Amalia en Alexia langer in Griekenland: 'Niet genoeg tickets voor hele gezin' 3 Diederik Gommers is hard op weg om 's lands meest favoriete Instagrammer te worden. Terwijl de ic-arts vragen beant woordt, stroomt de chat op Instagram vol met steunbetuigingen en superlatieven. ,,U bent echt een held.'' Volgers vinden ic-arts Gommers een 'held' en 'een corona-eindbaas'. Ze beschouwen zijn kalme manier van praten als een 'verademing in een tijd waarin de polarisatie steeds groter lijkt te worden'. Het chatgesprek werd gisteren live uitgezonden op Instagram en Facebook. Gommers, die voor de eerste keer in zijn leven live ging op een sociaal platform, beant woordde op laagdrempelige wijze vragen van kijkers over de corona crisis en gaf duiding over slepende kwesties zoals het nut van mond kapjes, de verschillen tussen corona en griep, de beschikbaar heid van sneltesten en de moge lijke sluiting van scholen. De livesessie duurde een halfuur, waarin slechts een klein deel van alle vragen kon worden beant woord. Aan het begin van het ge sprek dreigde het even technisch mis te gaan. ,,Maar gelukkig heb ben jullie mij kunnen helpen met inloggen'', toonde een breed grijn zende Gommers zich dankbaar. De 56-jarige Gommers sprok kelde de afgelopen drie weken 300.000 volgers bij elkaar en wist ook tijdens het livegesprek duizen den kijkers aan zich te binden. Hij blikte aan het begin van de sessie terug op een chaotisch weekend in 0+^11 het Erasmus MC in Rotterdam. ,,Het loopt weer storm op de inten sive care'', begon de arts zijn ver haal. ,,We hadden veel problemen om lege bedden te vinden. Er zijn ineens weer veel Covidpatiënten bij gekomen.'' Zweet Volgens Gommers werken alle ver pleegkundigen en artsen in de zie kenhuizen zich in het zweet om alle coronapatiënten zo goed mo gelijk op te vangen. Tijd om op adem te komen is er bijna niet. ,,De ziekenhuizen hebben het al tijd wel moeilijk'', aldus Gommers. ,,We hebben veel bedden, maar al les valt of staat met de inzet van verpleging. Je hebt niks aan een leeg bed als er geen verpleegkun dige is. En wat je nu ook ziet, is dat verpleegkundigen ziek worden. Dat zit ons in de weg. We hebben meer bedden, maar we kunnen ze niet gebruiken omdat we een tekort aan verpleegkundigen heb ben. Het piept en het kraakt.'' Gommers richtte zich tot de kij kers: ,,Dus als jullie nog een leuk beroep zoeken, kom vooral in het ziekenhuis werken.'' De voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Intensive Care maakte begin oktober een account aan in de hoop een jonger publiek te bereiken met informatie over het coronavirus, mede naar aanleiding van zijn discussie met Wat je nu ook ziet, is dat verpleegkundigen ziek worden. Dat zit ons in de weg zangeres Famke Louise. Zij raakte in opspraak door de protest actie #ikdoenietmeermee. Gom- mers' missie lijkt geslaagd. De po pulaire arts werd bestookt met vra gen door jonge kinderen, zoals de 12-jarige Loyce. Zij vroeg zich af hoe lang je ziek kunt blijven van corona. ,,Dat is een goede vraag'', ant woordde Gommers. ,,Wat we zien, is dat er nog steeds mensen ziek zijn van de eerste besmettingen. Dat is wel heel extreem, maar het komt voor. Als het gaat om de ic, is het gebruikelijk dat patiënten daar na ongeveer achttien dagen vanaf gaan. Maar sommige mensen blij ven inderdaad echt lang ziek en blijven lang klachten houden." Huisdier Een andere instagrammer van jonge leeftijd vroeg zich af of je ook het coronavirus van je huisdier kan krijgen. Gommers legde uit dat een virus een cel nodig heeft om te kunnen overleven. ,,Het virus gebruikt jouw lichaam om te kun nen overleven. We weten dat corona buiten een lichaam niet al te lang kan overleven. Voor zover ik weet, overleeft dit virus slecht in honden en katten. We hebben het wel in fretjes gezien, maar ik denk dat je wel rustig je hond of kat kunt knuffelen.'' Tegen het einde van het gesprek kreeg Gommers de vraag die me nig Nederlander bezighoudt: wan neer stopt deze crisis? ,,Het is lastig om de maatregelen vol te houden zonder een einde in zicht'', ver zuchtte kijker Toon. ,,Ik ben het helemaal met hem eens'', reageerde Gommers met een. ,,Je moet eigenlijk wel kunnen weten hoe lang iets duurt. Mag het 1 december, kunnen we Sinterklaas of kerst vieren? Of oud en nieuw? Er zijn veel mogelijkheden om onze vrijheden straks weer terug te krijgen. Het is moeilijk te voor spellen, maar als we samen ons best doen, dan gaan we gewoon oud en nieuw vieren. Laten we dat met z'n allen afspreken." De prinsessen moesten langer op hun vakantieadres blijven, omdat er zaterdag niet genoeg tickets waren om het hele ge zin terug te laten vliegen, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. De oudste dochters van koning Willem-Alexander en koningin Maxima kwamen met een gewone lijnvlucht terug naar Nederland. Het koningspaar was zater dagavond vervroegd terug- gekomen van vakantie. Prinses Ariane (13) reisde toen wel mee met haar ouders. Willem-Alexander besloot zijn geplande vakantie in zijn buitenverblijf in Griekenland af te breken nadat er grote commotie was ontstaan over de reis. Formeel geldt er - van wege de coronamaatregelen - geen verbod op reizen naar het Griekse vasteland. Maar bij »Twee oudste dochters kwamen gisteren terug met lijnvlucht veel mensen schoot de reis in het verkeerde keelgat, omdat het kabinet iedereen juist op roept om zoveel mogelijk thuis te blijven om verdere versprei ding van het coronavirus tegen te gaan. Premier Mark Rutte, verantwoordelijk voor het handelen van de koning, zal de Tweede Kamer uitleg moe ten geven over de reislust van Willem-Alexander en zijn ge zin. Hij zei zondag een foute afweging te hebben gemaakt over de vakantieplannen. Bedreiging Het Openbaar Ministerie heeft gisteren tien maanden celstraf en en tbs met dwang verpleging geëist tegen de man die heeft bekend prinses Amalia te hebben bedreigd. De 32-jarige Wouter G. uit Zwolle stuurde de 16-jarige prinses via Instagram meerdere berichten en dreigde haar op Koningsdag op te zoeken. Wouter G. zou de prinses persoonlijk benaderen, zo schreef hij haar in januari. 'Ja meisje, er is geen ontkomen aan'. Hij beschreef seksuele handelingen die hij haar aan zou doen en zei te sparen voor een pistool. De rechtbank in Zwolle doet op 3 november uitspraak over de zaak. P12 woensdag 21 oktober 2020 GO Diederik 'eindbaas' Gommers doet nu ook live zijn zegje via Instagram Sebastiaan Quekel Rotterdam Diederik Gommers beantwoordt via Instagram en Facebook vragen van kijkers. foto marco de swart rr Wat is de effect van dexamethason op de COVID patient? En het idee erachter om het te geven V C> Gommers in gesprek met presentator Eveline van Rijs wijk (boven) op Instagram. - Diederik Gommers, ic-arts DEN HAAG Prinses Amalia (16) en prinses Alexia (15) zijn gisteravond rond 20.30 uur pas thuisgekomen vanuit Griekenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3