Porgy Bess blijft langer dicht Man die buschauffeur neerstak langer in cel 5 Zeeland heeft de meeste TWEEDEHANDS KLEDINGWINKELS ZEELAND HEEFT DE MEESTE tweedehands kledingwinkels per inwoner van Nederland. Dat maakte de Kamer van Koophandel vandaag bekend. Joke Bux van de Knipbeurs in Vlissingen snapt dat wel. ,,De mensen houden van koopjes en hopen het liefste nog een pareltje te ontdekken." I r is héél veel vraag naar tweedehands kleding", zegt Maaike, vrijwillig ster bij Terre des Hom- I mes in Middelburg. ,,Het is echt voor een bepaalde doel groep. Wij zien hier vooral mensen die bewust omgaan met kleding. Kleding produceren is natuurlijk heel vervuilend voor het milieu. Steeds meer mensen realiseren zich dat en houden daar rekening mee." ,,Héél goed dat je dat zegt!", re ageert Elisabeth Steketee uit Mid delburg die juist op zoek is naar een tweedehands kledingstuk bij Terre des Hommes. ,,Ik probeer mijn kleding altijd tweedehands te kopen. Dat doe ik al een jaar of tien. Ik heb het eigenlijk leren kennen in Canada. Daar komt mijn man vandaan. Daar hebben ze zó ont zettend veel tweedehands. Hele shoppingmalls vol met van alles, ook avondkleding. Ik vind dat goed. Er wordt al zo veel verspild. Daarbij snijdt bij het kopen van tweedehands kleding het mes vaak aan twee kanten: een kledingstuk krijgt een tweede leven, en de op brengst gaat vaak naar een goed doel." Twintig Zeeland telt twintig tweedehands kledingwinkels per 100.000 men sen, blijkt uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel. Om een beeld te geven: in Flevo land zijn dat er vier. In 2019 waren er landelijk 2252 winkels, nu zijn het er 2415. Een stijging van zeven procent. In Zeeland steeg het aan tal winkels tussen 2015 en 2020 met maar liefst 105 procent. In Noord-Holland steeg het aantal de afgelopen vijf jaren met 10 procent. In tegenstelling tot de Terre des Hommes-winkel in Middelburg, horen ze in Vlissingen minder vaak dat mensen komen vanwege de duurzaamheid. ,,Wel uit zuinig heid", zegt Joke Bux van de Knip- beurs in Vlissingen. ,,De mensen houden van koopjes en hopen het liefste nog een pareltje te ontdek ken. Elke dag mogen twee mensen maximaal 15 stuks kleding inbren gen. Die komen aan een speciaal rek. Klanten die naar iets bijzon ders op zoek zijn, weten dat. Die komen echt even kijken om te zien wat er nieuw binnen is. Maar veel mensen komen hier ook voor de gezelligheid. Hier staat altijd de koffie klaar." Tweede kans Joke begon zo'n vijfjaar geleden haar - zoals zij het noemt - tweede kans kledingwinkel aan de Wal- straat in Vlissingen. ,,Ik begeleid mensen die een dagbesteding zoe ken. Ik wilde daarom een winkel De mensen houden van koopjes en hopen het liefste nog een pareltje te ontdekken openen met iets wat iedereen wel trekt en kwam zo op de tweede kans kleding. Het liep gelijk storm. Daar was ik echt van geschrokken. Stonden er ineens vijftig vuilnis zakken vol kleding voor mijn deur, dus dat ging ik even anders organi seren." De tweede kans kledingwinkel is géén kringloop, benadrukt Joke. ,,Samen met de inbrenger van de kleding, bepaal ik de prijs van een kledingstuk. De helft van de op brengst gaat naar de inbrenger. De andere helft is voor ons. Ik heb twee betaalde medewerkers en twee die hier werken als dagbeste ding. Is de kleding na twee maan den niet verkocht, gaat het terug naar de inbrenger; of weg, als de inbrenger dat heeft