf weken terug 3 keer zoveel, nu 1,4 keer zoveel) en 60- tot 69-jarigen (eerst 5 keer zoveel, nu 2 keer zoveel). Ook een andere be rekening maakt veel duidelijk. Waar het aantal 18- tot 24-jarigen met een positieve test in vijf weken verviervoudigde, was er bij de 70- plussers een ruime vertienvoudi ging. In geen enkele leeftijdscatego rie is deze factor lager dan bij de 18- tot 24-jarigen. Het bewijst dat het Nederland niet is gelukt het coronavirus vooral te laten rondwoekeren bij jongeren, die minder gezondheidsschade op lopen door het virus, en het weg te houden bij de ouderen. Dat was deze zomer nog wel de hoop. ,,Als jongeren goed afstand houden tot hun ouders en grootouders, kan de schade beperkt blijven'', zei Diede- rik Gommers, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Inten sive Care, toen tegen deze krant. Viroloog Ab Osterhaus noemde de uitspraken van Gommers des tijds 'een volkomen verkeerd sig naal'. Arts-microbioloog Marc Bon ten van het UMC in Utrecht was ook sceptisch: „Jongeren en oude ren scheiden is leuk in een wiskun dig model, maar in de praktijk niet te doen'', zei hij halverwege augus tus. Dat corona in de zomer vooral rondwaarde onder jongeren, ver klaart ook waarom het aantal zie kenhuisopnames lang stabiel bleef. Jongeren belandden relatief zelden met corona in het ziekenhuis, voor ouderen is dat een ander verhaal. Helft Waar jongeren (tot 40 jaar) de afge lopen week bijna de helft van het aantal positieve tests voor hun re kening namen, bezetten ze slechts 5 procent van de ziekenhuisbedden. Onder de 118 overlijdens van de voorbije week die nu al gemeld zijn, zit slechts 1 persoon onder de 40, minder dan 1 procent dus. Bij oude ren is de trend precies omgekeerd. 70-plussers zorgen voor 8,9 procent van de positieve tests, maar voor ruim 55 procent van de ziekenhuis opnamen en meer dan 88 procent van de sterfgevallen. Conclusie: als het virus vooral onder jongeren actiefis, is er weinig aan de hand. Zodra dat verandert, en dat is nu met zekerheid aan het gebeuren, krijgt de samenleving er veel meer last van. De laatste weken is het aantal coronapatiënten in zie kenhuizen hard aan het oplopen. Er zijn volgens het Landelijk Coördi natiecentrum Patiënten Spreiding nu 1859 bedden bezet, waarvan 419 op de intensive care. Daardoor moeten bijna alle ziekenhuizen een deel van de andere operaties en be handelingen afzeggen. Het RIVM meldde gisteren drie nieuwe coronarecords waar nie mand blij van wordt. Zowel het aantal positieve tests over de afge lopen week (ruim 55.000), over het laatste etmaal (8182) als het percen tage van het aantal geteste mensen dat een positieve uitslag kreeg (14,4) was dit najaar nog niet zo hoog als nu. Lichtpuntje Dat baart zorgen, maar het RIVM ziet ook lichtpuntjes. De groei van het aantal positieve tests per week - twee weken geleden waren het er 27.000, vorige week 44.000 - lijkt namelijk wat minder snel te gaan. Dat is ook terug te zien in het dag- cijfer: dat schommelt nu al een dag of vijf rond de 8000, hoewel er gis teren dus een uitschietertje rich ting de 8200 was. Het RIVM zal het sprankje hoop ook baseren op het feit dat het effect van de maatregelen van vorige week - zoals sluiting van de horeca en het stopzetten van amateursport voor volwassenen - nu nog niet zichtbaar is. Wat we nu zien, is hoogstens het effect van de maatre gelen daarvóór, toen cafés en res taurants na 21.00 uur geen nieuwe gasten meer binnen mochten laten. Reproductiegetal Met terugwerkende kracht heeft het RIVM ook vastgesteld dat de R, het reproductiegetal, een paar we ken terug al wat lager was dan een aantal weken daarvoor: 1,22 om 1,27. Dat betekent dat 100 coronapatiën ten toen nog steeds meer andere patiënten besmetten (122) dan goed is voor het afremmen van het virus. Maar inmiddels ligt de R door de genomen maatregelen