'Ik ben echt van Renesse gaan houden' 4 Zeeuwse scholier die uit de kast komt, heeft het vaak heel erg lastig Bijna 7000 Zeeuwse jongeren uit de tweede en vierde klas van de mid delbare school vulden de enquête van de Gezondheidsmonitor in. Die bevatte ook vragen over de accepta tie van homoseksualiteit. Het zijn vooral jongens die daar moeite mee hebben. Veertig procent zit bijvoor beeld in de pauze liever niet naast een jongen die homo is. ,,Wij schrikken van deze cijfers", zegt Elenbaas. Zij wijst ook op een soortgelijk onderzoek dat het ZB Planbureau vijfjaar geleden heeft uitgevoerd, onder leerlingen uit de derde klas van het voortgezet on derwijs. Dat liet een min of meer vergelijkbaar beeld zien. De resultaten van de nieuwe Ge zondheidsmonitor onderstrepen dat actie nodig blijft, zegt Elenbaas. Het ADB Zeeland zet zich daar sa men met de GGD voor in. Dat heeft ertoe geleid dat op 19 van de 21 schoollocaties in de provincie in de les regelmatig aandacht wordt be steed aan relaties, seksualiteit en seksuele diversiteit. „Jongeren zijn vaak onzeker", zegt Elly van Asselt, voorzitter van COC Zeeland, dat gastlessen op scholen verzorgt. ,,Ze willen erbij horen en niet afwijken van de norm. In die zin is het begrijpelijk dat ze niet naast een jongen willen zitten die homo is, omdat ze bang zijn dat ze zelf ook voor homo wor den aangezien." Jong&Out ,,Jongeren komen steeds meer uit de kast. Dat is positief, maar ze heb ben het vaak wel heel erg lastig", zegt Van Asselt. Eind vorig jaar is COC Zeeland daarom Jong&Out begonnen. ,,Jongeren komen bij el kaar om hun verhaal te kunnen doen en zichzelf te kunnen zijn. Het is voor hen heel fijn dat er zoiets is, want ze voelen zich vaak alleen." Volgens Stefano La Heijne, voor zitter van het LHBT Netwerk Zee- Ze krijgen vanuit thuis of de kerk mee: dit mag ik niet goed vinden land, verdienen de resultaten van de Gezondheidsmonitor nuance ring. Hij wijst erop dat vooral jon geren in de lagere klassen vaak nog weinig met homoseksualiteit te maken hebben gehad. ,,Hun beeld ervan wordt nog bepaald door ex terne factoren zoals sociale media, ouders en cultuur. Ze krijgen van uit thuis of de kerk mee: dit mag ik niet goed vinden." ,,Ik heb jarenlang vanuit COC Zeeland gastlessen gegeven op scholen. Daar stelden we altijd de vraag: wat nou als je beste vriend, uit de kast komt? Dan hadden ze vaak helemaal niet zo'n negatieve houding ten opzichte van die per soon. Onbekend maakt toch vaak onbemind." La Heijne ziet dat ook bevestigd in het GGD-onderzoek: jongeren in de vierde klas zijn al een stuk toleranter dan die in de tweede klas. ,,Dat is een heel posi tieve ontwikkeling." Horecaondernemers Jimmy en Nikki, garagehouder Wahe, wijkagent Douwe en zijn dochter Femke. In een docuserie genaamd Typisch Renesse laat BNNVara heel Nederland meekijken in het wel en wee van mensen die in en rond Renesse wonen. De serie komt begin november op televisie. In docuserie Typisch... duiken de makers - de ene keer is dat BNNVara en de andere keer is dat de EO - elke drie weken in een andere typi sche Nederlandse plaats. Ditmaal streek BNNVara neer in Renesse. ,,We wilden een keer Zeeland, omdat wij daar nog niet geweest waren", vertelt Eva Houtsma. ,,En omdat de coronacrisis nét begon nen was, dachten we: hoe zou zoiets gaan in een badplaats? Vandaar dat we Renesse kozen." Pannenkoekenloket Houtsma kende Zeeland amper, laat staan dat ze ooit in Renesse was geweest. ,,Ik dacht aan jonge ren, aan watersport en aan strand. Maar toen ik er voor het eerst was, vielen me heel andere dingen op. Dat er zo hard werd gewerkt. Het was prachtig weer, maar de straten waren uitgestor ven. Je voelde de stress bij onder nemers. Maar gelijk ook werden er take-aways opgezet, een pan nenkoekenloket. Dat was heel bijzonder om te zien." De redacteuren kwamen bij We wilden een keer Zeeland, omdat wij daar nog niet geweest waren Jimmy Verboom, die drie horeca zaken heeft, en zijn vriendin Nikki Ruyssenaars. ,,Jimmy ver telt over zijn opa, die al een tentje op het strand had, en Nikki ver- telt over hoe het is om te leven met iemand die altijd aan het werk is. Hoe hun leven door de seizoen wordt bepaald. Maar ik was ook bij Wahe, die een gara gebedrijf heeft in Scharendijke, die zo geniet van zijn uitzicht over de weilanden." Opa En zo komen allerlei Renessena- ren aan bod. Peter van camping De Julianahoeve, Shaosong Hu van restaurant Royal Palace en Anneke en Willem die al twintig jaar een chalet hebben op vakan tiepark Schouwen. ,,Maar ook Iris, die het syndroom van Down heeft, en laat zien wat ze allemaal in het dorp doet. En wijkagent Je ziet hoe corona hard ingrijpt, maar hoe mensen positief blijven Douwe die voor het eerst opa is geworden en met zijn dochter Femke vertelt over de tijd dat ze geen contact hadden, maar dat liefde altijd overwint. Verhalen van gewone mensen, emoties die iedereen kent." Na zo'n honderd uur filmen durft Houtsma te concluderen dat de serie over Renesse goed is gelukt. ,,Ik denk dat het heel mooi wordt. Je ziet hoe corona hard ingrijpt, maar hoe mensen positief blijven. Hoe druk het kan zijn, zelfs met corona, maar dat het zonder die toeristen een dorp is waar iedereen elkaar kent. Ik ben echt een beetje van Renesse gaan houden." woensdag 21 oktober 2020 Veel homofobie op scholen Het blijft voor Zeeuwse scholie ren heel lastig om uit de kast te komen. Lang niet alle klasgeno ten accepteren homoseksuali teit, zo is gebleken uit onder zoek van GGD Zeeland. De uit komsten baren onder meer het Anti Discriminatie Bureau (ADB) Zeeland zorgen. ,,Er is nog veel werk aan de winkel", zegt Anni- que Elenbaas.. Rolf Bosboom Goes -Stefano La Heijne, voorzitter van het LHBT Netwerk Zeeland Horecaondernemers Jimmy Verboom en Nikki Ruyssenaars vertellen in Typisch Renesse over hun jachtige bestaan en hoe ze zich tij dens de coronacrisis staande houden. foto bnnvara Wendy Wagenmakers Renesse - Eva Houtsma, BNNVara - Eva Houtsma, BNNVara Typisch Renesse komt vanaf 2 november drie weken lang op maandag tot en met donderdag rond 19.15 uur op Ned2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36