27 Olympisch kampioene is vrij van pijn en richt zich nu al op Winterspelen 2022 Na jarenlang trainen met beperkingen beleefde Jorien ter Mors (30) een zorgeloze voorbereiding op het nieuwe schaatsseizoen. ,,Dat geeft een andere onrust in mijn hoofd." Veel ervaring bij Team IKO Einde seizoen voor Coldenhoff De wijsvingers van Jorien ter Mors draaien rondjes bij haar slapen. ,,Ik zeg het altijd heel makkelijk. Maar hier in mijn hoofd gaat het soms wel als een malle", zegt ze voor het scherm van haar laptop. Ter Mors zit in Heerenveen, bij een persbij eenkomst van Team IKO die door de coronapandemie noodgedwon gen digitaal wordt uitgevoerd, en blikt vooruit op het schaatsseizoen waarvan niemand weet hoe het eruit gaat zien. De meervoudig olympisch kam pioene oogt vaak nuchter. Als een ploeggenoot zich zorgen maakt om een mindere trainingswedstrijd, is de voormalige shorttrackster de gene die geruststelt. 'Hou vast aan je lijn', zegt Ter Mors dan. Het sei zoen duurt nog lang, weet ze, al is dat dit jaar door corona ook onze ker. Het draait nooit om de resulta ten van half oktober, het gaat om de prestaties daarna. Dan, na een lach: ,,Maar ik moet ook mezelf vaak rus tig praten, hoor." De overgang van zomerperiode naar winter, met de eerste wedstrijden op het pro gramma, is een van de spannendste momenten voor een schaatser. En dat geldt nu zeker voor de 30- jarige Ter Mors. Andere jaren werd ze geplaagd door blessures ofwas ze overbelast. In 2018 werd ze geope reerd aan botvorming in haar knie, in de periode daarna revalideerde ze. Vaak was er wel iets dat haar be lemmerde in haar wens volledig door te trainen. Een jaar geleden zei ze nog in een groot interview: ,,De mooie prestaties die ik haalde wa ren altijd met mankementen. Als het nou écht een keer allemaal goed kan vallenIk ben zo benieuwd Als het ineens wél een zomer goed gaat, zoals nu, ga je meteen denken: heb ik niet te veel gedaan? hoe hard ik dan rijd. Ik denk dat ik veel harder kan." Onrust Maar afgelopen zomer trainde ze zonder beperkingen. ,,Het is écht heel lang geleden dat ik zo'n zomer kon draaien. Ik denk dat 2016 het enige jaar is geweest dat het redelijk normaal was, toen ik net terug kwam van overtraindheid, voordat mijn knieproblemen begonnen. En ja, als het eens een zomer wél goed gaat, ga je wel denken: heb ik niet te veel gedaan? Het geeft een andere onrust in mijn hoofd. Want neem ik wel op de goede momenten gas terug? Ik had door mijn knie de af gelopen jaren automatisch een rem, maar haalde ik daardoor niet juist het maximale eruit?" Maar al met al gaat het goed met Ter Mors. Zonder de mentale uitda ging van het omgaan met een 'zeu rend lijf', zonder twijfels over haar schaatstoekomst die ze tijdens dieptepunten overwoog te beëindi gen, is schaatsen weer gewoon leuk. ,,Ik merk dat ik veel meer energie heb. Vorig jaar was mijn vechtlust door die knieproblemen al op voor dat de wedstrijd begon. Nu heb ik energie over." Dat het verloop van het wed strijdseizoen nog onduidelijk is door corona, is niet anders. Als dat onderwerp ter sprake komt, over heerst de nuchterheid weer: ,,Situ- aties die buiten je controle zijn en veranderen, kosten energie. Ik heb gezegd: alles wat ik nu doe is voor 2022, voor de Olympische Spelen. Vallen wedstrijden uit? Dat maakt niet uit, dan heb ik ook meer rust in mijn proces naar de Spelen." Ter Mors richt zich op de 1000 en de 1500 meter en hoopt in Peking ook de ploegenachtervolging