OZCAN AKYOL 40 procent vindt leven zinloos bij dementie 'Altijd risico op onvoorziene, 6 CORONA VACCI NATIES Dat er bijwerkingen gemeld zullen worden van de nieuwe coronavaccins is onvermijdelijk. Voor hoeveel dat er mogen zijn, bestaat geen draaiboek. Landelijk bijwerkingencentrum Lareb bereidt zich alvast voor om alle meldingen te kunnen verwerken. Column Dat zegt Alzheimer Nederland, dat representatief onderzoek heeft laten doen onder meer dan 1100 Nederlanders van 45 jaar en ouder. Naar de mate van dementie waarbij de deelnemers niet meer verder zouden willen, is niet gevraagd. Het beeld dat Nederlanders van de ziekte hebben, is dus in ieder geval erg heftig, aldus Alzheimer Nederland. Ruim 53 procent is er dan ook bang voor. Maar intussen wordt de ziekte toch onderschat. Eén op de vijf mensen krijgt de mentie. Bij de vrouwen, van wie zelfs één op de drie kans maakt, is dementie volgens de organisatie doodsoorzaak nummer één, boven andere ziektes als hartfalen en borstkanker. Toch schat de helft van de vrou wen de kans zelf dementie te krij gen laag in en zijn ze banger voor bijvoorbeeld borstkanker. Dat is te genwoordig in veel gevallen te ge nezen, maar dementie geeft uitein delijk nog altijd een dodelijke af loop. Alzheimer Nederland is een fondsenwervingscampagne begon nen om de ziekte te kunnen bestrij den. Nederland is zich nog onvol doende bewust hoe urgent het is om te investeren in dementie- onderzoek, zegt de organisatie. Meer kennis van de ziekte is hard nodig om het tij te keren in de toe komst, aldus een woordvoerder. Toen Nederland in 2009 massaal werd ingeënt tegen de Mexicaanse griep, waren medewerkers van landelijk bijwerkingencentrum- Lareb 'dag en nacht in touw' om alle meldingen van burgers en zorgverleners te verwerken, zegt directeur Agnes Kant. „Daarom zijn we nu al bezig ons voor te be reiden op alle meldingen die ons te wachten staan bij een vaccinatie campagne tegen het coronavirus. We weten nu beter hoe we die piekmomenten aankunnen. J e wil niet dat je straks in al die drukte bepaalde bijwerkingen van een co- ronavaccin over het hoofd ziet." In totaal ontving Lareb in de ruim tien jaar na de vaccinatie campagne tegen de Mexicaanse griep op een totaal van tien mil joen prikken meer dan tiendui zend meldingen, waarvan het 542 ernstige bijwerkingen betrof. Let wel: een melding hoeft niet te be tekenen dat gezondheidsproble men ook echt door het vaccin zijn veroorzaakt. Welke risico's acceptabel zijn is niet aan ons, aldus Kant. ,,Die af weging maken het CBG (Centraal College ter Beoordeling van Ge neesmiddelen, red.) en het RIVM." Het CBG zegt vooraf geen getals matige eisen te stellen aan het aan tal bijwerkingen dat bij een be paald vaccin geoorloofd is. ,,Er is geen draaiboek of recept dat zegt: zoveel bijwerkingen zijn accepta bel'', stelt een woordvoerder. ,,Juist omdat het afhangt van het hele plaatje: hoe goed werkt het vaccin, hoe ernstig is de ziekte waartegen het je beschermt, enzo voorts. Het gaat om de vraag: we gen de voordelen, de werkzaam heid, op tegen de nadelen, de bij werkingen?" Compleet nieuw Bij Mexicaanse griep werd ge bruikgemaakt van een bestaand vaccin. Bij corona wordt een com pleet nieuw middel ontwikkeld. ,,Bij het Mexicaanse griepvaccin was er dus minder onzekerheid over de veiligheid en eventuele bijwerkingen. Nu wordt er veel met nieuwe technieken gewerkt en wordt er tegen een relatief on bekend virus gevaccineerd. We leren elke dag bij over dit virus. Dat nemen we mee in de evaluatie van vaccins en in het bepalen op welke aandoeningen specifiek ge let moet worden.'' Maar, bena drukt het CBG: ,,We zijn net zo streng als bij de Mexicaanse griep.'' Het CBG heeft - als een vaccin wordt goedgekeurd - een lijst met specifieke aandoeningen klaarlig gen die mogelijk optreden na vaccinatie. In een ideaal scenario staat voorafvast hoe vaak zo'n aan doening onder de bevolking voor komt. Blijkt dat de 'incidentie' na massale vaccinatie plots stijgt, kan er tijdig op de rem worden getrapt. Zowel bijwerkingencentrum Lareb als het CBG volgen een INENTING eventuele vaccinatiecampagne tegen corona straks op de voet. Iedereen kan bijwerkingen op ver trouwelijke basis melden bij het bijwerkingencentrum. Lareb gaat een groep gevaccineerden ook lan gere tijd volgen, stelt Kant. Betere registratie Een positieve erfenis van de Mexi caanse griep is volgens het CBG dat bijwerkingen tegenwoordig op Europees niveau sneller en