D Communicatie is belangrijk voor voorzitter én boa Sponselee ZEELAND 11 r— R/feSi f ,jr^v Hoe langer de huidige situatie duurt, hoe erger het volgens Van Olffen wordt. ,,De huidige maatre gelen kunnen op termijn ook lei den tot ledenverlies bij amateur voetbalclubs. De binding tussen leden en verenigingen staat onder druk, ook al omdat individueel sporten mogelijk blijft. Wie een potje gaat tennissen, ontdekt straks misschien dat een balletje slaan ook een leuke sport is.'' In navolging van NOCNSF en de KNVB oefent ook de Belangenor ganisatie Amateur Voetbalvereni gingen veel druk op het kabinet uit om verenigingen in deze peri ode te compenseren. Van Olffen werd drie jaar geleden voorzitter van de organisatie die zich inzet voor de belangen van alle ama teurclubs. Hoofdklassers en divi sieclubs hebben daarnaast ieder hun eigen platform. Van Olffen noemt het belangrijk dat juist de stem van de kleinere clubs ge hoord wordt. ,,We zijn belangen behartiger, maar zeker ook een kennispartner. Clubs weten ons te vinden als het gaat om vraagstuk ken als privatisering, arbeidsrech telijke problemen met trainers of zaken als seksuele intimidatie.'' Juridische kennis Bij dergelijke ingewikkelde vraag stukken heeft de BAV volgens Van Olffen toegevoegde waarde. ,,Je mag van een bescheiden Zeeuws clubje niet verwachten dat ze alle juridische kennis in huis heeft. Wij hebben dat wel, onder meer dankzij korte lijnen met onze juri disch adviseur Marjan Olfers.'' De 63-jarige Van Olffen zelf mag zich ondertussen een doorgewin- terd bestuurder noemen. Na zijn actieve loopbaan als voetballer bij Tholense Boys kwam hij al snel in het bestuurderscircuit terecht. ,,Ik wilde graag op een of andere ma nier betrokken blijven bij het voetballen.'' Van Olffen was in Tholen lang linkerspits in het eer ste elftal. ,,Ik eindigde als laatste man, zoals dat vaker gaat.'' Ruim twintig jaar was de Thole- naar actief binnen de KNVB, in tal van functies. Hij was lid van de verenigingsraad en voorzitter van de commissie reglementen en Gemeenten lijken niet altijd even goed te beseffen welke sociale waarde verenigingen hebben tuchtzaken. Ook maakte hij deel uit van de Taskforce Agressie, een platform dat zich bezig hield met de aanpak van (verbaal) geweld in en rond stadions en velden. Als lid van de bondsvergadering toonde hij zich altijd al een warm pleitbe zorger voor het amateurvoetbal, onder meer in de kwestie rond de financiering van de verkiezings campagne van Michael van Praag voor het Fifa-voorzitterschap. Van Olffen nam stelling tegen de ver plichte financiële bijdrage vanuit het amateurvoetbal. ,,Dat is me destijds niet in dank afgenomen.'' In het dagelijks leven is Van Olf- fen adviseur bedrijfsvoering van het Mobiliteitscentrum West-Bra bant, een overkoepelend platform dat zich bezig houdt met perso neelsvraagstukken voor aangeslo ten gemeenten in het werkgebied. Ook is hij voorzitter van de Stich ting Beheer Sportvelden Ge meente Tholen (SBSGT), de orga nisatie voor het onderhoud van de sportvelden van alle Thoolse voet balclubs en korfbalvereniging Emergo. 120 miljoen euro Als voorzitter van de BAV slokt Covid-19 nu zowat al zijn aan dacht op. ,,Het is schrijnend dat er nog altijd gemeenten zijn die ver enigingen niet gecompenseerd hebben voor de huurvergoeding voor de periode maart tot en met juni, terwijl de rijksoverheid hier voor 120 miljoen euro beschikbaar heeft gesteld. Deze gemeenten zijn bang dat zij zelf niet voor de volle honderd procent vanuit dat fonds gecompenseerd worden.'' Die vertraagde uitbetaling is voor Van Olffen de zoveelste be vestiging dat de BAV bestaans recht heeft. Voortdurend is er overleg met de KNVB en andere belangenorganisaties. De ernst van de situatie wordt ook onder de aandacht gebracht van het minis terie van VWS, Vereniging Sport en Gemeenten (VSG) en