Gasten bij de kaasjeskruidfamilie Alles gaat gewoon door 8 ZEELAND HERFSTFESTIVAL KLUSTER5 SPEELT WERK VAN VLISSINGSE CELI A SWART Klassieke muziek staat centraal tijdens het nieuwe Herfstfestival in Vlissingen, dat van donderdag tot en met zaterdag wordt gehouden in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Vrijdag speelt Kluster5 een stuk van de Vlissingse componiste Celia Swart, een totaalcompositie waar muziek, beeld en theater een verbond aangaan. Celia Swart (26) is een moderne jazzsaxofo- niste, maar bovenal componiste voor heden daagse klassieke muziek. In 2018 studeerde ze af in compositie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. ,,Zelf spelen is leuk, maar mijn voorkeur ligt bij com poneren: stukken maken voor or kesten en ensembles." Swart is een geboren Zeeuwse en bracht haar jeugdjaren door in Vlissingen. Sinds haar studie woont ze in Den Haag en heeft ze composities geschreven voor di verse orkesten. Daarnaast heeft ze haar eigen, moderne jazzgroep SWART. In 2018 werd Swart genomi neerd voor de Tera de Marez Oyens Award voor haar composi tie Boven Hoge Gebouwen, geschre ven voor Kluster5. Met dat multi- disciplinaire ensemble werkt ze momenteel opnieuw samen. ,,Op het Herfstfestival in Vlissingen speelt Kluster5 mijn werk Eleva tion of self-validation als onderdeel van het programma 'Perceived Reality'. Het overkoepelende thema is: de werkelijkheid is plooibaar." Violiste wordt influencer Vergeleken met vorige compo- neeropdrachten voor Kluster5 is dit voor de geboren Zeeuwse de meest complexe. ,,Het is één groot kunstwerk, bestaande uit illustra ties, animaties en video's. De com binatie van visuals, muziek en per formance vormt samen een spek takel." Swart werd voor haar werk geïnspireerd door de alternatieve werkelijkheid in de apps op haar telefoon. ,,Ik heb met name een fascinatie voor alles wat gebeurt op Instagram, waar influencers en Zelf spelen is leuk, maar mijn voorkeur ligt bij componeren modellen hun eigen wereld creëren. Ik vroeg me af wat er in zulke mensen omgaat en of ik daar een stuk over kon schrijven. Van de violiste heb ik in de voorstelling een influencer gemaakt. Ze stapt er onwetend en onschuldig in en begint het langzaam leuk te vin den. Steeds meer filters ge bruikt ze om aan het per fecte schoonheidsideaal te voldoen. Dat wordt onder meer vormgege ven door effecten aan de muziek toe te voe gen." Visuele show Bij aanvang van het optreden ziet het publiek drie schermen en kijkt het tegen de rug van de violiste aan. ,,Je ziet alleen haar spiegel beeld en via de schermen communiceert de 'influencer' met medemusici en het publiek. Na verloop van tijd gaat 'de spiegel' over in een animatie. Dat staat symbool voor het feit dat ze totaal haar eigen gezicht en persoonlijk heid verliest." Het is een actueel thema, in een visuele show met topmusici. Spe ciaal voor de voorstelling komt Swart ook zelf naar haar geboorte stad. ,,Ik ben er zeker bij en vast nog zenuwachtiger dan de leden van het ensemble. Soms denk ik, waarom die vele zenuwen? Ik hoef het niet meer zelf te doen, mijn werk zit erop. Toch blijft het ie dere keer spannend wanneer je ei gen stuk wordt opgevoerd." NATUURJOURNAAL Het kaasjeskruiddikkopje is een dagvlinder die bezig is met een op mars naar het noorden. Deze Zuid- Europese soort heeft in Nederland twee stevige bolwerken, namelijk Zuid-Limburg en Zeeuws-Vlaan- deren. Zoals de naam zegt heeft het kaasjeskruiddikkopje een voorkeur voor kaasjeskruid als voedselplant