Wie wil kinderburgemeester zijn? 6 Buurtpedagogen hopen vroeg op het spoor van problemen te komen MIJN DORP, MIJN STAD Michiel Bouwman Oud-Vossmeer Kinderen die te koud gekleed zijn in de winter. Of ouders die hun kind nooit komen ophalen na school. Het zijn twee kleine voor beelden van signalen die uiteinde lijk tot een veel groter (gedrags)pro- bleem kunnen leiden bij het kind. Maar zo'n 'dreiging' kan ook snel herkend en dus ook sneller aange pakt worden. Bijvoorbeeld door het inzetten van buurtpedagogen. Tho- len heeft er sinds kort twee. Karin Dijkstra en Pepita van de Laak hadden zich al graag kenbaar gemaakt bij zo veel mogelijk men- Voorop staat wel dat ouders open moeten staan voor hulp aan hun kinderen sen en verenigingen. In Sint-Maar tensdijk en Oud-Vossemeer, waar ze in ieder geval dit hele schooljaar als buurtpedagoog ingezet worden. Als pilot. Maar vanwege de corona maatregelen zit een informatieve bijeenkomst houden er nog niet in. ,,Dus is het nog een beetje zoeken", zegt Dijkstra. Het is wel de bedoeling dat ze straks een bekend gezicht zijn in het dorp. Bij scholen, kinderop vang, peuterspeelzalen, het Leger des Heils, en sportverenigingen. Juist door die samenwerking kun nen zij problemen bij jongeren vroeg signaleren en ingrijpen. ,,Voorop staat dat ouders er wel voor open moeten staan", bena drukt Dijkstra. Als dat zo is gaan we kijken hoe we ze op een laagdrempelige ma nier kunnen ondersteunen. Met tips en adviezen komen ze vaak al ver." Dat geldt ook voor bijvoor- beeld begeleiders of trainers. ,,Stel dat een voetbaltrainer belt. In zijn team zit een kind dat graag voet balt, maar dat lastig gedrag ver toont. Dan kunnen we de trainer ook tips geven hoe daarmee om te gaan." Samenwerking Waar Dijkstra zich vooral op Smer- diek zal richten, ligt bij Van de Laak de focus op Oud-Vossemeer, het dorp waar ze opgroeide. ,,Dat maakt meedoen aan deze proef extra bij zonder." Ze legt uit dat ze erg ge looft in de kracht van samenwer ken. En haalt een Engels gezegde aan om dat te illustreren. It takes a village to raise a child. Vrij vertaald: een heel dorp draagt bij aan de op voeding van een kind. ,,Ik hoop dat we positieve resulta ten halen tijdens deze pilot en dat de bewoners van Vosmeer en Smerdiek ermee geholpen zijn", zegt Dijkstra. ,,Geen enkele vraag is onbelangrijk." Ze komen graag met inwoners in contact. Inwoners van Sint-Maar tensdijk kunnen contact opnemen via k.dijkstra@springjeugdhulp.nl, terwijl inwoners uit Oud-Vosse- meer kunnen mailen naar p.van.de.laak@springjeugdhulp.nl. De buurtpedagogen zijn ook te vin den op Facebook. Niet bang zijn voor aandacht. Dat staat in de advertentie van Rei- merswaal. En je moet als kinder burgemeester kunnen vloggen en burgemeester José van Egmond uitleggen hoe dat nu toch werkt met TikTok en Snapchat. Maar daar blijft het niet bij. Want in Reimerswaal willen ze ook graag weten wat kinderen belangrijk vin den. In Borsele willen ze ook graag weten wat er speelt. Misschien zijn er wel dingen die anders kunnen. De kinderburgemeester mag het Solliciteren kan door een mailtje of een filmpje te sturen naar de gemeente vertellen. Een andere taak is het soms helpen van burgemeester Gerben Dijksterhuis met het door knippen van linten, of een toe spraakje houden. Ook Borsele vindt vloggen belangrijk, want zo kun- nen alle kinderen zien wat de kin derburgemeester allemaal doet. Om kinderburgemeester te worden in Reimerswaal moet je in de ge meente wonen en in groep zeven zitten. Solliciteren is simpel: een filmpje maken waarin je vertelt waarom jij de beste kinderburge meester van de gemeente bent. Meer informatie staat op de face- bookpagina van de gemeente. Solliciteren In Borsele moet je tussen de 10 en 12 jaar oud zijn en natuurlijk ook in de gemeente wonen. Solliciteren kan door een mailtje te sturen of een filmpje te maken en daarin te ver tellen dat jij een heel goede kinder burgemeester zal zijn. Meer infor matie staat op de website van de ge meente. dinsdag 20 oktober 2020 'Kinderen die nooit opgehaald worden, kan een signaal zijn' Pepita van de Laak (links) en Karin Dijkstra zijn de twee buurtpedagogen in Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk. foto iman fase Gezinnen in de gemeente Tho- len doen vrij vaak een aanvraag bij de jeugdconsulenten van de gemeente. Maar de problemen die zij aanstippen, hadden soms best eerder aangepakt kunnen worden. Twee buurtpedagogen worden ingezet om sneller hulp te bieden. -Karin Dijkstra Altijd al kinderburgemeester wil len worden? In Reimerswaal én in Borsele zijn vacatures. In beide gemeenten zal je de eer ste échte kinderburgemeester zijn. Wat je moet kunnen als kin derburgemeester? In ieder geval lekker kletsen en linten doorknippen. Melita Lanting Heinkenszand GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Buurt huis De Pit, 09.30 11.30 uur: Creatieve handvaardigheid; In loop; Historisch mu seum de Bevelanden, 11.00-17.00 uur: Di verse exposities; Westhof, 13.30-15.30 uur: Inloop 'de Sa menloop'; Ijsbaan Goes-Zuid, 14.00 15.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; Jeugd centrum Goes- Noord, 19.00-22.00 uur: Inloopavond voor jongeren vanaf 12 jaar; Buurthuis De Pit, 19.30 uur: Lezing Jan J.B. Kuipers over vroege geschiedenis van de popmuziek HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra tis sporten KAPELLE C.D. Ver- eekestraat, 08.00 12.00 uur: Week markt; Fruitteeltmu seum, 13.00-17.00 uur: Quilt expositie KRABBENDIJKE Gymzaal Nieulande- straat, 15.30-16.30 uur: Kleutergym groep 1 en 2 RILLAND Dorpshuis, vanaf 09.30 uur: Re- genboog-club-och- tend 4-12 jaar SCHERPENISSE Spuidamstraat, 13.00-14.30 uur: Weekmarkt THOLEN Markt, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30 21.30 uur: Lotgeno ten steungroep voor mensen die ervaring hebben met de psy chische gezond heidszorg Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51