Marjan Berk 4 miljard euro voor bedrijfsleven levert nauwelijks banen op NIEUWS 17 Investeringslat te hoog voor kleine bedrijven /3 e.*A^ Ik denk dat ik door al die ziektes ontzettend veel antistoffen heb MINUUT STILTE LEERKRACHT Nu ongeveer de hele wereld de terreur van het coronavirus ondergaat, denk ik terug aan alle besmettelijke ziekten die ik in mijn lange leven heb doorstaan. Het begon natuurlijk met de injecties tegen de pokken, waarvan ik mij alleen de kringlittekens op mijn kleine beentje herinner. Daarna kwam de kinkhoest in mijn leven. Mijn moeder nam mij mee naar het Zeister- bos, waar zij mij tijdens mijn gierend hoesten stevig op mijn ruggetje klopte. Vervolgens waren daar de waterpokken. ,,Zeer besmette lijk!'' riep de dokter. En: ,,Niet krabben, dan houd je er litte kens aan over!'' Maar het jeukte zo verschrikkelijk, dus ik krabde tóch... Twee piepkleine littekens bleven achter als bewijs dat ik écht de water pokken had overleefd. Vervolgens kreeg ik dubbele longontsteking in een tijd dat antibiotica nog niet waren uit gevonden. Ik was 5 jaar. Liep de koorts waanzinnig hoog op, dan ging je dood. Daalde de koorts, dan overleefde je. Ik werd wakker toen de koorts daalde. Ik herinner mij de hoofden van mijn moeder, mijn oma en de dokter als de dag van gisteren en ook het kopje bouillon en het beschuitje dat ik kreeg In de oorlog verborgen wij drie weken een vluchteling uit Kamp Amersfoort in ons huis. In het kamp had hij roodvonk opgelopen. Een kennis van mijn moeder kreeg het, en ik ook. Omdat de moffen als de dood waren voor infectieziek ten, moest ik naar de rood vonkbarak, zes weken! Ik her inner me nog de schilfers van mijn huid, die als sneeuw uit de lakens dwarrelden, en het smerige eten. Wanneer je je warme eten niet op had, smeten ze de pap gewoon over het restje op je bord. God, wat was ik blij toen mijn moeder mij na zes weken mocht opha len, nadat eerst al mijn spullen waren gestoomd. Als klap op de vuurpijl kreeg ik direct na de oorlog hepati tis A. Ik moest zes weken naar bed en mocht heel veel niet eten. Ik zag bovendien zo geel als een kanarie. Ik denk nu dat ik door al die besmettelijke ziekten ontzet tend veel antistoffen heb aan gemaakt. En dan heb ik het nog niet eens over de rode hond en alle griepen en ander besmet telijk klein grut. Lieve lezer, houd moed. Blijf uw handen wassen en uw mondkapje dragen. Ook dit gaat voorbij. De tijdelijke belastingkorting van twee keer 2 miljard euro levert de komende twee jaar 2,4 miljard euro aan extra investeringen per jaar op, blijkt uit doorrekeningen die het Centraal Planbureau gisterochtend heeft gepubliceerd. Als de BIK in 2022 is opgehouden, valt de inves teringstoename in de jaren erop terug tot 0,9 miljard euro per jaar, wat wel nog altijd hoger is dan die zonder investeringskorting zou zijn geweest. Ook levert de regeling op korte termijn 0,1 procentpunt extra economische groei op, maar is het effect in de periode daarna licht negatief. De negatieve effecten van de re geling op middellange termijn zou den volgens het CPB milder zijn als de BIK een permanent karakter zou krijgen. In dat geval is er geen schade voor de economische groei en de werkgelegenheid in de peri ode 2023-2025 en blijven de investe- ringen beter op peil. De investe- ringsgroei zou bovendien groter zijn als de regeling meer dan nu toegespitst zou worden op het mid den- en kleinbedrijf (mkb). De mi nimale investering voor 20.000 euro is vooral voor kleinere bedrij ven aan de forse kant, denkt het Planbureau. Het CPB heeft ook alternatieven doorgerekend. Daaruit blijkt dat de BIK meer zoden aan de dijk zet dan verlaging van de verhuurdershef fing, een plan dat door de PvdA is geopperd. Ook de verlaging van de winstbelasting of de versnelde af De verlaging van werkgeverspremies zou meer banen genereren schrijving van machines en andere bedrijfsmiddelen heeft op de korte termijn een minder gunstig effect op bedrijfsinvesteringen dan de tij delijke BIK. Als het doel vooral is om de werkgelegenheid te stimule ren, biedt een verlaging van de werkgeverspremies meer soelaas dan een investeringskorting, stelt het CPB. Cadeau Het idee van de BIK komt uit de koker van VNO-NCW en is door het kabinet opgenomen in het Belastingplan. Het kwam in de plaats voor de eerder aangekon digde verlaging van de winstbelas ting. Wel is op voorspraak van de VVD vastgelegd dat het bedrag van 2 miljard euro per jaar ook na 2022 ten goede moet blijven komen aan het verlagen van de werkgever slasten. De oppositie verzette zich na Prinsjesdag fel tegen de maatregel, die zij als een 'cadeau voor het be drijfsleven' beschouwt. Regerings partijen wijzen erop dat het aanja gen van investeringen juist nu zo belangrijk is, omdat daardoor de gevolgen van de coronacrisis ge dempt kunnen worden. Personeel Staatssecretaris Hans Vijlbrief stelt dat hij de doorrekening van het CPB onderschrijft dat de BIK, beter dan alternatieven, op korte termijn extra investeringen aanwakkert. In een brief aan de Kamer bena drukt Vijlbrief dat de term 'baange- relateerd' in de naam van de BIK vooral is bedoeld om te laten zien dat de regeling alleen ten goede komt aan bedrijven die personeel in dienst hebben. Zij krijgen namelijk een korting op de loonheffing. 'Daar komt bij dat investeringen in verreweg de meeste gevallen tot banen leiden. Daarom acht het ka binet het wenselijk om de term 'baangerelateerd' in de naam te behouden', aldus Vijlbrief. woensdag 21 oktober 2020 GO Besme De leden van het Franse parlement nemen een minuut stilte in acht voor Samuel Paty. De ge schiedenisleraar werd onthoofd, omdat hij in een les spotprenten van de profeet Mo hammed had laten zien. Zijn aanvaller, Abdullakh Anzorov, had voor de moord contact met de vader van een leerling van het slachtoffer. Die zou op internet tekeer zijn gegaan tegen de leerkracht. Anzorov deelde beelden van het onthoofde lichaam op Twitter. Er zijn in middels zestien arres taties verricht. foto afp De 4 miljard euro die het kabinet de komende twee jaar in totaal wil uittrekken voor de zogehe ten Baangerelateerde Investe ringskorting (BIK) levert hooguit 10.000 banen op. Doordat de regeling tijdelijk is, zullen toe genomen investeringen in 2021 en 2022 ten koste gaan van investeringen in de jaren daarna. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17