De wraak van een ontevreden verkoper 3. 21 Waarvan akte Zo doet Iris het hem nog gewoon laten staan toen mopperen: hjvoor h?tlaatst ck deur a, als het zó moet, doe ik er niets meer aan'', roept meneer De Z., nadat hij zijn handtekening heeft gezet onder de i overdrachtsakte van zijn huis. Hij staat v bruusk op, beent zonder groeten de kamer uit en slaat de deur van mijn kantoor achter zich dicht. Op de gang horen we hem mopperen: 'Stel letje oplichters!' Wij - het echtpaar dat de woning heeft gekocht, de makelaar van meneer De Z. en ik - kijken elkaar verbaasd aan: waar slaat dit op? Meneer De Z. heeft zijn rijtjeshuis bij zijn volle verstand verkocht tegen een lagere prijs dan waarop hij had gehoopt. Daardoor blijft hij zitten met een restschuld, maar ten tijde van de verkoop - dit speelt enkele jaren geleden - was er een forse dip in de woningmarkt. Dat kort na de verkoop de woningprijzen zijn gaan stijgen, is vervelend voor hem, maar er valt niets meer aan te doen. Daar denkt meneer De Z. anders over. In het half jaar dat, zoals afgesproken in het koop contract, verstrijkt tussen verkoop en overdracht, begint hij te morren. Een buurman die zijn woning drie maanden later heeft verkocht, vangt voor vrijwel hetzelfde huis 20.000 euro meer. De Z. wil opnieuw onderhandelen, maar daar voelen de kopers uiteraard niets voor. Een koop contract is een koopcontract. Wat De Z. bedoelt met zijn dreigement dat hij 'er dan ook niets meer aan doet' blijkt als de kopers hun nieuwe bezit betreden: Op de gang het staat nog vol met zijn h0ren we huisraad. Meneer De Z. noren we heeft al zijn meubels achter zich dichttrok. Stelletje Dat is in strijd met het Oplichters'' koopcontract, waarin staat dat de verkoper de woning leeg en bezemschoon moet opleveren. Maar meneer De Z. is verongelijkt en dit is zijn wraak. Op verzoek van de nieuwe eigenaren wijdt de makelaar er nog een telefoontje aan naar meneer De Z., maar die geeft geen sjoege: zoek het lekker zelf uit! Het geld uit de verkoop in depot houden tot De Z. aan zijn verplichtingen heeft voldaan, kan ik niet vanwege die restschuld. Het echtpaar zou naar de rechter kunnen stap pen om ontruiming te eisen en - als meneer De Z. dat weigert - de kosten van ontruiming op hem te verhalen. Maar op zo'n procedure zitten ze niet te wachten. Omdat hij zich een beetje geneert voor zijn klant, biedt de makelaar van De Z. de kopers aan het huis op zijn kosten te ontruimen. De huisraad, voor zover nog bruikbaar, gaat naar de kringloop, de rest belandt op de stort. Niemand die hier ook maar iets mee is opge schoten, maar meneer De Z. heeft zijn wraak gekregen. Fijn voor hem. PRAKTIJK O De kostenposten Natuurlijk krijg je als nieuw bakken huisjesmelker ook met kosten te maken. Zo betaal je als verhuurder onroerendezaakbelasting en in veel gevallen rioolheffing. De hoogte van deze lasten kan per gemeente verschillen. De overige heffingen komen voor rekening van de huurder. Een pand heeft uiteraard ook on derhoud nodig. Kleine reparaties die weinig kosten met zich meebrengen, zoals het repareren van een lekkende kraan of het smeren van scharnieren, moet de huurder zelf uitvoeren. Grote reparaties en groot onderhoud gemeente) kamers verhuurt, dien je een omzettingsvergunning aan te vragen. Daarmee mag je afwijken van het bestemmingsplan en de woning opdelen in kamers voor de verhuur. Hier zijn kosten aan verbonden. Bij je gemeente kun je nadere informatie inwinnen. Betreft de woning die je wilt ver huren een appartement, dan kan het zijn dat je hiervoor toestemming moet vragen aan de Vereniging van Eigenaars. De afspraken hierover staan in het splitsingsreglement. Verhuren voor kortere tijd, bijvoor beeld via Airbnb, mag vaak niet. Ver huren voor lange tijd mag vaak wel. Ook de opstalverzekeraar dient op de hoogte te zijn van je verhuurplan nen. Dit wordt namelijk niet door alle verzekeraars toegestaan. Bij ver zekeraars die verhuur wel toestaan, betaal je soms meer premie. Verhuur je in de vrije sector, dan mag je de hoogte van de huurprijs zelf bepalen. Verhuur je in de sociale sector, dan ben je voor de hoogte van de huur gebonden aan het punten systeem van de overheid. Voor elk onderdeel van de woning, zoals de oppervlakte en het aantal ver warmde ruimtes, krijgt de verhuur der punten. Bij