Korting én hogere premie dreigt voor veel pensioenen ECONOMIE 19 ^ToverIAhd en vindt dat politiek in actie moet komen Attractiepark Toverland woensdag 21 oktober 2020 In de schoon maak geldt voor de meeste mensen het minimum loon van 10,21 euro. Onvol doende, stelt de FNV. bleem wordt nu in de crisis weer pijnlijk duidelijk, stelt Boufanga- cha. ,,De welvaart is ongelijk ver deeld. Door de crisis zien we de pijnlijke gevolgen. Mensen komen in financiële problemen en zijn af hankelijk van voedselbanken. Ter wijl we nog steeds een welvarend land zijn. Er moet nu snel meer in komensondersteuning komen om mensen de crisis door te helpen. En om de welvaart structureel beter te verdelen moeten onder anderen het minimumloon en de uitkerin gen flink omhoog.'' Goedmaker De verhoging is ook deels een goed maker voor de misgelopen koop kracht. De afgelopen jaren steeg het WML niet mee met de lonen en de inflatie. „Daardoor hebben mensen al 20 procent koopkracht ingele verd'', rekent Boufangacha voor. Met actie richting de politiek hoopt de FNV op een doorbraak. Aan de maatregel hangt een prijs kaartje van 11 miljard euro. ,,Dat kan worden betaald uit een hogere ver- Hoger loon helpt mensen door de crisis en is goed voor de economie - Zakaria Boufangacha mogensbelasting en het tegengaan van belastingontwijking'', denkt Boufangacha. Hij wijst ook op de voordelen. „Hoger loon helpt men sen de crisis door en is goed voor de economie. Mensen aan de onder kant geven dat extra geld ook uit, daar profiteert de economie van.'' De bond wacht niet alleen op de politiek. Aan de cao-tafels proberen de werknemers ook al afspraken te maken over een hoger minimum. Bij 14 van de 133 cao's die dit jaar zijn afgesloten is afgesproken dat het minimumloon op of boven de 14 euro per uur zit. En er komen nog een paar belangrijke cao's aan. „Bij de schoonmaak, waar veel mensen tegen het WML werken, staat de kwestie hoog op de agenda", aldus Boufangacha. De bond richt de pijlen nadruk kelijk op sectoren waar het goed gaat. ,,Denk aan de cao's voor super markten en bij PostNL. Ook naar de zorg kijken we. We zien dat veel mensen in essentiële beroepen op het WML zitten. Daar moet verbe tering in komen.'' Een hogere premie voor minder pensioen. Dat dreigt de kerst boodschap te worden van pen sioenfondsen aan hun deelne mers. Voor de zes miljoen deel nemers van de fondsen ABP (ambtenaren) en PFZW (zorg) dreigt zelfs een korting. Peet Vogels Amsterdam De vijf grootste pensioenfondsen van Nederland staan er niet te best voor. Alleen bpf Bouw, het fonds voor de bouwsector, is veilig. Daar zit voor elke euro aan pensioenver plichting 1,06 euro in kas. Het fonds kan de pensioenen zelfs licht ver hogen. De metaalfondsen PMT en PME zijn ook veilig op dit moment. Maar ze zitten net boven de streep van 90 procent dekkingsgraad, dus helemaal gerust zijn ze nog niet. Op 31 december wordt de balans opgemaakt. Wie dan onder de 90 procent dekkingsgraad zit, moet korten op de uitkeringen. Ambtenarenfonds ABP en PFZW (zorg en welzijn) zitten al het hele jaar aan de verkeerde kant van de streep. De fondsen - zes miljoen deelnemers - moeten volgend jaar de pensioenen verlagen als de financiële situatie niet verbetert. 'De kans op pensioenverlaging voor volgend jaar is reëel. Bij de huidige stand zou dat voor een gemiddeld ABP-pensioen van 700 euro netto ongeveer 15 euro netto per maand zijn', laat ABP-voorzitter Corien Wortmann-Kool weten. Bij PFZW dreigt een korting van 1,5 procent. Directeur Peter Borg- dorff waarschuwt dat een premie verhoging waarschijnlijk is. De premie die werken den betalen is al jaren onvoldoende om de beloofde pensioenen waar te maken. ABP heeft al aangekondigd de premie te verhogen en ook andere grote 4 fondsen denken aan een premie verhoging. Dat bete- kent dat werkenden straks meer premie betalen en ook een korting op hun pensioenaanspraak krijgen. Ook als de pensioenen niet gekort worden is er koopkrachtverlies. De meeste pensioenen kunnen niet worden aangepast aan de inflatie. Er zijn twee oorzaken dat de pen sioenfondsen het slecht doen. Ten eerste is dat de lage rente. Daardoor moeten de fondsen meer geld in kas houden om de pensioenen te betalen. En de rente blijft dalen. Daarnaast hebben de fondsen veel last van de instorting van de aande lenmarkten in het eerste kwartaal. De beurzen hebben zich daarna wel hersteld, maar ABP en PFZW hebben nog steeds een negatief rendement op hun beleggingen. Jarenlang hebben pensioenfond sen en politiek kortingen voor zich uitgeschoven. Met de invoering van Op een gemiddeld ABP-pensioen van 700 euro netto kan de kor ting 15 euro bedragen. een nieuw pensioenstelsel zijn kor tingen ook minder vaak aan de orde, hopen ze. Dat nieuwe stelsel wordt vanaf 2022 geleidelijk inge voerd. Het was de pensioensector er veel aan gelegen om kortingen te voorkomen voor de invoering. Kor tingen zijn slecht voor het vertrou wen in het nieuwe stelsel. Toch werd het Nederlandse pen sioensysteem deze week door ad viesbureau Mercer uitverkozen tot beste pensioenstelsel ter wereld, vóór dat van Denemarken. Ondanks alle tekortkomin gen hebben Nederlan ders internationaal ge zien goede betrouwbare pensioenvoorzienin gen, concludeert de pensioenadviseur. A Corien Wort- mann-Kool van het ABP. van PZC Omdat je Kom in oktober en november griezelen tijdens één van de veertien Halloween Nights in Toverland! Tijdens deze avonden is het park tot 23.00 uur geopend. Daarnaast zijn er ook nog eens negentien Halloween Days voor de hele familie. Wanneer de zon is weggezakt, komen de meest angstaanjagende gedaantes tot leven in Toverland. Ervaar de Halloween Nights met 120 karakters en 8 scare zones! Is dat toch iets te spannend? Griezel dan met een lach tijdens de Halloween Days. Aanschouw onder meer honderden pompoenen en ontmoet heksen. Bestel nu op pzc.nl/toverland PC FOTO HH minimumloon' FOTO ANP Geldig van 9 oktober t/m 8 november en op 14 15 november 2020. De bezoekdatum dient voorafgaand aan het bezoek nog gereserveerd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19