V Dankzij coronakapitalisme hoeven we niet meer naar de winkel 4 CORONA DE CIJFERS EN HET ONDERWIJS Tientallen mbo- scholen laten hun studenten deze herfstvakantie naar extra lessen komen om hun Nederlands, Engels en rekenen bij te spijkeren. Op het Zadkine in Rotterdam zijn de studenten daar alleen maar blij mee. ,,Ik ben zo gelukkig nu ik drie dagen op school mag zijn." e 16-jarige Ja mila (eerste jaars doktersas sistente) komt al weken maar één dag in de week een paar uurtjes naar school. Om bijvoor beeld te leren prikken, verbinden en toetsen te maken. De rest van haar lessen volgt ze online. ,,Ik herken mensen gewoon aan hun stem, zonder dat ik altijd weet hoe ze eruit zien'', vertelt de mbo-stu- dent lachend. Het valt Jamila zwaar om zoveel online onderwijs te krijgen. ,,Dan zit ik weer vijf uur naar een beeldscherm te staren, vragen stellen gaat lastiger.'' Toen ze van de herfstschool hoorde, was er voor deze student geen twijfel. ,,Ik heb me gelijk in geschreven. Ik ben zo gelukkig nu ik drie dagen op school mag zijn.'' In het hele land vroegen 32 mbo- scholen subsidie aan voor herfst- scholen. Het ministerie van On derwijs maakte begin deze maand extra geld vrij om leerachterstan- den weg te werken die door corona zijn ontstaan, in totaal ging het om 38 miljoen euro. Onderwijsinstel lingen kunnen zelf kiezen hoe ze hun studenten willen bijspijkeren. De helft van de scholen hoopt met een herfstschool de mbo'ers een steuntje in de rug te geven. Want dat er achterstanden ont staan, is onvermijdelijk, zegt koe pelorganisatie MBO-Raad. Anders dan middelbare scholieren moe ten mbo-studenten onderling wél 1,5 meter afstand houden. Daar door kunnen de studenten niet volledig naar school. Het Rotterdamse Zadkine geeft deze week extra lessen Neder lands, Engels en rekenen; theoreti sche vakken die studenten van bijna alle studies krijgen. In de lo kalen staan de tafels ver uit elkaar, zodat maar negen studenten per groep bij een docent terecht kun nen. Terwijl het in de rest van het gebouw doodstil is, is er volop reu ring in één gang op de tweede ver dieping. Alle lokalen zijn bezet. ,,We hebben deze week meer dan 120 studenten die lessen volgen, ondanks dat het vakantie is. Nor maal is er niet zoveel interesse'', constateert projectleider Frans van der Vlugt. Opvallend detail: 80 procent van de aanwezige studen ten is eerstejaars. Door de coronacrisis hebben meer studenten behoefte aan extra lessen. Hoewel een groep mbo'ers het online onderwijs wel prettig vindt, zijn er ook leerlingen die er minder goed bij varen. ,,Ik leer on line echt helemaal niets", brengt Abdollah (17) uit. ,,Ik kan me ge woon niet concentreren en ben zó snel afgeleid. Ik heb jonge broer tjes, dus die hoor ik de hele tijd door de muur van mijn kamer heen.'' Daarom besloot hij zijn herfstvakantie gedeeltelijk op school door te brengen. Het Zadkine ging al vaker tij dens vakanties door, omdat er veel studenten met een taalachterstand instromen. Docenten kunnen zichzelf opgeven om de extra les sen te geven. Door corona is de noodzaak gegroeid. ,,Je leert taal ook door in de klas te communice ren. Met het thuisonderwijs is dat nu eenmaal lastiger", aldus be stuursvoorzitter Philippe Raets. En dan dat rekenen, zegt Pris- cilla (18, tweedejaars Facilitaire Dienstverlening). ,,Ik ben daar al superslecht in, online ging het he lemaal niet. Met oefenexamens haal ik steeds drieën. Ik vind die digitale lessen verschrikkelijk.'' Dat gevoel had Sohaila (21, twee dejaars tandartsassistente) juist bij IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 26 isschien had u dat al begrepen, maar ik ben niet zo van de moderniteiten. Instagram? Nooit aan gewaagd. Twitter? Brrr. Fa- cebook, geen behoefte (meer) aan. Houdt je maar van je boek af. Televisie? Alleen bij voetbalwedstrijden waarin Nederlandse teams om de Champions League strijden, EK's, WK's. Netflix: enkel films met 'spionnen en schie ten'. Ik kook liever op gas dan op elek tra, (sorry klimaattafels) en ik eet al bijna 64 jaar 's ochtends een boterham met kaas en appelstroop. Saai hè! Ik heb er mee leren leven. Maar in juli jongstleden heb ik iets gedaan wat je pre-corona in mijn leven voor onmo gelijk had gehouden. Toen heel Nederland lekker aan het genieten was van de zon en dacht dat we weer in vrijheid verder konden le ven, hebben wij ons ingeschreven op de bezorgservice van AH. Ik wil niet wijs doen, maar als je een beetje na dacht, wist je dat die tweede golf er aan kwam. En dan wil je dus niet weer naar de besmettingshaard die zo'n su permarkt is. Ook niet als ze daar een speciaal ouderen- of moeilijke men senuurtje hebben ingesteld. Brr, erger dan Twitter. Was nog een heel ding, dat inschrij ven. Albert Heijn had inmiddels ook begrepen dat ze in deze tijd een nieuwe rol spelen. Alleen al voor het recht om op een bezorglijst te mogen staan, moet je 12 euro per maand beta len. Da's kapitalisme, hè. Je wilt natuurlijk eigenlijk niet we ten hoeveel cent per artikel je meer aan de grootgrutter betaalt dan wan neer je je boodschappen daar oppikt. Überhaupt, andere winkels zijn alle maal goedkoper. Maar of ze zijn verder Alleen al voor het recht om op een bezorglijst te mogen staan, moet je 12 euro per maand betalen weg of drukker en nog minder hygië nisch. Enfin, wij hoeven dus niet meer naar de winkel. Voor de meeste boodschappen dan. Wel gek hoor. Dat je op zondagavond moet beden ken wat je volgende week zaterdag wilt eten. Dat haalt echt elk laatste restje spontaniteit uit je relatie. 'Jij al tijd met je stamppot!' Nu moet ik stoppen. De bezorgser- vice belt zo aan. En dat is op HUN tijd hè, dus alle onlinevergaderingen die je hebt kun je subiet cancelen, tele foongesprekken afbreken, douchebeurten verzetten. Als AH aanbelt staat heel de wereld stil. Vrie zers, koelkasten, voorraadkasten, je weet weer waarom je ze hebt. dinsdag 20 oktober 2020 GO Dolgelukkig met herfstschool tijdens Ellen van Gaalen Rotterdam Vlnr. Jamila, Abdollah en Priscilla zijn dolblij met de herfstschool als aanvulling op online-lessen. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4