l Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar coronagroei vlakt af lllll Belgische ziekenhuizen kunnen het bijna niet meer aan 5 Nog zeker week wachten op effect maatregelen de Engelse lessen. ,,Het is makkelij ker om de stof samen in de klas te oefenen dan alleen. Binnenkort moet ik mijn examen Engels maken, dus extra oefening is goed.'' Terwijl de theoretische vakken ook tijdens de eerste lockdown digi taal doorgingen, was dat voor prak tijklessen lastiger. Mbo-scholen pro beerden de schade te beperken door studenten bijvoorbeeld pakketten om brood te bakken mee naar huis te geven. Nu roosteren ze de studen ten zoveel mogelijk in voor die prak tijklessen, zodat ze eventuele ach terstanden weer kunnen inhalen. Maar ook dat is een flinke kluif. Op het Zadkine is door de maatrege len ruimte voor 20 a 25 procent van alle studenten. Met als gevolg dat de mbo'ers slechts beperkt naar school kunnen. ,,Het lukte niet om alle stu denten voor de zomer te examine ren, omdat we niet alle praktijkles sen konden geven. Daarom hebben we extra examens ingebouwd'', ver telt Raets. Het RIVM meldde gisteren 8015 nieuwe positieve coronatests, tegenover 8184 op zondag. Nu maakt één zwaluw nog geen zomer, uiteraard. Bovendien daalde het aantal vastgestelde besmet tingen de afgelopen weken al vaker. Woensdag bijvoorbeeld werden 88 be smettingen minder vastgesteld dan dinsdag, maar een dag later kwamen er - boem - weer 528 bij. RIVM-baas Jaap van Dissel gaf zaterdag tegenover de NOS aan nog niet te rekenen op een snelle ommekeer. Hij verwacht dat de cijfers eerst nog verder zullen toene men voordat een eventuele afname volgt. En, waarschuwde hij, daarna gaat het nog een flinke tijd duren voor de boel weer echt onder controle is. Lichtpuntjes Toch zijn er, wanneer je een beetje uit- zoomt, een paar mogelijke lichtpuntjes aan te wijzen. Ten eerste was de daling van gisteren (169 besmettingen minder dan een dag eerder) de grootste sinds 10 september. Ten tweede lijkt de toe name ook structureel wat minder snel te gaan. Het totaal aantal besmettingen van 13 tot 19 oktober lag 27 procent ho ger dan het aantal van een week eerder. Vorige week bedroeg de groei op week- basis nog 65 procent, de week daarvoor 40 procent, en de week daarvoor 46 pro cent. Kortom: de toename vlakt - in elk geval voor nu - wat af. Tegelijkertijd Gevallen per dag neemt het aantal tests dat bij de GGD wordt afgenomen juist toe. Drie weken terug waren het er ruim 222.000, twee weken geleden 280.000, afgelopen week ruim 311.000. Meer tests leiden er in principe toe dat er meer positieve geval len worden gevonden. Een deel van de toename in het aantal vastgestelde be smettingen kan dus worden verklaard door de toegenomen capaciteit bij de GGD's en de labs waar de tests worden geanalyseerd. Toch blijft het gevaarlijk t Meer tests leiden er in principe toe dat er meer positieve gevallen worden gevonden om conclusies te trekken op basis van rekensommen op de achterkant van een bierviltje. Feit is dat de daling van gis teren vooralsnog slechts een dagkoers is, en dat er in vergelijking met augustus ruim tien keer zoveel Nederlanders po sitief testen. Een eerste echte antwoord op de vraag of het virus zich inmiddels wat minder snel verspreidt dan de afge lopen weken, volgt vandaag. Dan maakt het RIVM bekend welk percentage van de tests de afgelopen week positief is uitgepakt. Dat percentage steeg de afge lopen week naar een recordhoogte van 13,8 procent, een teken dat het virus snel om zich heen grijpt. Mocht het aantal geregistreerde be smettingen wél stabiliseren, dan is dat in elk geval niet het directe gevolg van de strenge maatregelen die afgelopen woensdag zijn ingegaan. Vuistregel is dat het ongeveer tien tot veertien dagen duurt voor het effect van dat soort ver anderingen zichtbaar is. Allereerst zit er gemiddeld een kleine week tussen een besmetting en de eerste symptomen. Daarna neemt het proces van test aan vragen, uitvoeren en analyseren ook minimaal een dag of vier, vijf in beslag. Gedrag Wel mag worden aangenomen dat het effect van de maatregelen die op 28 sep tember ingingen in de cijfers doorwer