te rij den. Afgelopen zomer vroeg ze al naar het begeleidingsteam bij de Winterspelen. Anderhalfjaar voor dat het evenement begint. ,,Ik wil weten wat me te wachten staat. In een shorttrackteam weet je welke fysio en materiaalman meegaan, dat is een vast team. Nu kan dat an ders zijn. Ik weet wat de randvoor waarden zijn om te presteren. Als je iets kunt controleren, moet je dat controleren." PLOEG TER MORS Glenn Coldenhoff komt dit sei zoen niet meer in actie in de MXGP. De Brabander ligt op dit moment nog in het ziekenhuis van Herentals in België met breukjes in twee rugwervels. De 29-jarige Coldenhoff kwam afge lopen zondag ten val in de kwali ficatie van de Grote Prijs van Vlaanderen op het circuit van Lommel. Hij bleef lang liggen, kon niet zelfstandig opstaan en werd per brancard afgevoerd. ,,Een klein foutje kan grote gevol gen hebben'', zegt de motorcros ser. ,,Helaas hoort het bij onze sport. Ik was na mijn val even het gevoel kwijt in mijn armen, maar dat kwam na enkele minuten te rug. Jammer genoeg is mijn sei zoen voorbij, want ik voelde me sterker dan ooit.'' Coldenhoff was dit seizoen in de Grote Prijs van Letland eenmaal de beste. Naser ontloopt dopingschorsing Nadal doet mee aan indoor Parijs KNVB begint met E-Oranje Onderzoek naar racisme Schalke woensdag 21 oktober 2020 JKO «JKC Ter Mors hervindt vechtlust JKO Lisette van der Geest Heerenveen - Jorien ter Mors (30) Jorien ter Mors is nu al bezig met de Spelen: ,,Ik wil weten wat me te wachten staat." foto team iko HEERENVEEN Het in 2017 opgerichte schaatsteam IKO staat onder leiding van twee broers, Erwin en Martin ten Hove en herbergt dit seizoen meerdere olympisch kampi oenen. Naast Jorien ter Mors maken bij de vrouwen Esmee Visser, Letitia de Jong, Femke Beuling en Melissa Wijfje deel uit van het team. De meest bekende naam bij de mannen is Jan Blokhuisen. Hij krijgt gezelschap van de Belg Bart Swings, Lennart Velema, Louis Hollaar, Tjerk de Boer, Yves Vergeer, Rem de Hair en de Est Marten Liiv. MOTORCROSS Glenn Coldenhoff viel hard in Lommel. foto bavo swijgers ATLETIEK Wereldkampioene op de 400 meter Salwa Eid Naser ontloopt een schorsing we gens het missen van vier dopingcontroles. Een tribunaal van de mondiale atletiekbond heeft de atlete uit Bahrein vrijgesproken. De 22-jarige Naser was bij één controle wel thuis, maar de controleur belde bij de verkeerde deur aan. De andere overtredin gen waren niet binnen één jaar begaan. TENNIS Rafael Nadal (34, foto) twijfelde na zijn titel op Roland Garros over de rest van zijn tennisseizoen, maar bevestigde gisteren zijn deelname aan het Masterstoernooi van Parijs van 2 tot en met 8 november. VOETBAL De KNVB begint met E-Oranje, een Neder lands elftal voor digi tale voetballers. Koen Weijland is aangesteld als E-Bondscoach. Met dit nieuwe initia tief wil de KNVB de beleving van de voet balfans vergroten en een zo groot mogelijk aantal fysieke voet balfans en E-voetbal- lers bereiken en ver binden. Weijland (28) is vijfvoudig Neder lands kampioen van het spel FIFA. VOETBAL Schalke 04 is een uit gebreid onderzoek begonnen naar de wedstrijd van het oud ste jeugdteam (onder 19) tegen rivaal Borus- sia Dortmund. Fans van Schalke zouden de 15-jarige Dort- mund-speler Yous- soufa Moukoko racis tisch hebben beje gend. De beledigingen waren duidelijk te horen tijdens de live- stream in het door Dortmund met 3-2 gewonnen duel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27