elkaar opgeteld leve ren de punten een maximale huur prijs op. In 2020 bedraagt die 737,14 euro. Kijk voor meer informatie over de puntentelling op de website van de Belastingdienst. A De belastingen Een tweede huis wordt door de fiscus gezien als vermogen en valt daarom in box 3. Dat betekent dat je er vermogensrendementsbelasting over betaalt. Aan de andere kant zijn de huurinkomsten onbelast. En als je een lening hebt afgesloten voor de woning, mag je die aftrekken van je belastbare vermogen in box 3. Daardoor betaal je minder vermogensbelasting. Een nadeel is ook dat de hypo theekrente niet aftrekbaar is. Dat fis cale voordeel heb je alleen als je zelf in de woning woont. En dan is er nog de overdrachtsbelasting. Vanaf 2021 betalen beleggers in vastgoed en par ticulieren die een woning kopen waar ze zelf niet gaan wonen een ho gere overdrachtsbelasting van 8 pro cent. Starters onder de 35 jaar hoeven geen overdrachtsbelasting te betalen en starters boven de 35 jaar 2 procent. Met die maatregel hoopt de overheid starters meer kansen te geven op de woningmarkt. lastig zijn als er huurders inzitten. Huurders zijn in Nederland goed beschermd, je kunt niet zomaar de huur opzeggen. Ook kan een huur der de huurprijs aanvechten of stoppen met de huur te betalen. Nadeel is dat de hypotheekrente niet aftrekbaar is. Dat fiscale voordeel heb je alleen als je zelf in het huis woont PZ Het risico ODan de risico's. De huizen prijzen blijven niet voor altijd stijgen, denk maar aan de vorige financiële crisis toen de woning markt een flinke knauw kreeg. De rente kan oplopen en daarmee ook de maandelijkse hypotheekkosten. Het pand kan minder waard worden door andere omstandigheden, bijvoor beeld doordat de buurt achteruitgaat of omdat de buren hun pand niet goed onderhouden. Als je belegt in stenen, kun je niet eenvoudig bij je geld. Daarvoor moet je het pand verkopen, maar dat kan komen voor rekening van de ver huurder, zoals buitenschilderwerk of het vervangen van leidingen. Het is daarom verstandig om een deel van de huurinkomsten hiervoor opzij te zetten. Zo'n buffer is ook handig op het moment dat er even geen huurder is. Leegstand kan namelijk aardig in de papieren lopen, want zonder huur der heb je geen huurinkomsten. En die heb je hard nodig om de rente en aflossingen op je hypotheek te beta len. Het is dan fijn om een potje achter de hand te hebben. De verhuur en het beheer van je beleggingspand kunnen ook wor k den uitbesteed aan een vastgoed- At. beheerder. Deze screent potenti ële huurders op hun kredietwaar- digheid, int de huur en komt op draven als een huurder een lek- KL kage of verstopte gootsteen meldt. Zulke diensten kos- ten uiteraard geld, al snel 8 procent van de maandelijkse huur opbrengst. De regels Als huisbaas moet je ook aan een aantal regels voldoen. Zo moet je in sommige gemeenten een vergunning hebben om je pand te verhuren, of moet de degene aan wie je verhuurt een huisvestingsvergunning hebben. Zodra je aan meerdere personen (het aantal verschilt per woensdag 21 oktober 2020 GO Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl Iris (56) kocht en water), in 2008 voor waardoor huur- 125.000 euro verhogingen een driekamer- aan een wette- appartement in lijk maximum een buitenwijk gebonden zijn. van Rotterdam voor de ver- Wat is Iris huur. ,,Als kwijt aan haar zzp'er moet je appartement? zelf in je pensi- En hoeveel oen voorzien. levert het op? De huurinkom- Iris ontvangt sten dienen maandelijks straks als aan- 837 euro aan vulling op mijn huur. Aan kos- AOW.'' ten betaalt ze per maand 175 De hypotheek euro aan de waarmee de VvE (inclusief aanschaf van opstalverzeke- het apparte- ring), 50 euro ment deels aan gemeente werd bekos- lijke heffingen tigd, is inmid- en 4 euro aan dels afgelost. waterschaps- Naar groot on- belasting. derhoud heeft ze geen omkij Per saldo le ken, dat wordt vert haar dat geregeld door 608 euro per de VvE. Een maand op, wat huurder werd op jaarbasis aangedragen neerkomt op door een ma een opbrengst kelaar uit de van 5,83 pro buurt. Iris ver cent van het huurt haar geïnvesteerde appartement vermogen. tegen een so Inmiddels is ciale huur (tot het apparte 737,14 euro, ment pand excl. service 150.000 euro kosten, energie waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21