Groene proeffabriek Gent kost 100 miljoen m ZEELAND 3 tr L de brief. ,,Dit gebeurde in het voor jaar ook al hier in Zeeland. En ove rigens niet alleen door de kerken. Kerkgemeenschappen waren en zijn erg creatief in het aanbieden van hulp aan bijvoorbeeld ouderen. De Levensbron in Goes is een voor beeld van een gemeente die zijn ge bouw aan het Calvijn College ter beschikking stelde toen de school om een grote ruimte verlegen zat." Van der Maas vermoedt dat de kri tiek op een aantal kerken over het aantal bezoekers mede een reden is geweest voor het schrijven van de brief. Ziekenhuizen De Zeeuwse ziekenhuizen kunnen het nog aan en zijn vooral druk met coronapatiënten uit Zuid-Holland. Terwijl ziekenhuizen buiten Zee land kampen met fors verzuim doordat medewerkers zelf corona hebben of zitten te wachten op de testuitslag, is het verzuim in Zee land niet hoger dan anders. Het was tot dusver niet nodig om op grote schaal behandelingen uit te stellen. Maar elke dag opnieuw bekijken de ziekenhuizen of het nodig is om af spraken of behandelingen te ver zetten. Er kon nog lang niet zoveel als voor de uitbraak van corona. In de eerste golf zijn wachtlijsten ont staan. Die zijn nog lang niet op alle afdelingen weggewerkt. Waar het kan, wordt overgeschakeld op bij voorbeeld beeldbellen, maar dat is niet altijd mogelijk. ,,Door de maat regelen kunnen we minder mensen in het ziekenhuis ontvangen", on derstreept woordvoerder René Maas van ZorgSaamziekenhuis. ,,Dus in die zin is de zorg nog steeds afgeschaald." Dat geldt ook voor ziekenhuis Adrz. „Daarom vragen we patiën ten dringend om alleen naar het ziekenhuis te komen", zegt woord voerder Ilona Wielemaker. ,,Toch zien we dat mensen vaak iemand mee willen nemen. Hoe meer men sen in het ziekenhuis zijn die er zelf niet hoeven te zijn, hoe minder pa- tiënten we kunnen helpen." Door de screening op coronaklachten bij de ingang besluiten veel mensen die met patiënten meekomen, om buiten te wachten. Het laat zien hoe dun het lijntje is waarop de ziekenhuizen balan ceren. ,,Elke dag wordt in (boven)regionaal overleg besloten hoeveel Covid-19 patiënten van el ders kunnen worden opgevangen", vertelt Maas. ,,En elke dag bekijken we welke zorg we kunnen verle nen." De proeffabriek die moet verrijzen aan het Rodenhuizedok in Gent kost 100 miljoen euro. Na de plan nen voor een elektrolysefabriek voor groene waterstof in Vlissingen en de fabriek voor groene ammo niak van kunstmestfabrikant en energiebedrijf 0rsted in Sluiskil, is het methanol-project een nieuwe stap om de industrie in het haven gebied te vergroenen. Onder North- C-Methanol zetten twintig grote bedrijven, waaronder havenbedrijf North Sea Port hun schouders. De Vlaamse viceminister-president Hilde Crevits geeft er vandaag het startschot voor. Methanol ofwel brandalcohol is misschien onbekend, maar een veelgebruikte basisgrondstof in de industrie. Die wordt nu gemaakt met fossiele brandstoffen, maar daarbij komt CO2 vrij. Hetzelfde gebeurt vervolgens als er met zoge heten grijze methanol chemische producten worden vervaardigd. Bij voorbeeld in biodiesel zit ook een deel grijze methanol. Klimaatver andering dwingt de industrie ech- ter om te schakelen naar duurzame grondstoffen. Het is mogelijk methanol te pro duceren met groene stroom van Methanol ofwel brandalcohol is een veelgebruikte basisgrondstof in de industrie bijvoorbeeld windmolens op zee, in dit geval het windparkcluster voor de Belgische kust. De proeffa briek van 63 megawatt is een eerste vingeroefening. Rodenhuize is een ideale plek omdat er een hoogspan- ningsstation staat. Per jaar is het zo mogelijk om 44.000 ton groene methanol te maken voor de lokale chemische industrie en als brand stof voor schepen en treinen. In to taal gebruikt de industrie nu 350.000 ton methanol per jaar. Zes miljoen bomen Met de groene methanol uit de proeffabriek verminderen bedrij ven hun uitstoot met 140.000 ton CO2 per jaar. Dat staat gelijk aan de CO2 die bijna zes miljoen bomen uit de lucht halen. Het project is ambitieus, want in 2030 moet de elektrolysefabriek zijn opgeschaald naar 600 megawatt. Dan wordt 1 miljoen ton CO2 per jaar bespaard en kan de chemie binnen North Sea Port worden bediend met groene methanol. Dat vergt wel uitbouw van het pijpleidingennet. Hoe gaat de fabriek in zijn werk? Eigenlijk vrij simpel. Er wordt wa ter gesplitst in (groene) waterstof en zuurstof. De installaties draaien daarbij op groene stroom. Staalpro ducent ArcelorMittal neemt de zuurstof af. De waterstof wordt ge mengd met afgevangen CO2 van industriële bedrijven en zo ver werkt tot groene methanol. Grote CO2-leveranciers zijn onder meer ArcelorMittal, AlcoBiofuel en ook Yara in Sluiskil. Op termijn is het de bedoeling ook mierenzuur, groene ammoniak en proteïnen te produ ceren. Omdat de investeringen hoog zijn, hopen de twintig partners op EU-subsidie. woensdag 21 oktober 2020 lijken zich te schikken 4 Eric Meul- meester van Healthclub Zeeland Ge zond ontsmet de spinning- fietsen. fotos DIRK-JAN GJtLltMA WIJ ZIJN DPEN J ZICH SM AAN DE AANDE REGELS EREN EN UZELF ■- In Middel burg heeft de ondernemers vereniging posters laten maken met de coronavoor schriften. Over vier jaar moet in Gent een proeffabriek voor groene me thanol staan. In 2030 moet de productie van North-C Methanol zijn vertienvoudigd. Als dat lukt, vermijdt de industrie in het ha vengebied van North Sea Port de uitstoot van 1 miljoen ton C02 per jaar. Frank Balkenende Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35