bepaald. Men sen brengen bij ons kleding die ze te mooi of te goed vinden om in de Zak van Max te doen. Dat is het grootste verschil tussen tweede hands en tweede kans kleding. Het is geen kringloop." In juli maakte Porgy Bess voor zichtig een doorstart, waarbij ar tiesten op een avond twee optre dens gaven voor maximaal veertig bezoekers per keer. Vorige week werden landelijke maatregelen van kracht waardoor nog slechts dertig bezoekers binnen mogen. Porgy Bess zou daar op zich mee uit de voeten kunnen, maar de bar moet dicht blijven. ,,En dan wordt het wel een hele saaie be- doening", stelt Zuiderbaan. Dat de bar gesloten moet blijven, vindt hij trouwens een merkwaardige maatregel. ,,Ik begrijp het van de éne kant wel, ze willen één lijn trekken met de horeca, maar ho- Ik weet van sommige musici dat ze hun auto of huis hebben moeten verkopen tels mogen toch ook nog eten re serveren. Waarom zouden wij dan geen biertje of kopje koffie mogen verkopen?" Bij de beslissing opnieuw te stoppen speelde nog iets anders een rol. ,,Mensen zijn bang", heeft Zuiderbaan ondervonden. Na de herstart in juli was dat al te mer ken. Veel van de voorstellingen, waar slechts veertig bezoekers per optreden mochten komen, waren niet eens volgeboekt. Zuiderbaan verwacht niet dat over drie weken de deuren weer open kunnen, eerder pas over twee maanden, in de loop van decem ber. Voor Porgy Bess is dat ver velend. ,,De band met het publiek verloopt." Zuiderbaan maakt zich evenwel nog drukker over het be staan van musici en andere arties ten. ,,Voor hen zijn de maatregelen pas echt ingrijpend. Ik weet van sommigen dat ze hun auto of huis hebben moeten verkopen. Zij heb ben het ongelooflijk zwaar." MIDDELBURG De 20-jarige M.S. uit Graauw blijft 3 maanden langer in de cel voor het neersteken van een buschauffeur in Hulst. Dat heeft de rechtbank gisteren besloten. De man wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De verdachte zit al 8 maanden in voorarrest. Zijn advocaat verzocht de rechtbank daarom zijn voorlopige hechtenis te schorsen. De rechtbank wees het verzoek af en verlengde het voorarrest met drie maanden. De 20-jarige S. stapte eind februari in Hulst met twee anderen op de bus richting Sint-Niklaas. De drie zouden ruzie hebben gezocht met andere reizigers en op ramen heb ben geslagen. De buschauffeur som- meerde hen de bus te verlaten, waarop de 20-jarige hem zou heb ben bedreigd met een mes. Toen de man uiteindelijk toch van de bus sprong, sloeg hij volgens de chauffeur hard tegen de zijkant van de bus. De chauffeur filmde de jon gen, waarna de situatie escaleerde. De 20-jarige zou de chauffeur ver volgens hebben neergestoken met een scherp mes. De chauffeur, een 51-jarige man uit het Belgische Burcht, liep een steekwond op van zo'n vijf centime ter diep en tien centimeter breed. Hij werd buiten levensgevaar naar het ziekenhuis gebracht. De politie wist de drie na enkele dagen op te sporen. woensdag 21 oktober 2020 GO Goed voor de beurs én duurzaam Mirjam van den Broek Vlissingen Joke Bux, eigenaresse van de Knipbeurs in Vlissingen. foto dirk jan gjeltema - Joke Bux, de Knipbeurs Cultuurcafé Porgy Bess in Terneuzen blijft nog zeker twee maanden dicht vanwege de co ronamaatregelen. Voorzitter Hans Zuiderbaan spreekt die verwachting uit. Harmen van der Werf Terneuzen -Hans Zuiderbaan, voorzitter j Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37