Ifc 8 DEFENSIE SCHIETHUIS voorspelbaar en intensief. Onze mensen moeten erop vertrouwen dat ze dat kunnen. Dat hun maat jes het kunnen. Dan hoeven ze in het gevecht zich alleen nog maar zorgen te maken over wat hun vij and doet.'' In opspraak Realistisch oefenen is niet zonder gevaar. Diverse schiethuizen die defensie in het verleden gebruikte, zorgden voor problemen omdat de veiligheid niet deugde. Zo verlo ren de commando's in 2016 hun collega Sander Klap tijdens een oefening op de locatie in Ossen- drecht. Hij trainde met zijn kame raden in een ongeschikte en niet gekeurde schietbaan en werd geraakt door een kogel van een collega die dwars door een linnen wand heen ging. Ook klaagden militairen over een schietbaan waar ze enige tijd met te hoge concentraties giftige kruitdampen hebben geoefend. De schiethuizen die nu zijn gebouwd voldoen volgens defen sie aan de strengste veiligheids eisen. De muren zijn voorzien van dik rubber om te voorkomen dat de kogels ricocheren. Instructeurs die de oefeningen op een speciale brug volgen, kunnen knoppen in drukken waarmee ze een oorver dovend alarm laten afgaan als het dreigt mis te gaan. En alleen mili tairen die al de nodige schieterva- ring hebben, mogen hier hun vaardigheden verfijnen. ,,Ze moe ten minimaal zo'n 20.000 patro nen hebben afgevuurd voordat ze hier terechtkunnen'', zegt baan- commandant Jasper. Het schiethuis in Havelte is een van de vier exemplaren die wor den neergezet voor infanteristen. De kazerne in Oirschot heeft in middels een vergelijkbaar huis; Schaarsbergen en 't Harde volgen nog. De schiethuizen hebben allemaal een iets andere indeling, zodat militairen voor de afwisse- Conflicten spelen zich af in bewoond gebied. Daar moet je op kunnen trainen ling bij een andere eenheid op bezoek kunnen. Ze kosten tussen de 1 en 2 miljoen euro per stuk. Ook de commando's krijgen een compleet nieuw schiethuis. Dat zou eigenlijk dit jaar gereed moe ten zijn, maar de oplevering is twee jaar uitgesteld, omdat er nieuwe veiligheidseisen zijn ge steld. Hoeveel dat huis precies gaat kosten is nog niet duidelijk, maar eerdere ramingen kwamen uit op 15 miljoen euro. Met de veiligheid in militaire schiethuizen ging het afgelopen jaren nogal eens mis, maar dankzij de vier nieuwe exemplaren hoor je infanteristen niet meer klagen. In Havelte leren ze er een huis bestormen en daar zijn ze maar wat blij mee. Het is even goed kijken. Maar daar zit dan toch een heel klein gaatje. De kogel die een van de militairen zojuist dwars door het hart van een papie ren vijand heeft gejaagd lijkt wel verdwenen in dikke blokken van geperst rubber. Met zijn zessen ramden de in fanteristen de deuren uit het hagelnieuwe schiethuis van de 43 gemechaniseerde brigade in Havelte. Kamer voor kamer zui verden ze vervolgens de vijande lijke strijders die hen geduldig op wachtten op houten stokken. Nu gebeurde dat met hun standaard wapen, een Colt. Maar als ze met een shotgun het slot uit een deur willen knallen, mag dat ook. Er kunnen zelfs echte ramen worden opgeblazen met explosieven. Overdag of in complete duisternis, om het nog uitdagender te maken. En dat is waar het militaire hart van pelotonscommandant Johnnie sneller van gaat kloppen. ,,We kunnen alles simuleren, maar je wilt ook de druk van het wapen voelen. Het lawaai. Een hapering, mocht dat een keer voorkomen. Dat kan nu gewoon en we hoeven er niet voor naar het buitenland.'' Havelte heeft al een schietbaan voor lange afstanden, maar een nagebouwd huis waar militairen gewoon doorheen kunnen lopen én met scherp mogen schieten, bestond voor infanteristen nog niet. Volgens brigadegeneraal Roland de Jong was dat hard nodig. ,,We oefenen vaak op de hei en dat doen we heel graag. Maar steeds meer conflicten spelen zich af in bewoond gebied. Dat zagen we in Irak, maar ook al in Afghani stan. Daar moet je alleen wel op kunnen trainen." Want een huis innemen is niet - zoals je veel in films ziet - dekking zoeken achter een salontafel. ,,Dat doe je in het echt maar één keer'', houdt De Jong zijn manschappen voor als hij het schiethuis officieel opent. Nee, wie in het echt een woning binnenstormt, heeft het fysiek en mentaal zwaar. Probeer maar eens door een raam te klim men met volle bepakking. Of een deur open te trappen, niet we tende wat er zich achter afspeelt en wie je aantreft. ,,Op de hei zie je de vijand van kilometers aanko men. Dit is onoverzichtelijk, on- dinsdag 20 oktober 2020 GO Kamer voor kamer naar de vijand Akoestische panelen absorberen de knallen Het plafond is een rooster vanwaar altijd zicht is op de militairen en ramen om te kunnen forceren Vervangbare deuren I Muren met een rubberlaag die kogels afremt en doorlaat. Kogels zijn onder aan op te ruimen —Roland de Jong, brigadegeneraal Raymond Boere Havelte Het schiethuis telt zeven ruimtes waar met scherp geschoten kan worden Infanteristen oefenen hun vaardigheden in het nieuwe schiethuis in Havelte. FOTO DEFENSIE/ HEIDIE MULDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8