II 10 NIEUWS Roderick Talley groeide deels op in Bill Clintons geboorteplaats. Op de veranda van zijn opa en oma in Hope, Arkansas, vertelt hij over zijn niet aflatende strijd tegen politiegeweld en klassenjustitie. Is er nog hoop in Amerika? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in aanloop naar de verkiezingen dwars door het land, naar tien plaatsen die Hope heten. Vandaag deel 8: een strijd met de politie in Hope, Arkansas. stond dat Talley voor 100 dollar cocaïne had verkocht op de dag dat die vreemdeling aanbelde. De man bleek een politie-informant. Drie agenten verklaarden dat ze zelf hadden gezien hoe hij coke kocht van Talley. Het was een leugen, bewees de video. In werkelijkheid vertrok de informant toen de deur niet werd opengedaan, was te zien. Cocaïne werd nooit gevonden in het appartement. Justitie liet Tal ley uiteindelijk gaan. Hij vertelt erover in Hope, Ar kansas, een stadje met bijna 10.000 inwoners. Talley woont inmiddels in hoofdstad Little Rock, maar groeide deels op in Hope en is hier nog altijd kind aan huis bij zijn grootouders. Naast zijn baan als kapper studeert hij in de hoop ad vocaat te worden. Sinds de inval is hij in Arkansas bekend als luis in de pels van politie en justitie. Hij beet zich vast in de zaak en vroeg stapels documenten op met een beroep op het Amerikaanse equi valent van de Wet openbaarheid van bestuur. Zo toonde hij aan dat de politie in Little Rock veel vaker zonder goede reden en zonder waarschuwing met grof geweld huizen van overwegend zwarte verdachten binnenviel. Drugs werden vaak niet gevonden. Talley achterhaalde dat de bewuste infor mant, een man die meermaals werd veroordeeld voor diefstal en fraude, ook in andere zaken bewijs bij elkaar had verzonnen. Hervormingen ,,Ik denk niet dat ze hadden ge dacht dat ik zo ver zou gaan", zegt Talley. Hij klaagde de stad aan - die zaak loopt nog - en kreeg voor elkaar dat de politiechef vorig jaar alvast hervormingen aankondigde. Voortaan moeten agenten nauw keuriger informatie verzamelen om te bepalen of zo'n inval zonder waarschuwing passend is. Talley vindt de veranderingen bij lange na niet voldoende, en gaat nu nog verder: hij is een poli tieke campagne begonnen. Hij wil af van de no-knock warrant. Het is een term die veel Amerikanen be kend in de oren klinkt, sinds dit jaar een golf aan protest tegen bui tensporig politiegeweld losbarstte. De demonstranten maken zich onder meer kwaad om de dood van Breonna Taylor (26) in Ken tucky. Zij overleefde in maart een vergelijkbare huiszoeking niet. Haar vriend dacht dat indrin gers haar appartement binnenvie len en vuurde een schot af met het vuurwapen dat hij legaal in bezit had. Hij raakte een agent, twee agenten schoten terug, van wie één in het wilde weg door het raam schoot. Breonna werd vijf keer geraakt. Uit intern onderzoek bleek onlangs dat een rechercheur ook in haar zaak loog over de re den voor de huiszoeking. Drugs werden opnieuw nooit gevonden. De betrokken agenten gaan vrij uit. ,,Haar naam werd niet eens ge noemd toen justitie dat bekend maakte. Dat laat wel zien hoeveel waarde zwarte levens hebben", vindt Roderick Talley. Het schoot ook door zijn hoofd, die nacht - de politie-inval kon zijn einde bete kenen. ,,Ik heb altijd geweten: als je met de politie te maken krijgt, handen in de lucht. En zelfs dan kunnen ze nog op je schieten. Ik wist tenminste dat ik camera's in mijn huis had. Als er iets mis zou gaan, dan zouden de beelden laten zien dat ik niets verkeerd deed en zou iemand hopelijk voor gerech tigheid vechten." We ontmoeten hem op de ve randa van het huis van zijn opa en oma. Ze wonen in een buurt waar de meeste bewoners gekleurd zijn. Hope is een diverse stad - van elke tien bewoners zijn er vier zwart, drie wit en twee Spaanstalig. De tijd dat bevolkingsgroepen strikt Het rechteroor van Roderick Talley (33) werkt niet goed meer, sinds die nacht in 2017. Beschadigd toen hij op de bank lag te slapen en wakker werd van een enorme klap. Het waren de explo sieven waarmee een team agenten in gevechtsuitrusting zijn voor deur uit de scharnieren blies. Ze hadden een no-knock warrant: een huiszoekingsbevel dat hen het recht gaf binnen te vallen zonder waarschuwing. Talley stak zijn handen in de lucht, en vreesde even voor zijn leven, zonder te weten wat ze kwamen doen. Pas later werd het hem duidelijk. Kort daarvoor was een onbekende man aan de deur geweest, had zijn videoalarmsys teem gemeld. Talley was op dat moment in de barbershop waar hij werkt, en had het genegeerd. Maar nu vormden de beelden bewijs. Op het huiszoekingsbevel Hope is een typisch zuidelijke stad. Gastvrij en vriendelijk, zoals zoveel zuiderlingen ton kwam hier in 1946 ter wereld. ,,Ik geloof nog steeds in een plek die Hope heet", zei hij in 1992 in een grote campagnespeech. De symboliek van zijn geboortestad ventte hij handig uit in een hoop volle toespraak over zijn jan-met- de-pet-jeugd ver weg van Was hington, New York of Hollywood. Zijn geboortehuis is nu een nati- gescheiden leefden, is voorbij. Maar je ziet het als je door Hope rijdt: decennia nadat rassensegre- gatie uit de Amerikaanse wetboe ken is gegumd, zijn sommige buurten nog altijd voornamelijk wit. Zwarte stadgenoten wonen meestal aan de andere kant van het spoor, in wijken waar bijna ie dereen zwart of bruin is. Hope is beroemd, omdat het enorme watermeloenen en opval lend veel politieke sterren voort brengt. Oud-president Bill Clin- woensdag 21 oktober 2020 HOPE, USA 'Binnen zonder kloppen' brengt kapper in verzet Hope, Arkansas, ademt de slaperige sfeer uit die veel stadjes en dorpen in het zuiden van Amerika kenmerken. Hope eigen zijn vooral de enorme water meloenen en politieke sterren van formaat. -Alexandra Remick, museumgids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10