van de rups. Maar in Zuid-Europa wordt de soort ook wel op heemst aangetroffen. Heemst is een plant die verwant is aan het kaasjeskruid en die vaak groeit onder licht brakke omstandigheden. Heemst is in Nederland wijdverbreid in het kustgebied en heeft een zwaarte punt in het Deltagebied. Reden ge noeg dus om ook in Zeeuws-Vlaan- deren op heemst te zoeken naar de rupsen van het kaasjeskruiddik- kopje. Dat leverde aan de rand van Waterdunen al snel resultaat op. Op een mooie heemstgroeiplaats ble ken de blauwgrijze rupsjes met gele kop al snel te vinden. Hun schuil plaats is een omgevouwen, samen gesponnen blaadje en als je dat beeld eenmaal kent is het zoeken een fluitje van een cent. Maar behalve de rupsjes van het dikkopje zat er op de heemstplan- ten nog een dier dat onmiddellijk de aandacht trok. Op een paar planten zaten flinke aantallen van een opvallende rood-met-zwarte wants, die ik nooit eerder gezien had. Bij wantsen is het veelal vol doende om een exemplaar te foto graferen, om dan thuis uit te zoe- ken om welke soort het gaat. Dat lukte ook in dit geval en zo kwam ik te weten dat het ging om linde spitskopjes. Net als het kaasjes- kruiddikkopje is de lindespitskop een zuiderling die zich pas heel re cent bij ons gevestigd heeft. Waar schijnlijk is de lindenspitskop hier terechtgekomen met plantmateri- aal van lindebomen en de laatste vijf jaar wordt het diertje door heel Zuid-Nederland op linden aange troffen. Dat de soort ook op heemst voorkomt was al bekend uit het buitenland. Op het eerste gezicht is de voor keur voor lindebomen en heemst een nogal vreemde combinatie van voedselplanten. Maar die is niet uniek. De algemeen voorko- mende vuurwants is zowel onder lindebomen als op kaasjeskruid volop te vinden. Vaak zie je de vuurwants met vele tientallen bij elkaar op één van de beide voed selplanten. Daarbij rijst natuurlijk de vraag hoe verschillende soorten wantsen tot deze opmerkelijke combinatie van voedselplanten komen. Dat is niet zo onlogisch als het lijkt. De lindefamilie en de kaasjeskruidfamilie behoren sa men tot de orde van de Malvales. Dat beide families tot één en de zelfde orde behoren geeft aan dat ze nauw aan elkaar verwant zijn. Wat de specifieke overeenkomst is qua smaak en culinaire kwalitei ten is waarschijnlijk alleen bij wantsen bekend. woensdag 21 oktober 2020 GO Apps op telefoon als inspiratie Hans Puik Vlissingen Violiste gaat op in haar eigen werkelijkheid, in de voorstelling Perceived Reality. foto imke koldijk -Celia Swart Saxofoniste en componiste Celia Swart. FOTO KARMIT FADAEL Ondanks de nieuwe corona maatregelen gaat het Herfst festival in de Vlissingse Sint Jacobskerk gewoon door. De organisatie van het Herfst festival (Stichting Klassieke Muziek) heeft besloten alle concerten door te laten gaan als steun aan de muzikanten en aan de Jacobskerk. Per concert zijn maximaal dertig bezoekers toegelaten en ui teraard worden de maatrege len omtrent afstand en regis tratie strikt gehandhaafd. Het concert van Naomi, Ruben en Job de Keijzer, morgenavond, is uitverkocht maar wordt live gestreamd, via deze link: https://streaming.tjoonkgvl.nl/ herfstfestival-ruben-naomi- en-job/ Herfstfestival, donderdag 22 t/m zaterdag 24 oktober, Sint Ja cobskerk Vlissingen. Met op vrij dag het optreden van Kluster5 met werk van Celia Swart. De op tredens zijn dagelijks om 20.00 uur. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Een lindenspitskop op heemst. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40