NIEUWS 13 VERBOUWING TWEEDE KAMER^ Mosterdgeel. Dat is de nieuwe 'huiskleur' van de tijdelijke Tweede Kamer. Muren, zitjes, tafels en zelfs de kluisjes voor bezoekers zijn uitgevoerd in mos terdgeel. „Messing, dat is de offici- ele kleurnaam'', vertelt Linda Nieuwenhuizen, projectmanager van het Rijksvastgoedbedrijf. ,,Als je maar niet opschrijft dat het goud is. Nee, dit is géén goud!'' Sober en doelmatig: die op dracht gaf het kabinet in 2015 mee voor de grootscheepse renovatie van het Binnenhof. Het hart van de Nederlandse democratie gaat gedurende 5,5 jaar op de schop. Komende zomer moet de Tweede Kamer daarom verkassen naar een kantoorkolos aan de Bezuiden- houtseweg 67 in Den Haag, naast het NS-station. Het oude ministerie van Buiten landse Zaken is de afgelopen twee jaar omgetoverd tot parlement. ,,Het gebouw is op een haar na af', vertelt staatssecretaris Raymond Knops (Binnenlandse Zaken). Ter wijl bouwvakkers nog timmeren en vloerbedekking leggen, geeft Knops alvast een rondleiding voor de nationale pers. Het is een charmeoffensief van de staatssecretaris. Want de laatste weken mort de Tweede Kamer over de aanstaande verhuizing. Kamervoorzitter Khadija Arib heeft weinig trek om tijdens de pandemie het Binnenhof te ver laten. Zij vreest dat het tijdelijke gebouw niet coronaproof is. Knops denkt dat het gebouw - met smalle gangetjes en krappe trappenhuizen - ondanks het coronavirus wél in gebruik kan worden genomen. ,,We kijken op dit moment wat daarvoor nodig is.'' En niet verhuizen zou zonde zijn, aldus Knops, want er is al voor 161 miljoen euro vertimmerd aan het pand. Steunpilaren ,,Ik snap heel goed dat je een beetje gevoel wilt krijgen in welk ge bouw je terechtkomt'', zegt de staatssecretaris over de Kamerle den plüs alle medewerkers - ruim duizend man - die naar het nieuwe gebouw moeten. ,,We zijn nu zover, dat we dat gevoel ook kunnen meegeven.'' Hij kijkt om zich heen in de nieuwe plenaire zaal, die sprekend lijkt op de huidige nationale ver gaderzaal. ,,We wilden een exacte kopie maken'', vertelt projectma nager Nieuwenhuizen. ,,Alleen de bekende blauwe stoelen ontbre ken nog. Die gaan we in het zo merreces uit de huidige zaal hier naartoe verplaatsen. Net als de tafelbladen. Aan de achterwand komt een groot, nieuw kunstwerk. Daarover buigt de Kunstcommis sie van de Tweede Kamer zich op dit moment.'' Voor de plenaire zaal moesten twee enorme betonnen steunpila ren wijken. Nieuwenhuizen: ,,Dat was het meest ingrijpend. Er zijn spanten op het dak geplaatst, waarna we de pilaren langzaam hebben verwijderd. De boel stortte gelukkig niet in. Onze berekeningen klopten." In het oude ministeriegebouw sprong één vloer in het oog: die was glinsterend goudgekleurd. Opvallend is dat deze vloer - in de buurt van de plenaire zaal - nu witgrijs is geworden. Nieuwen huizen: „Die gouden vloer sloot niet goed aan bij de nieuwe inrich ting." Knops loop trots door het ge bouw, dat dertien verdiepingen telt. Alleen de eerste zeven verdie pingen worden volgend jaar in gebruik genomen, zo is het plan. „We zijn er klaar voor. Laat de Kamerleden maar komen." woensdag 21 oktober 2020 GO De nieuwe plenaire zaal. Bankjes en tafelbladen ontbreken nog. foto anp 'Messing is de kleur, dit is géén goud!' Volgend jaar moet de Tweede Kamer verhuizen naar een tijde lijk parlement, pal naast het NS- station in Den Haag. Het ge bouw - dat voor ruim 160 mil joen euro wordt vertimmerd - is bijna af. Deze krant neemt alvast een kijkje. Peter Winterman Den Haag Staatssecretaris Knops geeft een rondleiding door het oude ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Tweede Kamer gaat huisvesten, fotosanp Kijk op de site bij /video Het tijdelijke onderkomen voor de Tweede Kamer is voor 161 miljoen verbouwd. Verhuizing Tweede Kamer van Binnenhof naar voormalig BuZa-gebouw Algemene ïerste amer Oplevering: Architect: Bijnaam: Oppervlakte: Etages: Opvallend: 1985 DickApon B67 Apenrots 1 83.443 m2 13 Bevat atoomkelder 100m 211020 TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13