beter worden geregistreerd. Daardoor ontstaat als het goed is eerder een completer beeld van bijwerkingen die optreden na inentingen met een bepaald vaccin. Onlangs werden twee vaccintra- jecten stilgelegd omdat er onver klaarbare ziektegevallen werden geconstateerd tijdens de fase 3- studies, de laatste fase voor de toe lating. Deze week was dat bij het vaccin van Janssen Vaccines uit Leiden, maar daar is niet bekend om welke ziekte het gaat. Eerder werden tests met het Oxford- vaccin van farmaceut AstraZeneca gepauzeerd, nadat één of twee deelnemers myelitis transversa zouden hebben gekregen. Dat is een zeldzame ruggenmergontste- king die verwant is aan neuromy- elitis optica (zie verhaal hiernaast). Het CBG stelt bij de beoordeling van coronavaccins nog strenger op dit soort aandoeningen te gaan controleren. Het laatste restje geloofwaardigheid is na de ruzie verdwenen In dit land hebben we twee ze kerheden in het leven: als er herfstblaadjes op het spoor lig gen, rijden veel treinen met ver traging én Henk Krol maakt om de zoveel tijd met iemand ruzie. Dus heel verrassend was het niet toen mijn vriendin me afgelopen week end met nauwelijks verholen leed vermaak vertelde dat er wéér poli tieke hommeles was bij man die zichzelf heeft benoemd tot boeg beeld van onze ouderen. Zijn spoor van vernieling trok van 50Plus naar Kamerlid Femke Merel van Kooten, met wie de pro visorische samenwerking maar een paar maanden duurde, en dit weekend resulteerde zijn onmin met voormalig FvD'er Henk Otten in een explosie. Alles is weg, nog voor het echt begon. Hoewel Henk Krol zich in de me dia driftig en charmant kan ver weren, iets wat hij bovendien gre tig doet, hoef je niet veel mensen kennis te hebben om te conclude ren dat hij een politieke brokken piloot is. Voor zijn voormalige kor nuit Otten geldt exact hetzelfde. Wat overblijft, is de vraag waarom deze mensen telkens terug willen keren in het politieke landschap, als een soort alles over woekerende schimmel. Je zou denken dat ze inmiddels zelf ook inzien dat ze de goede zaak waar voor ze zeggen te strijden meer schade berokkenen dan daadwer kelijk iets positiefs bij te dragen. Maar niets van dat: de Henken zijn onverzadigbaar en hebben al ken baar gemaakt dat ze gewoon een poging gaan doen om in de Twee de Kamer te komen, terwijl ze van alle kanten worden uitgelachen door mensen die wel wat scherts kunnen gebruiken in deze pande- mietijden. Is het geldingsdrang, een zucht naar goede arbeidsvoorwaarden, of zijn ze oprecht gaan geloven dat ze ideologisch het verschil kunnen maken voor het electoraat dat ze willen vertegenwoordigen? In dat laatste geval kan ik ze uit de droom helpen. Het laatste restje geloof waardigheid dat Krol en Otten hadden, verdween na deze nieuwe ruzie voorgoed. Pogingen om alsnog iets in de landelijke politiek neer te zetten, komen voort uit de megalomane gedachte dat er Nederlanders zijn die op hun bewegingen zitten te wachten. IJdelheid en een hang naar macht zijn geen goede drijf veren om te strijden voor een plek in het parlement. Je zou denken dat deze twee mensen dat inmid dels doorhebben. Maar dat is nu net het probleem. Ze zijn blind voor hun eigen overbodigheid. dinsdag 20 oktober 2020 GO y @OzcanAkyol enken AMERSFOORT Vier op de tien Nederlanders zouden het leven verder zinloos vinden als ze dementie krijgen. Van de men sen ouder dan 75 is dat zelfs 45 procent. Op scherp voor bijwerkingen coronavaccins Chris van Mersbergen Marcia Nieuwenhuis Den Bosch In tien jaar kreeg Lareb 10.000 meldingen van bijwerkingen van het Mexicaanse griepvaccin, waarvan 542 ernstig. BILTHOVEN Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt voor bij werkingen die kunnen ontstaan na het coronavaccin. Ook als de inenting uitgebreid is getest en het op grote schaal wordt gege ven kunnen er toch onverwachts bijwerkingen optreden. Volgens de baas van het Rijks vaccinatieprogramma, Hans van Vliet, wordt er bij de ontwikkeling van het nieuwe coronavaccin vooral rekening gehouden met twee soorten bijwerkingen. Dat gaat enerzijds om een relatief onschuldige bijwerking: dat de arm tijdelijk opzwelt als gevolg van de prik. Maar ontwikkelaars van vaccinaties zijn volgens hem ook 'heel alert' op een andere, ernstiger bijwerking. ,,Bij dier proeven na Sars, zag je dat die ren na een vaccinatie juist zieker werden na een besmetting.'' Dit kan volgens hem optreden als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6