zeldzame bijwerkingen' 7 Vaccinaties zijn nodig, maar zorg dat je vaccins niet te vroeg op de markt brengt Toen Hans in deze krant las dat veel mensen twij felen aan het nemen van een coronavaccin, mocht het straks beschikbaar zijn, klom hij in de pen. Hij mailde het verhaal van zijn vrouw Nel. Zij liet zich in 2009 net als miljoenen Nederlanders inenten tegen de Mexi caanse griep. Waar dat virus daarna snel de geschiedenisboeken in ging zonder heel veel schade te hebben aangericht, veranderde het leven van Hans en Nel, ouders van een zoon en dochter en opa en oma van twee kleinkinderen, definitief. Niet lang na de prik belandde Nel in het ziekenhuis. ,,Ze kon bijna niet meer zien en trok met één been, ze kon nauwelijks nog lopen'', zegt Hans in zijn woning in een dorp on der de rook van Utrecht. Hans wil niet met zijn achternaam in de krant. Hij is gesteld op zijn rust en wil de privacy van de rest van het gezin zo veel mogelijk beschermen. Toch wil hij het verhaal van zijn vrouw vertel len. ,,Want dat is belangrijk." Na een aantal onderzoeken kreeg Nel in februari 2010 de diagnose. Hans laat de papieren zien, die hij be waart in een dikke multomap. In een brief van het ziekenhuis staat het zwart op wit: 'Postvaccinatie neuro myelitis optica (NMO)'. Met postvac- cinatie, bedoelen de artsen dat de aandoening na een vaccinatie is ont staan. Na zo'n inenting kan het af weersysteem in enkele gevallen over actief reageren. Bij de ontstekings ziekte NMO worden de oogzenuw en het ruggenmerg aangetast door het eigen immuunsysteem. Neuromyelitis optica is een aan doening die verwant is aan de rug- genmergontsteking myelitis trans versa. Toeval of niet: onlangs werden de studies met het in Oxford ontwik kelde coronavaccin van AstraZeneca stilgelegd toen bij een proefpersoon deze ontsteking werd geconstateerd. Toen Hans in dat nieuws zag, kwa men de herinneringen weer boven. ,,Met het tijdelijk stopzetten wordt het verhaal van mijn vrouw ineens weer heel actueel.'' Na een paar da gen mocht Astra- Zeneca de studies weer hervatten, lieve oma steeds meer een lichame lijk wrak. Hans: ,,Ik wil niet zeggen dat de laatste tien jaar van ons leven samen zijn verpest. Maar het heeft wel een ontzettende invloed gehad. Dat is intensief hoor, als je zoveel voor iemand moet zorgen. Maar ja, je gaat door, hè. Trouw tot de dood je van elkaar scheidt." Nel overleed aan de gevolgen van een longontsteking, Hans heeft geen afscheid van haar kunnen nemen. Toch zit hier geen geknakte man. Is hij niet kwaad, op de overheid bij voorbeeld? Die keurde de vaccins te gen de Mexicaanse griep, Pandemrix en Focetria, immers goed. „Natuur lijk ben ik ook boos geweest. Een ju ridische procedure? Ik heb het even overwogen. Maar ik krijg Nel er niet mee terug. Sowieso: procederen te- —Hans alleen in de VS liggen ze nog stil. Of de ruggen- mergontsteking van de proefper soon verband hield met het vaccin, is niet be kendgemaakt. Maar de artsen van Nel legden des tijds wél officieel de link met vacci natie. ,,Het moet die prik tegen de Mexicaanse griep wel zijn geweest'', zegt Hans. Nel had voor 2009 al pro blemen met haar immuunsysteem. Ook had ze last van een glutenaller gie en een 'op hol geslagen schild klier'. ,,Het is dus wel een samenloop van omstandigheden dat het met Nel zo is misgegaan." Maar toch. Zonder het Mexicaanse griepvaccin was zijn vrouw er misschien nog wel geweest. Vorig jaar overleed ze op 80-jarige leeftijd. De injecties die ze kreeg om de steeds opspelende klachten van NMO te verminderen, hadden weer een negatieve uitwerking op de rest van haar lichaam. Blaasontsteking, longontsteking, vaak was er wel wat. Zo werd de actieve vrijwilligster en gen de staat, dat win je toch bijna nooit. Je bent er ook nog eens jaren mee kwijt." En, dat wil Hans benadrukken, de hele situatie met Nel heeft zijn kijk op vaccineren niet wezenlijk veran derd. ,,Ik snap dat antivaxers het prachtig vinden dat ik dit verhaal in de media vertel. Maar ik wil niet dat dit verhaal koren op hun molen is. Nel zou dat ook nooit hebben gewild, daar was ze heel duidelijk in. Vacci naties zijn nodig en nuttig. De hele wereld wacht nu op een coronavac- cin, dat snap ik. Mijn boodschap is: het k^n misgaan. Dus zorg er alsje blieft voor dat je niet te vroeg iets op de markt brengt. Ik snap dat er haast bij is, maar dat mag niet de reden zijn dat je sneller gaat dan verantwoord is." dinsdag 20 oktober 2020 De vrouw van Hans werd ernstig ziek van vaccin: 'Mijn boodschap is, het kan misgaan Waarom overheden uiterst zorg vuldig moeten omgaan met een nieuw vaccin? Vraag dat maar aan weduwnaar Hans (83). Zijn vrouw Nel overleed in 2019, na tien jaar ziekte door het Mexicaanse griep- vaccin. ,,Maar ik wil niet dat dit ver haal koren op de molen van anti- vaxers wordt." Chris van Mersbergen Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Nel met een klein dochter. Voor de kleinkinderen was het ook niet leuk, zegt Hans (foto boven), een oma die vaak in het ziekenhuis lag en steeds minder met ze kon doen. fotos koen VERHEIJDEN, PRIVÉFOTO het vaccin 'niet helemaal aan slaat'. ,,Je maakt dan wel anti stoffen aan, maar niet genoeg. Dan kan het zijn dat je bij een in fectie in plaats van gewoon ziek, ernstig ziek wordt.'' Van Vliet benadrukt dat er nadat Nederland ruim tien jaar geleden besloot te vaccineren tegen de Mexicaanse griep ook 'onvoor ziene zeldzame bijwerkingen' optraden en dat dit risico er nu ook is. Van de dertig miljoen Eu ropeanen die werden gevacci neerd tegen Mexicaanse griep in 2009 en 2010, kregen er naar schatting ruim 1300 narcolepsie, een slaapstoornis waarbij men sen zonder aanwijsbare reden overdag in slaap vallen. Dat komt neer op 0,004 procent van de gevaccineerden. Van Vliet: „Narcolepsie kwam als een vol komen verrassing. Dat werd pas duidelijk toen men op grote schaal ging vaccineren. Het kan nu ook gebeuren dat er iets naar voren komt wat je niet kunt voor zien.'' Van Vliet beklemtoont dat dit echt een zeldzame bijwer king was en dat er door dit vac cin ook veel ziekte en sterfte voorkomen is. Het kabinet reser veerde in 2018 5 miljoen euro voor mensen die ernstig ziek zijn geworden na de Mexicaanse griepvaccinatie. Kinderen en vol wassenen werden ziek na de inenting, bevestigt het RIVM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7