de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG). „Gemeenten lijken niet al tijd even goed te beseffen welke sociale waarde verenigingen heb ben. Zeker in deze tijd, die zoveel vraagt van verenigingsbesturen en met zoveel financiële onzekerheid, is dat een zorgwekkende vaststel ling.'' Toen enkele weken geleden tij dens de competitie een Kloosters vrouwenteam de coronaregels wat te lichtzinnig opvatte, werden ze vriendelijk doch dringend aange sproken door Sponselee. Om her halingen te voorkomen. Of het nu als tennisvoorzitter is of als hand haver openbare ruimte: een goede communicatie staat voorop, legt hij uit. „Wij werken ondersteunend, vinden het belangrijk om de dia loog aan te gaan en zijn er zeker niet op uit om boetes uit te delen. Soms kan het echter niet anders. Bijvoorbeeld bij onbetaald parke ren of als een café-eigenaar on danks herhaaldelijke waarschu wingen in de fout blijft gaan", al dus de Kloriaan, die coördinator is van een team van zes boa's in de gemeenten Hulst en Sluis. In zijn hoedanigheid van bui tengewoon opsporingsambtenaar bezocht Sponselee in de afgelopen maanden alle tennisclubs in de gemeente Hulst, waarbij de streng gehanteerde regels bij TC Honte- nisse leidraad waren. Om ver menging van belangen te vermij den liet hij controle bij zijn eigen club over aan een collega. Hygiëne ,,Wij zijn langs geweest om de sportclubs zo goed mogelijk voor te bereiden op de nieuwe maatre gelen en uiteraard ook vanwege de naleving ervan. Ik ben ook naar grote sportverenigingen als HVV'24 en Rapide geweest. We hebben speciaal gelet op de 1,5 meter-regel, de looproutes en de hygiëne. Sinds alle cafés en sport kantines weer noodgedwongen dicht zijn, letten we extra op con- tactberoepen als kappers, schoon heidsspecialisten en tatoeëerders. Daarnaast controleren we nu ook bij supermarkten", legt hij uit. Veel tennisclubs in den lande beleven momenteel een renais sance, met een aanwas van nieuwe leden. Dat blijkt ook in Kloosterzande het geval. De in to taal 125 leden van TC Hontenisse kunnen het hele jaar door tennis sen op de vier all weather banen. ,,Zowel enkel als dubbel is toe gestaan. Controleren op de ten nisbaan hoeft niet. Het heeft wei nig zin om iemand er op aan te spreken dat hij tien centimeter te dicht bij de ander staat." Sponselee krijgt een appje van secretaris Gerben Geus. ,,Bij ons is een zomerlidmaatschap van drie maanden mogelijk voor 30 euro. Wij zijn er zeker niet op uit om boetes uit te delen Met name veel voetballers van VV Hontenisse maken daar gebruik van. Gerben liet zojuist weten dat drie van hen hebben verlengd tot 1 januari", zegt de preses. De in 2013 aangetreden Martien Sponselee is de langstzittende voorzitter uit de 42-jarige historie van TC Hontenisse. Echtgenote Brigitte wordt als wedstrijdleider van het Kloosterse Windtoernooi, na veertien edities in 2021 opge volgd door zoon Berend (24). ,,Met 160 deelnemers was het afgelopen zomer ons best bezette toernooi sinds 2008. We hadden geluk dat het door kon gaan, in te genstelling tot bijvoorbeeld de toernooien in Hulst, Clinge en Koewacht", aldus de pater fami- lias. Na 33 jaar in de bancaire sec tor, is hij sinds 2015 werkzaam als boa. ,,Mijn vader overleed helaas al op zijn 52ste, toen ik nog maar dertien jaar oud was. Ik zou op mijn zestigste stoppen met wer ken. Ze kunnen echter geen an dere coördinator vinden. Vandaar dat ik toch nog even door ga", be sluit Sponselee. dinsdag 20 oktober 2020 GO ruil WifWi t y - V SV* W - V:, -Ben van Olffen Martien Sponselee (59) uit Kloosterzande is buitenge woon opsporingsambtenaar (boa) én voorzitter van Tennis Club Hontenisse. Beide func ties zijn in coronatijd verweven met elkaar. Henk van de Voorde Kloosterzande -Martien Sponselee (59) VmW Martien Spon selee, boeg beeld van TC Hontenisse in Kloosterzande. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43