%ft n voor niet ReclameFolder.nl checken! eerst NIEUWS 15 72, Deze winter komen er in Nederland een miljoen bomen bij, voor noppes. Hoe dan? Milieugroepen en vrijwilligers gaan boompjes en struiken verplaatsen die staan te zieltogen in park of bos. n greppels. Op braakliggende v. bouwterreinen. Langs de heg van een onooglijk hondenuit- j laatveldje. Franke van der Laan Mj ziet ze overal: toekomstige bo men. „Je hoeft er alleen maar ■Él een ecologische bril voor op te zetten. Iedereen kan dit leren.'' Wat Van der Laan al vijftien jaar op kleine schaal doet, krijgt lande lijk navolging. Vanaf half november gaan vrijwilligers 1 miljoen bomen verplanten vanuit stadsparken en natuurgebieden naar boerenakkers, voedselbossen in oprichting, V iwH 'V ff bedrijventerreinen, achtertuinen en bermen. Klimaatactiegroep Urgenda, Stichting Nationale Boomfeestdag en kringloopboeren- organisatie Caring Farmers hebben zich achter het initiatief geschaard. Ook boswachters van Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer en de Provinciale Landschappen hebben hun hulp aangeboden. Bomen halen CO2 uit de lucht. Het planten van bomen helpt dus bij het tegengaan van klimaatver andering. Niet voor niets wil Euro commissaris Frans Timmermans in Europa drie miljard extra bomen planten. ,,Met onze manier van werken hoeft bomen planten hele maal niet duur te zijn'', zegt Han- neke van Ormondt van Urgenda. ,,Elke boom produceert jaarlijks tientallen tot duizenden zaailingen die nooit uitgroeien tot boom - ze overleven niet door te weinig licht of de bosmaaier gaat er overheen. Op een nieuwe plek geven we ze een tweede kans.'' In elke provincie komen twee of drie 'bomenhubs' waar de oogst uit verschillende natuurgebieden bij elkaar wordt gebracht. Vanuit die verzamelplaatsen delen vrijwilli gers bomen en struiken uit aan bij voorbeeld boeren die een heg wil len aanplanten en gemeenten die hun bermen willen vergroenen. Bomen die overblijven worden aan het einde van het plantseizoen, in maart, weggegeven aan burgers die tegels uit hun tuin willen vervan gen door groen. De vraag naar de gratis bomen is Ï'!W4 meteen groot. Zo hebben zich 108 startende voedselbossen gemeld die samen 340.000 bomen en strui ken willen planten. Boeren hebben 200.000 bomen besteld. In augus tus stond de teller al op een miljoen bomen en zijn de bestellingen voorlopig stilgelegd. Genoeg bomen en struiken vin den is het probleem niet, maar de juiste wel, zegt Van der Laan. ,,We hebben veel bomen gekregen waar iedereen van af wil, zoals esdoorns en berken. Mensen willen mei doorns, walnoten en aalbessen. Ook voor de biodiversiteit willen we een mix leveren die zorgt voor voedsel voor insecten: vroeg en late bloeiers, snelle en langzame groei ers en bessendragende soorten.'' Twee grote boomkwekers die vanwege de coronacrisis met hun voorraad bleven zitten, hebben in augustus 150.000 perenbomen ge doneerd. Een transportbedrijf stelde gratis vrachtwagens ter be schikking om ze te verspreiden. Van der Laan: ,,55 vrachtwagens met elk 30 ton aan perenbomen, dat is toch geweldig?'' De ecoloog hoopt dat meer boomkwekers, boswachters en vrij willigers zich bij zijn initiatief aan sluiten. ,,Heel veel mensen maken zich zorgen over het klimaatpro bleem. Maar ze hebben het idee dat ze er niks aan kunnen doen, en ha ken af. Het oogsten en planten van bomen die CO2 uit de lucht trekken is iets waar iedere burger, iedere buurtvereniging en iedere scou- tingclub aan kan bijdragen. Ik denk dat iedereen het leuk vindt om bui ten de handen uit de mouwen te steken en een boom te planten.'' woensdag 21 oktober 2020 GO ra bome Annemieke van Dongen Sittard Afgelopen weekend was de ini tiatiefnemer van Meer Bomen Nu op een verwaarloosd kloosterland goed in Sittard. ,,Ooit zijn daar een paar tamme kastanjes en walnoten geplant. Nu groeien er wel duizend boompjes als kiemplanten. Daar kunnen we er 950 van uitgraven en die stellen we beschikbaar aan mensen die een voedselbos willen aanleggen.'' - Ecoloog Franke van der Laan geeft bomen en struiken die staan te verpieteren, een betere plek. FOTO'S PIM RAS 1*4 1 Atv* Goedkoop klusspullen op de kop tikken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15