s? Smeer kerst niet te veel uit Sloebrug nog zeker tien weken gestremd Zeeland viert 75-jarig bestaan van de VN Taart 2 Hoe staan we ervoor, een week nadat de gedeeltelijke lockdown inging in Zeeland? ERVARINGEN EEN WEEK LOCKDOWN - Commentaar Sommige tuincentra zijn al helemaal klaar voor kerst. Dit jaar lijkt de gekte nog wat eerder toe te slaan dan an ders. De aankopen voor Sinterklaas en Kerstmis lopen al veel langer vervelend door elkaar, maar nu gaan de remmen helemaal vroeg los. Het blijft niet bij aankopen. Hier en daar gaat de buitenverlichting al aan. En wie de hele dag kerstlied jes wil horen, hoeft alleen maar de goede zender op te zoeken. Niemand kan kerst claimen. Niemand kan voor anderen be palen hoe lang de aanloop naar het feest mag duren. Maar ie dereen kan begrijpen dat kerst niet meer bestaat als we het doorlopend vieren. Zo is het ook met de kerstuitingen. Natuur lijk, wie kerstballen met een panterprint leuk vindt, moet die vooral kopen. En mix ook gerust afbeeldingen van de kerstman met die van het kindje in de kribbe. Maar als de symboliek steeds verder verwatert en loskomt van het oorspronkelijke feest, weet uiteindelijk niemand meer waar de viering vandaan komt. Dan is Kerstmis verdwenen. Corona maakt ons allemaal een beetje somber. Dus wat extra gezelligheid is welkom. Wie denkt dat een kerstboompje of een feestverlichting kan helpen, hoeft zich niet in te houden. We proberen allemaal op onze eigen manier er het beste van te maken. Maar de keerzijde van deze vroege kerstmanie moet wel duidelijk zijn. Door de hele kerstsfeer zo belachelijk ver uit te smeren, verdwijnt de betovering. De betovering verdwijnt als we de kerstsfeer steeds verder uitsmeren De ankerplaten, die op de draai punten van de brug zijn bevestigd, zijn losgeraakt. Dat bleek na een in spectie vorige maand. Daardoor is er gevaar bij het openen van de brug. De bediening ligt sinds 14 september dan ook stil. De reparatie gaat zeker tien we ken duren, blijkt uit nader onder zoek. Ook het beton rondom de an kerplaten moet worden vernieuwd. Verder wordt onderhoud dat ge pland stond voor volgend jaar ook direct uitgevoerd. Hoeveel het to- ALMANAK De jongste bediende van de ge meente was al de hele ochtend lekker gemaakt door collega's. Een voor een stuurden ze foto's door van de lekkernij die ze aan huis hadden gekregen. Cadeau van de baas, omdat de werkne mers zo goed thuiswerken. De bakker kon elk moment bij hem tale herstel van de brug gaat kosten, kon de provincie niet direct aange ven. De brug is eigendom van Vlis singen, maar de provincie voert het beheer en onderhoud uit. Schepen hoger dan vijf meter moeten komende tijd via Zand- kreek/Hansweert/Wemeldinge va- Schepen die lager zijn dan vijf meter kunnen nog onder de brug door ren of via de Noordzee. Kleinere schepen kunnen nog onder de brug door. De Nautische Centrale in Vlissingen houdt het waterpeil in het kanaal daarvoor doelbewust laag. aanbellen. Daar kwam hij aan, de jonge ambtenaar loopt al naar de voordeur. Warempel. De bakker rijdt zijn huis voorbij. Terwijl de collega's hun buikje rond hebben, krijgt de jongen een berichtje. De nieuwe bewo ner van zijn oude adres is de af zender. 'Bedankt voor de taart'. Tunnel niet tolvrij op 31 oktober Douwe Eisenga in Klassieke Top 400 THOLEN Veganistische vlag bij gemeentehuis Vergeleken met de rest van het land en onze zuiderburen mogen we nog niet mopperen wat betreft het aantal be smettingen en ziekenhuisopna mes. Maar Zeeland moet wel in de pas lopen met de landelijke maatre gelen. Leuk is anders. Toch lijken de meeste mensen zich te schikken naar de regels van het al niet meer zo heel nieuwe normaal. De veiligheidsregio's hebben af gesproken strikter toe te zien op na leving van de sinds vorige week aangescherpte regels. Het beeld in Zeeland is rustig, krijgt de Veilig heidsregio Zeeland te horen van de politie. Sinds vorige week zijn tus sen de 60 en 70 boetes uitgedeeld door de politie. De bekeuringen waren gelijk verdeeld over de pro vincie. Hoe vaak de gemeentelijke boa's mensen hebben bekeurd, is nog niet bekend. De meeste boetes waren voor overtreding van het verbod om na 20.00 uur alcohol te verkopen of op straat bij zich te hebben. Rond de sluiting van de horeca zijn geen problemen ge weest. Winkelstraten In de grote Middelburgse winkel straten is een dikke streep