misschien wel een stuk dichter bij de 1, of er onder, wie zal het zeggen. Als de R lager dan 1 is, dan zou het virus aan een terugtocht bezig zijn. Het percentage van de afgelopen week geteste Nederlanders dat een positieve uitslag kreeg, was met 14,4 dus ook hoog. In sommige GGD-regio's testte wel 1 op de 5 mensen positief op Covid-19, stelt het RIVM. In GGD-regio's Rotter dam-Rijnmond, Twente en Zaan streek-Waterland werden de hoog ste percentages gevonden. Het aantal positieve tests per 100.000 inwoners was de afgelopen week het hoogst in Amsterdam- Amstelland (ruim 500), gevolgd door Rotterdam-Rijnmond (398) en Utrecht (394). Limburg-Zuid (ruim 119), Zeeland (126) en Fries land (143) doen het relatief het best. Het aantal gemelde overlijdens- gevallen kwam uit op 185. Een week eerder waren dat er 173. Gestorven coronapatiënten worden soms later gemeld, wat kan betekenen dat sterfgevallen ook langer geleden kunnen hebben plaatsgevonden. Meer dan 9 op de 10 mensen die overleden in de afgelopen week was 70 jaar of ouder, meldt het RIVM. Eigenaar Michael Meeuwisse van de Haagse bodega De Posthoorn spande het kort geding aan omdat hij niets meer snapte van het coro- nabeleid en zo snel mogelijk open wilde. Zo'n zestig uitbaters steun den zijn initiatief, onder wie Maar ten Hamel van restaurant 't Geheim van Bergen in Bergen op Zoom. Hij is teleurgesteld in de uitspraak. ,,Dit is een domper. We hadden iets an ders gewild, maar hopen in elk ge val dat het signaal aankomt in poli tiek Den Haag. Dit kan zo niet ver der. We mogen geen boterham ver dienen, maar er komt geen hulp. Steunpakketten laten op zich wachten en zijn ontoereikend. We hebben ons constant aan alle regels gehouden, maar het voelt nu alsof we gestraft worden.'' Het kabinet maakte vorige week dinsdag een pakket strengere maatregelen bekend om de uit braak van het coronavirus terug te dringen. Restaurants, lunchrooms en cafés moeten een maand de deuren sluiten, afhaal blijft wel mogelijk. De ondernemers hebben het ge voel dat de horeca de grootste klap- pen moet opvangen om het oplo pend aantal besmettingen te be teugelen. En dat terwijl het Out break Management Team (OMT) vorige week in een advies aan het kabinet ruimte liet om onder strenge voorwaarden restaurants open te houden. Ze vinden het ook niet eerlijk dat zij moeten sluiten, terwijl volgens hen het aantal be smettingen dat gerelateerd is aan de horeca reuze meevalt. De Staat betoogde gisteren in het kort geding dat er geen andere mo gelijkheid is dan ook de horeca te sluiten. Het aantal contacten en reisbewegingen van mensen moet omlaag en de horeca speelt daar een belangrijke rol in. ,,We bevinden ons middenin de tweede golf, voor alsnog zwelt die nog aan in plaats van dat deze afzwakt'', aldus de landsadvocaat. Er is 'zonder meer' sprake van ingrijpende maatrege len, gaf hij toe. ,,Maar we zitten nu in een uitzonderlijke positie.'' woensdag 21 oktober 2020 GO Het virus bij jongeren houden: niet gelukt Chris van Mersbergen Bilthoven Het aantal meldingen is deze week met 27% gegroeid. IK Er werden gisteren 8182 nieuwe coronabesmettingen gemeld. Over heel de afgelopen week staat de teller op ruim 55.000 be smettingen. 55.587 S0.000 50.000 +60% 40.000 30.000 20.000 10.000 y*+52% 2-9 14-20 sept 211020 BRON: RIVM okt De deuren in de horeca blijven voorlopig gesloten om het oplo pend aantal coronabesmettin gen omlaag te krijgen. Zo'n zes tig horecaondernemers vonden dat ze onevenredig hard worden getroffen door de gedeeltelijke lockdown, maar de rechter ging daar gisteren niet in mee. Een motivering van de uitspraak volgt binnen twee weken. Raymond Boere Den Haag Horeca ondernemer Michael Meeuwisse (r) spande het kort geding aan en was met advocaat Simon van Zijll in de Haagse rechtbank. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4