ken. Kabinet en OMT gaven vorige week al aan dat die maatregelen (horeca na 22.00 uur dicht, thuiswerken) waar schijnlijk minder effect op het gedrag van mensen hadden dan gehoopt. Waar het sowieso nog niet beter gaat, is in de ziekenhuizen. Gisteren werden 1738 bedden bezet door coronapatiën ten, 86 meer dan zondag. Daarvan lig gen er 1359 op verpleegafdelingen (plus 71) en 379 op de intensive care (plus 15). Die stijging is dus nog steeds gestaag, maar het gaat duidelijk minder hard dan tijdens de eerste golf. Toen kwa men er op het hoogtepunt dagelijks 100 mensen bij op ic, tot een toppunt van meer dan 1300 bezette ic-bedden door coronapatiënten. Ook is het huidige ni veau een stuk later bereikt dan zieken- huisvoormannen Diederik Gommers en Ernst Kuipers voorspelden. Ook het aantal nieuwe ziekenhuisopnames lijkt sinds afgelopen donderdag enigszins te dalen, is te zien in het coronadashboard van de rijksoverheid. In België liggen volgens de meest recente cijfers 2255 covidpatiënten in het ziekenhuis. Dat is bijna een verdubbeling in een week tijd, vo rige zaterdag waren het er nog 1257. Op de intensive cares zijn 381 bed den bezet door iemand die aan het coronavirus lijdt. Op 23 maart wa ren de cijfers net zo slecht. Op dit moment stijgt de curve iets minder steil, maar goed ziet het er niet uit. Daarom moeten alle Bel gische ziekenhuizen tegen vol gende week maandag de helft van hun bedden op intensive cares voorbehouden voor covidpatiën- ten: duizend van de tweeduizend. In de praktijk gebeurt dat bij de meeste nu al. Ze kunnen gewoon niet anders. Vooral in Brussel en Wallonië is het pompen of verzui pen. In Vlaanderen is de toestand iets beter, al is er ook daar weinig reden tot optimisme. ,,We staan er niet goed voor'', zegt Margot Cloet van Zorgnet-Icuro, de koepelorganisatie van Vlaamse al gemene ziekenhuizen. ,,Als je ziet hoe snel het aantal ziekenhuisop names blijft stijgen, dan zitten we begin volgende week aan vijfhon derd en begin november aan dui zend covidpatiënten op intensive care. Dat heeft gevolgen. Niet-drin- gende zorg die we kunnen plannen, bijvoorbeeld een knie-operatie, wordt uitgesteld. Dat is nodig om dat je voor veel van die operaties een bed op intensieve zorgen moet vrijhouden. Soms heeft de patiënt dat slechts enkele uren nodig, maar dat bed moet er wel zijn.'' Het aantal uitgestelde ingrepen stapelt zich op, bovenop de uitge stelde operaties van het voorjaar die nog niet allemaal zijn ingehaald. ,,In maart en april werd de activiteit in de operatiekamers met 77 procent afgebouwd. Nu gaan we dezelfde richting uit'', zegt Cloet. Luik het ergst Cloet benadrukt dat alleen niet- dringende ingrepen worden uitge steld. Wie morgen een hartaanval krijgt, kan nog steeds in het zieken huis terecht voor medische hulp. Hoewel de situatie in Vlaanderen en Brussel ernstig is, is die in Luik het nijpendst. Elke dag komen er al leen daar al meer dan 1300 nieuwe coronabesmettingen bij. dinsdag 20 oktober 2020 GO de vakantie Projectleider Frans van der Vlugt voor de klas: ,,We hebben deze week meer dan 120 studenten die lessen volgen, on danks dat het vakantie is.'' FOTO'S FRANKDEROO Een voorzichtige daling in het aantal vastgestelde coronabesmettingen gisteren voedt de hoop dat een om mekeer nabij is. De vraag is of die hoop terecht is. De langetermijn- trend buigt wel iets, maar wijst nog steeds de verkeerde kant uit. Het duurt nog minimaal een week voor het effect van de gedeeltelijke lock- down echt zichtbaar is. Sander van Mersbergen Rotterdam gemeld bij GGD, de afgelopen week Aantal 8000 7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 0 gisteren 8015 gevallen OOOOOOO CO *7 LD CO I 00 CJ5 BRON: RIVM COVIDDASHBOARD.NL ,,Onze ziekenhuizen staan aan de rand van de afgrond. In Brus sel en Wallonië zitten we zelfs dicht bij een tsunami.'' De Belgi sche minister van Volksgezond heid Frank Vandenbroucke luidt de noodklok. ,,Als de coronacij- fers zo blijven stijgen, kunnen we geen bed op de intensive care meer garanderen." Brecht Herman Antwerpen Een groot deel van de ic-bed- den is inmiddels bezet. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5