getrok ken. Vriendelijk verzoek aan het winkelend publiek om rechts aan te houden. En voor de ramen en deu ren van de meeste winkels hangt een poster die ondernemersvereni ging VOM heeft laten maken, met daarop de bekende regels als af stand houden en het advies om een mondkapje te dragen. Die eendui digheid helpt, merken de Middel burgse winkeliers. Mensen zijn best bereid de regels te volgen, als je maar duidelijk bent. Mentale gezondheid Gezond blijven is niet alleen een kwestie van het virus proberen te ontwijken. ,,Bewegen is ook be langrijk voor je mentale gezond heid", zegt Marco Schroevers van sportschool Healthclub Zeeland Gezond. Toch zijn vooral ouderen voorzichtiger geworden en gaan minder snel naar de sportschool aan de rand van de Middelburgse Toch zien we dat mensen vaak iemand mee willen nemen Stromenwijk. Hij schat dat 20 tot 30 procent minder mensen komen. ,,We doen wat we kunnen om mensen hier veilig te laten sporten. Schoonmaken, afstand houden. De richtlijnen van NL Actief zijn voor ons leidend. De kleedkamers zijn weer gesloten en we mogen ook geen kopje koffie meer schenken. Het is gewoon een vervelende tijd. Kerken Kerken en christelijke organisaties hebben het kabinet in een brief aangeboden te helpen. Ze schrijven dat ze vrijwilligers en gebouwen beschikbaar willen stellen. Classis- predikant Arie van der Maas kent Zeeland viert het 75-jarig bestaan van de Verenigde Naties (VN). Maar dat gebeurt op een soberder manier dan de bedoeling was. De VN bestaan op 24 oktober driekwart eeuw. De viering van de verjaardag is het slotstuk van de nationale viering '75 jaar vrijheid'. Maar door de coronapandemie zijn veel activiteiten afgelast of verso berd. Toch probeert Zeeland de verjaardag niet onopgemerkt voor bij te laten gaan. Om te beginnen brandt tot en met vrijdag VN-blauw licht op di verse plekken, waaronder in de Kloostergangen van de Abdij in Middelburg, de plek waar het be stuur van de provincie huist. Er wapperen in Middelburg VN-vlag- gen en op de Koningsbrug is tot half november een tentoonstelling te zien. Die is onderdeel van een grotere expositie op het Lange Voorhout in Den Haag. Onder meer ooggetuigen, hulpverleners en militairen vertellen over de im pact van de VN op hun leven. Voor scholieren staat op 28 okto ber een online-variant op het pro gramma van de 'Modern United Nations'. Daarbij onderhandelen ze - strak in het pak gestoken en in een formele setting - over wereld problemen. woensdag 21 oktober 2020 Het duurt nog zeker tien weken tot de Sloebrug in Vlissingen is gerepareerd. Tot die tijd kunnen alleen lage boten onder de brug over het Kanaal door Walcheren door varen. Bas Bareman Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De tolvrije zaterdag op 31 oktober gaat niet door: de NV Westerschelde- tunnel heeft daartoe be sloten vanwege het ad vies van de overheid om sociale contacten voorlo pig zoveel mogelijk te vermijden. Normaliter zijn er elk jaar zes tolvrije zaterdagen, bedoeld om mensen te stimuleren een dagje te gaan winkelen of familie of vrienden te bezoeken. Maar vanwege de coro- nasitiuatie is het advies nu juist, zoveel mogelijk thuis te blijven. Daarom blijft de tunnel zaterdag 31 oktober gewoon be taald. MIDDELBURG De Middelburgse compo nist Douwe Eisenga heeft opnieuw de Klassieke Top 400 gehaald. Zijn muziekstuk For Mattia is dit jaar terug te vinden op de 381e plaats. De lijst, met de mooiste klassieke stukken, wordt deze week uitgezonden op Radio 4. De Klassieke Top 400 is de opvolger van de Hart en Ziel Lijst, die nog 300 werken telde. For Mattia stond in 2019 nog op de 123e plaats. Net als vorig jaar hebben luisteraars van Radio 4 de Matthaus Passion van Bach tot mooiste klassieke werk gekozen. Om aandacht te vragen voor Wereld Veganisme- dag hijst de Zeeuwse fractie van de Partij voor de Dieren volgende week de Vegan-vlag bij het Thoolse gemeente huis. Wereldwijd worden donderdag 29 oktober evenementen gehouden om consumenten voor te lichten over vega- nisme. Een levenswijze die uitgaat van het ver mijden van dierlijke pro ducten. Trees Janssens, Zeeuws Statenlid na mens de Partij voor de Dieren, zal de blauw groene vlag met witte 'v' hijsen om 13.00 uur bij het gemeentehuis. Zeeuwen Theo Giele en Jeffrey Kutterink Middelburg - Ilona Wielemaker, Adrz Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34