II m EUWS 11 Arkansas over oordelen. Onlangs werd Tal- ley weer aangehouden, nu op ver denking van heling. De tweede hands Cadillac die hij in de zomer kocht, bleek gestolen. De rechtma tige eigenaar was een officier van justitie. Dwarszitten Talley is ervan overtuigd dat de politie er sinds zijn strijd tegen onwettige invallen alles aan doet hem dwars te zitten. Een onder zoeksjournalist die zijn doopceel licht, Radley Balko, oordeelde eer der in een opiniestuk in The Was hington Post dat Talley verkeerde keuzes maakte, maar ook slachtof fer lijkt van een meedogenloos Wat ik heb geleerd over de Democratische partij: ze steunen wat dan ook, maar doen niets onaal museum. Het imago van Clinton kreeg een flinke deuk toen zijn seksuele escapades dankzij de MeToo-beweging in nieuw, nega tiever licht werden bezien. Maar hier komen nog steeds wel eens fans die van top tot teen in Clin- ton-tenue zijn gehuld. Ze zien in de woning aan Hervey Street hoe hij in zijn eerste levensjaren op groeide met zijn grootouders en zijn moeder, een jonge weduwe. Het enige museumstuk dat echt van Clinton is geweest, ligt eer biedig in een glazen vitrine: een gouden boekje. Gastvrij Hope, zegt museumgids Alexan dra Remick, is een typisch zuide lijke stad. Gastvrij en vriendelijk, zoals veel zuiderlingen. Het leven is hier langzamer dan in het noor den, en het eten vetter. Ze raadt ons maisnuggets aan, een lokale delicatesse uit de frituur. Het lo kale barbecue-restaurant serveert ook de appeltaart gefrituurd. Het lijkt wel of er iets in het lokale drinkwater zit, zeggen ze hier, want behalve Clinton werd ook Mike Huckabee uit Hope een politiek zwaargewicht, als gouver neur en later presidentskandidaat. Diens dochter Sarah, óók geboren in Hope, was als woordvoerder lang het gezicht van de regering Trump. Talley droom ervan zich ooit in dat rijtje te scharen, als 'eerste zwarte gouverneur van Ar kansas'. Hij is cynisch geworden, van alle agenten die vrijuit zijn gegaan nadat ze in Arkansas een zwarte man doodschoten. Hun gezichten en namen staan op de achterkant van zijn campagneflyers. Talley: ,,Als ze me gaan doden omdat ik zwart ben, kan ik in de tussentijd maar beter iets goeds doen." 'Hoop begint met mij', staat op zijn rechterarm getatoe- eerd. Het is de naam van de stich ting die hij oprichtte om gratis knipbeurten weg te geven aan dakloze stadgenoten. Zo kwam hij aan een van de punten in zijn ver kiezingsprogramma - hij hoorde van daklozen dat ze worden lastig gevallen. Daklozen hebben in Ar kansas meer rechten nodig, vindt Talley. Hij wil ook dat het mogelijk wordt gekozen aanklagers en rech ters weer weg te stemmen, en stemrecht voor veroordeelden. Na een gevangenisstraf mag je in sommige Amerikaanse staten niet meer meedoen aan verkiezingen. ,,Hoe kan dat, hen belasting laten betalen maar geen kiesrecht ge ven?" Zelf heeft hij wat misstappen gemaakt. In het verleden liep een slechte relatie bijvoorbeeld uit op een contactverbod, later geschrapt, en werd hij veroordeeld voor geweld bij een ruzie op straat. De juridische problemen zijn na zijn strijd tegen het politiekorps van Little Rock groter geworden. Er was onder meer een arrestatie omdat hij te laat kwam in een rechtszaak, nadat hij gebeld had om te waarschuwen dat hij ver traagd was door een sneeuwstorm. In paniek, zegt Talley, vluchtte hij weg toen bleek dat hij aange houden zou worden. Volgens de politie reed hij daarbij op een agent in. Volgens Talley sprong de agent op zijn motorkap om hem te stoppen. Een rechter moet daar- strafsysteem, dat nog een tikje meedogenlozer lijkt voor hem, de man die misstanden bij de politie aan het licht bracht. ,,Hij nam het op tegen het systeem. Nu straft het systeem hem daarvoor." Aanvaringen met justitie vor men slechte reclame voor een man met politieke ambities. Maar Tal ley denkt dat ze vooral iets duide lijk maken. ,,Elke publiciteit is goede publiciteit. Zo begrijpen mensen beter wat ze met je probe ren te doen als je in actie komt." Op 3 november hoopt hij genoeg stemmen te halen om op z'n minst een signaal te zenden naar zit tende politici in Arkansas. Incompetent Er wordt ook nog een president gekozen die dag. Hij kan maar niet beslissen op wie hij gaat stemmen. ,,We hebben één kandidaat die incompetent is, en twee die pro- politie zijn." Joe Biden, schetst hij, schreef in de jaren 90 mee aan een misdaadwet die bijdroeg aan het onvermurwbare Amerikaanse stafrechtssysteem waarin vooral zwarte mannen in groten getale worden opgesloten. Bidens poten tiële vicepresident Kamala Harris is voormalig justitiebaas uit Cali- fornië en ondernam in die rol wei nig actie tegen buitensporig poli- tiegeweld. Dat dit duo nu de Black Lives Matter-beweging omarmt en ver andering belooft - Talley gelooft er niet in. ,,Wat ik heb geleerd over de Democratische partij: ze steu nen wat dan ook, maar doen niets. Ze staan achter van alles, als het maar stemmen trekt. Je kunt van alles zeggen over de Republikeinse partij, maar ze hebben tenminste kernwaarden, en die laten ze niet los." woensdag 21 oktober 2020 GO AFL 8. Kijk op de site bij /hope Het stadje met typisch zuidelijke gastvrijheid - Roderick Talley Roderick Talley op de veranda van het huis van zijn opa en oma in Hope, Arkansas. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA Museumgids Alexandra Remick.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11