Druk neemt toe in zaak topsalaris aan-z Hoeveel Veerenaren zitten in de financiële problemen? 7 ODE AAN ALMA MUSEUM VEERE Een gigantische snoeptrommel. Zo noemt gastdirecteur Jacqueline van Paaschen het depot van Museum Veere. Met depotbeheerder Maxi Joustra stelt ze een expositie samen met topstukken, zoals kleurrijke kledingstukken en schilderijen. Jacqueline van Paaschen en Maxi Joustra zitten op de zolder van Mu seum Veere midden tus sen de dozen. Voorzich tig maken ze er een open en laten een roodwollen mannenjack zien, in de negentiende eeuw gedragen door een Zuid-Bevelandse boer. De volgende doos bevat weer zo'n kleurrijk jack, een Walchers, nu van donkerblauw damast met bloem- en bladpatronen. En zo zijn er nog talloze dozen vol met de prachtigste en kleurrijkste kle dingstukken. Allemaal ooit gedra gen door Zeeuwen en in de eerste helft van de vorige eeuw verza meld door Alma Ochs-Oakes. Zij is de grondlegster van het Museum Veere. Toen Van Paaschen eerder dit jaar aantrad als gastdirecteur, trof ze op de zolder haar nalatenschap aan. Ze was stomverbaasd wat ze daar allemaal vond en al heel snel rijpte het idee een deel van die na latenschap tentoon te stellen. Want tot haar grote verbazing was er tot nu toe weinig belangstelling voor. ,,Terwijl er echt de mooiste stukken tussen zitten." De Britse Ochs arriveerde begin twintigste eeuw in Veere, samen met haar vader, de diamantair Al bert Ochs. Hij bezat daar al De Struys, een van de Schotse Huizen aan de Kaai, en handelde ook in kunst. Vol verbazing zag ze de bonte streekdrachten van de boe renbevolking, met fraaie kleuren en stoffen die een leven lang mee gaan. Joustra: ,,Zij viel er echt voor." Ze ging de streekdracht ver zamelen en bezat na een tijd een flinke collectie. Daarnaast hielp ze haar vader bij het organiseren van tentoonstellingen in De Struys, die hij daar vanaf 1916 hield. Vol gens Van Paaschen kwamen tal Een verrassende tentoonstelling met streekdrachten, tekeningen, foto's, schilderijen en objecten van bekende kunstenaars zoals Jan Toorop, Henri Le Fauconnier, Os sip Zadkine, Matthieu Wiegman en Lou Loeber bij hen over de vloer. Joustra loopt naar een kast, doet een greep, en toont als bewijs een ingelijste tekening van Toorop, waarop ook de toren van Veere is te zien. „Gemaakt in 1917." Schenkingen en legaten Ochs verzamelde niet alleen streekdracht, vult Van Paaschen aan. ,,Want daarnaast is er in het depot van het museum nog zoveel te vinden dat volgens de beide da mes meer dan interessant is om te laten zien. Als voorbeeld wijzen naar een schilderij van de inunda tie van Walcheren, waarop Veere te zien is temidden van het water. Het museum krijgt volgens hen met regelmaat schenkingen en le gaten. Het mooiste en meest bij zondere daarvan is van 28 novem ber tot en met 31 mei 2021 te zien samen met kleding en ander werk dat Alma naliet. Het wordt volgens Van Paaschen een verrassende tentoonstelling met streekdrach- ten, tekeningen, grafiek, foto's, schilderijen en objecten. ,,En dat allemaal uit de eigen collectie." De tentoonstelling met de titel Ode aan Alma - herontdekking collectie Museum Veere, is volgens haar bij zonder, omdat het merendeel van de werken en objecten voor het eerst getoond worden. DOMBURG Hoeveel mensen in de gemeente Veere hebben te maken met problematische schulden? Die vraagt stelt de fractie van de PvdA/GL aan het dagelijks bestuur. Ze wijst erop dat in een gemeente als Den Haag goede resultaten worden bereikt met een speci ale regeling om de schulden te saneren. Ze is dan ook be nieuwd of het college ook plannen heeft om zo'n rege ling voor Veere in het leven te roepen. De fractie stelt dat het hebben van schulden voor veel mensen een groot probleem is. Door de coronacrisis is het aantal mensen dat daarmee te maken heeft zeker niet minder geworden, aldus fractievoor zitter Peter Meijs. Hoe langer mensen te maken hebben met schulden, hoe groter de pro blemen worden. Bij de Haagse collectieve schuldenregeling zijn de dertig grootste schuld eisers betrokken. Die methode werkt volgens Meijs zo goed dat 87 andere gemeenten die manier van het aanpakken van schulden ook willen overne men. Meijs is dan ook be nieuwd of de gemeente Veere eveneens plannen heeft om zich daarbij aan te sluiten. TERNEUZEN De politieke druk neemt toe om het topsalaris van de directeur van de Terneuzense welzijnsinstelling aan-z te verla gen. De PVV Terneuzen heeft zich bij de zes andere oppositie partijen gevoegd die eerder kri tiek uitten. De nu zeven partijen, PvdA, SGP, GroenLinks, 50Plus, D66, So ciaal Terneuzen én PVV, dienden een voorstel in voor de raadscom missie samenleving komende dinsdag. Ze roepen het bestuur van aan-z op het besluit over de inschaling van de directeur in sa larisschaal 15 van de cao sociaal werk te heroverwegen en daarover met hem in gesprek te gaan. Voor een organisatie als aan-z is schaal 12 (maximum 7.183 euro bruto per maand) of 13 (maximum 8.404 euro) genoeg, stellen de ze ven partijen. Het maximum van schaal 15 is 10.366 euro. ,,Dat be drag is veel te fors", verklaart PVV- fractievoorzitter Patrick van der Hoeff nu ook. Steun van minstens één van de coalitiepartijen TOP/Gemeente belangen, CDA, VVD of Christen Unie (CU) is nodig voor een meer derheid voor het voorstel. De in dieners bezetten 'slechts' twaalf van de 31 raadszetels in Terneuzen. De fractievoorzitters van TOP/GB en VVD waren niet bereikbaar voor een reactie. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl woensdag 21 oktober 2020 'De mooiste stukken zitten ertussen' Emile Calon Veere Jacqueline van Paaschen (l) en Maxi Joustra zoeken op de zolder van het Museum Veere naar mooie stukken uit het depot die ze ten toon kunnen stellen. foto dirk-jan gjeltema flffle KrdetOtkit I DAMESMODE S 54 ANNA MONTANA €10.00 korting!!! AITIGKIT, DIE PAS5I! een veelzijdige collectie jeans Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417433 www.shop54.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39