Mattie en Marieke stoten Frank Dane van troon MmmT MEDIA CULTUUR 29 trauma wordt dan ook diep wegge stopt achter een ondoordringbaar pantser. Een 'belangrijke' film, aldus Hoes. ,,Karin Bloemen verwoordt het altijd zo mooi: Als je er niet over praat, ver dedig je de dader en als je wél praat, verdedig je jezelf. En het knappe is dat je ook met die dader (acteur Eelco Smits, red.) meeleeft. Je voelt zelfs enig medelijden, omdat je zo goed voelt dat het ook een kwetsbaar mens van vlees en bloed is. Als je zo ie mand alleen maar neerzet als een boeman, kom je niet in de buurt van het echte leven.'' Schaamte Ter voorbereiding las Hoes boeken over incest, voerde ze gesprekken met een in misbruik gespecialiseerde seksuoloog én met Karin Bloemen zelf. ,,Over hoe ze daar mee omging en het gevaar van je niet meer kwets baar durven op te stellen. Ze is er in middels hartstikke open over en ziet het als haar missie om kinderen in dezelfde situatie te helpen. Heel in spirerend.'' ,,En het hier veel over hebben, is van belang, omdat de schaamte er omheen zo groot is'', vervolgt Hoes. ,,Veel vrouwen zijn bang zélf als schuldige te worden aangewezen. Zodra zo'n heftig verhaal naar buiten komt, hoor je nog steeds: 'Ja, maar wat had je voor kleding aan dan?' Alsof ze het zelf uitlokten. De drem pel is dankzij de Metoo-beweging wel wat verlaagd, maar er zijn nog al tijd een hoop stappen te maken.'' Recent vertelde Hoes meer dan eens in haar leven onzedelijk te zijn betast. ,,Al vind ik dat uiteraard wel even wat anders dan wat de persona ges in de film en Karin Bloemen is overkomen.'' Een bruggetje naar Harvey Weinstein en ook de ophef in de Nederlandse film- en televisie industrie (castingdirector Job Gos- schalk kwam hier in opspraak na beschuldigingen van grensover schrijdend gedrag) is snel gemaakt. ,,Ja, ik denk dat er sindsdien wel wat is veranderd. Althans, ik heb het gevoel dat mensen sneller hun gren zen durven aan te geven. 'Sex sells', dat was ook zeker bij ons het geval. Bloot en erotiek werd te pas en te on pas in Nederlandse producties ge propt. En ik? Ik ga mooi zelf niet in mijn blote kont, omdat jij dan je film lekker kan verkopen.'' Kantelen Naakt kan uiteraard ook functioneel zijn, aldus de jonge actrice. ,,Een lief desscène waarin twee mensen die er al heel lang naar uitkeken, het einde lijk voor het eerst met elkaar doen. Dat kan heel mooi en intiem in beeld worden gebracht. Dan voegt het ook echt wat toe. Maar ik heb het wel eens geweigerd te doen toen mij let terlijk werd gezegd dat het 'wel voor lekkere kijkcijfers zou zorgen'. Een groot deel van het Nederlandse film landschap zat ooit zo in elkaar. Dat begint volgens mij wel langzaam te kantelen. Film is zo mooi, omdat het je eigen verbeelding aan het werk kan zetten. Niet alles hoeft zo plat te zijn.'' waardeerd wordt.'' Valk denkt dat de luiste raars voelen dat zijn klik met Marieke Elsinga echt is. ,,Er wordt niets gespeeld. Wat ons ook uniek maakt, is dat we het enige man vrouwduo in de ochtend zijn. Daar maken we soms wel gebruik van, dat we die tegenstelling in discussies benadrukken. We delen veel persoonlijke en herkenbare verhalen. Daar reageren de luisteraars goed op. Ze heb ben het idee dat ze bij ons aan de ontbijttafel aanschui ven als een soort familie.'' Overigens zijn bij Radio 538 de messen geslepen: de koppositie in de doel groep 20-49 jaar moet wor den heroverd. Valk is daar - vooralsnog - niet mee bezig. Radio is slow business, je moet niet te veel veranderen ,,Maar ik heb deze zorg ook nooit eerder gehad, we zijn nooit eerder marktleider ge weest'', zegt hij met een lach. ,,Ik denk dat we op deze voet door moeten gaan. Radio is slow business, je moet niet te veel verande ren. De luisteraar zit daar niet op zit te wachten. We spelen al tijden Ja of Nee om kwart voor acht, en als dat drie minuten te laat begint, krijgen we meteen appjes. In de ochtend fungeer je ook als klok voor mensen.'' Gisterochtend vroeg werd de champagne al ontkurkt door Mattie Valk. ,,Ik ben zo trots dat we goed aanvoelen wat de luisteraar wil.'' Na het vertrek van 'radiokoning' Edwin Evers bij Radio 538, die jarenlang een vrijwel onaantastbare koppositie had, zijn er verschuivingen in radioland. Die vallen nu, opnieuw, gunstig uit voor Qmusic. Een paar maanden geleden konden ze ook al proosten, nadat de luistercij fers over de maanden maart en april lieten zien dat de ra diozender voor het eerst in het vijftienjarig bestaan de koppositie bezette in de commercieel interessante doelgroep van luisteraars tussen de 20 en 49 jaar. Nu krijgt de ochtendshow van Qmusic, met Mattie Valk en Marieke Elsinga, de eerste plek in handen. Met een marktaandeel van 18,7 procent in de doelgroep 20 49 jaar is Qmusic in het tijd- slot van 6.00 tot 10.00 uur het best beluisterd. Radio 538 volgt met 18,5 procent in de ochtend, met de show van Frank Dane. ,,Ik wil niet zeggen dat ik heb gedroomd om marktleider te worden, want dat is gelijk zo bela den'', reageert Mattie Valk. ,,We hadden een stip op de hori zon, een idee van welk programma we wilden maken en hoe dat moest klinken. Dat is onder- buikgevoel. Ik ben zo trots dat ons gevoel ge- woensdag 21 oktober 2020 Abbey Hoes in Buiten is het feest. „Toen ik het script las, moest ik ontzettend huilen.'' FOTO'S SEPTEMBER FILM Feest voor Mattie Ma rieke van Qmusic: voor het eerst is hun ochtendpro gramma de best beluis terde radioshow. Met een marktaandeel van 18,7 procent stoten Elsinga en Valk nipt De 538 Ochend- show met Frank Dane (goed voor 18,5 procent) van de troon. Marlies van Leeuwen —Mattie Valk Mattie en Marieke: „Trots dat ons gevoel gewaardeerd wordt.'' FOTO QMUSIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29