12 NIEUWS Hoogleraar: Zet koning uit de regering en geef hem een normaal salaris Het gedoe rond de vakantie van het koninklijke gezin, het gemor over de vergoedingen: is de monarchie nog wel houdbaar? Niet zonder ingrijpende veranderingen, stellen hoogleraar Paul Bovend'Eert en historica Dorine Hermans. Stel: de discussie over de voorgenomen Griekse herfstvakantie van ko ning Willem-Alexander met premier Mark Rutte was geëscaleerd. Rutte, politiek ver antwoordelijk voor alle daden en uit spraken van de leden van het Ko ninklijk Huis, had de trip verboden. Maar de koning had toch zijn koffers gepakt. Wat dan? In het uiterste geval had Rutte het ontslag van zijn kabinet moeten aan bieden aan de koning. ,,Dat is in moderne tijden eigenlijk onaan vaardbaar'', stelt hoogleraar staats recht Paul Bovend'Eert, die eerder deze maand het boek De Koning en de monarchie. Toekomstbestendig? uit bracht. ,,Wat dat betreft kunnen we echt een voorbeeld nemen aan de Deense staatsinrichting, waar in zo'n geval het staatshoofd aftreedt en niet de ministersploeg.'' Opfrisbeurt Voor zijn net verschenen boek deed Bovend'Eert, hoogleraar aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, uit gebreid onderzoek naar de werking van andere Europese monarchieën en de historische positie van de Oranjes in het Nederlandse staatsbe stel. Zijn conclusie: de positie van het Nederlandse staatshoofd is in bijna twee eeuwen enorm veranderd, van het middelpunt der natie naar de kantlijn. Maar veel regels en wetten rond de koninklijke familie zijn het zelfde gebleven. Dat systeem is volgens Bo- vend'Eert aan een forse opfrisbeurt toe. Bijvoorbeeld door de koning uit de regering te plaatsen, hem een nor maal overheidssalaris toe te kennen, transparant te zijn over de kosten van het koninklijk huis, dat volgens hem sterk beperkt moet worden in het aantal leden (alleen de koning, diens VI ■Sul 1U voorganger en zijn vermoedelijke op volger). Zo blijft een meer symbolisch ko ningschap over en dat is volgens Bovend'Eert prima. Voor de duide lijkheid: hij stelt geen republiek voor, met een al dan niet gekozen presi dent. ,,Een monarchie heeft wat mij be treft één groot voordeel: er staat een onpartijdig persoon aan het hoofd, die geen enkele politieke kleur heeft. Het is misschien een extreem voor beeld, maar kijk naar de president in de Verenigde Staten. Je kunt toch moeilijk zeggen dat Trump een a politiek persoon is, dat hij de boel goed verbindt. Tegelijkertijd is onze monarchie een hopeloos verouderd instituut, dat heel moeilijk past in deze tijd. Ik vind dat een erfelijke, onschendbare koning zoals wij die hebben, geen enkele beslissings macht zou mogen hebben, ook niet onder bijzondere omstandigheden. Koning Willem-Alexander kan nu nog wetten en koninklijke besluiten niet ondertekenen, bijvoorbeeld van wege gewetensnood. In Zweden is in 1975 al besloten de koning uit de re gering te halen. Hij tekent geen wet ten meer, hij fungeert alleen als ver tegenwoordiger van de staat in bin nen- en buitenland. Het merkwaar dige is dat Willem-Alexander daar ook wel voor openstaat, zo zei hij in 2013 in het televisiegesprek voor zijn inhuldiging. Als het parlement dit verlangt, dan doen we dat zo, was de strekking van zijn woorden.'' Incidenten Volgens Bovend'Eert is de monarchie in Nederland ook nog houdbaar, doordat de Oranjes mateloos popu lair zijn. Historica en koningshuisexpert Dorine Hermans is dat roerend met hem eens. ,,Zij kunnen zich zo veel Maxima is de populairste persoon van Nederland; daar gaat zo'n relletje niks aan veranderen veroorloven en dat weten ze ook. Koningin Maxima is de populairste persoon van het hele land. En daar gaat zo'n relletje als rond deze herfst vakantie echt niets aan veranderen. Dat hebben we ook bij alle vorige incidenten gezien, bijvoorbeeld rond het vakantiehuis dat Willem- Alexander in Mozambique wilde laten bouwen en de aanschaf van de aanlegsteiger en speedboot voor de Griekse villa. ,,Ik vind ook dat het systeem dat wij hebben houdbaar is, mits de teu gels op financieel gebied strak wor den aangetrokken. Die beloningen en het gebrek aan transparantie, dat is echt niet meer van deze tijd. Maar het is goed mogelijk dat de Oranjes er geen zin meer in hebben als ze min der geld krijgen, want ze zijn daar nogal op gesteld. Zij vinden dat ze onnoemelijk veel doen voor het land en dat het niet meer dan terecht is dat ze daar riante beloningen voor krij gen.'' Terug naar hoogleraar Bovend'Eert. In één geval stelt hij toch voor om van Nederland een republiek te ma ken; op het moment dat zich geen erfopvolger aandient binnen de ko ninklijke familie. ,,Ik zie het niet voor me dat onze premier dan naar Duits land gaat om daar een adellijke fami lie te zoeken die in ons land op de troon komt. Doe dan maar een repu bliek. De familie van Oranje-Nassau moet de laatste koninklijke familie van Nederland zijn.'' woensdag 21 oktober 2020 GO Incidentjes leiden weer tot discussie over koningshuis Jeroen Schmale Den Haag SggKPEp—.1 Grote foto: de auto van koning Willem- Alexander komt zater dag aan bij paleis Huis ten Bosch. Kleine foto links: het bouwproject in Mozambique in 2010. Kleine foto rechts: het vakantie huis van de Oranjes in Griekenland. - Dorine Hermans, koningshuisexpert lliiv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12