Zo is het verhaal van Zeeland in WOII straks compleet 't Kom aomè goed ■O V 9 Streektaal MtëÊi NET ALS KOORTS horizon rookkolommen. Het is in de richting van de schepen die op ons hebben geschoten. Bijna drie maanden wisten Black, zijn co-piloot Phil Hudson en de Nederlandse commando Herman de Leeuw nog uit vijan delijke handen te blijven. Drie an dere Engelse soldaten uit het vliegtuig, voelden er niks voor om onder te duiken en meldden zich gelijk bij de Duitsers. Executie Renesse Black, Hudson en De Leeuw pro beerden 7 december met een groep verzetsstrijders vanaf de Oosterscheldedijk bij Zierikzee de oversteek te maken naar bevrijd Noord-Beveland. Hij beschrijft de voorbereiding van die vlucht van uit het pand aan het Havenplein in Zierikzee, tot aan het hachelijke moment dat ze werden ontdekt door een Duitse patrouille en de spanning in de dagen die daarop volgen, tot in detail. wist met zijn maten te ontsnappen. Maar de executie van de tien verzetsstrijders in Renesse op 10 december dwong hen zich uitein delijk toch over te geven. De be zetters dreigden meer burgers op te hangen als de voortvluchtigen zich niet binnen 48 uur zouden melden. Het drietal werd meegenomen voor 'zwaar verhoor' in Zierikzee en Middelharnis. ,,Pas nadat de Duitsers ervan overtuigd waren dat zij échte militairen zijn en geen verzetsstrijders, werden ze verder behandeld als krijgsgevan gen en afgevoerd naar een kamp aan de Oostzee", vertelt Bijlsma. ,,Daar zijn ze later bevrijd door de Russen." Eten uit weckpotten Black beschrijft - 'feitelijk zo on gelooflijk nauwkeurig', aldus Bijls- ma - hoe hij het ondergelopen Duiveland beleefde. Nieuwerkerk was verlaten. De dorpsbewoners waren verplicht geëvacueerd. Bijlsma: ,,Het drietal hield zich schuil in een huis aan de Molen straat en kreeg hulp van een boer 0 sua - uit de omgeving, Jan Romijn, van de Grote Hofstede. Daar gingen ze af en toe ook eten halen. Moet je voorstellen, dan loop je tot aan borsthoogte door het koude water, voortdurend om je heen kijkend of niemand je ziet. Ze zochten ook eten bij huizen in de buurt, dat in die tijd nog vaak werd bewaard in weckpotten. Toen die evacués la- ter terugkeerden in hun huis, za gen die mensen tot hun verbazing dat de hele bovenverdieping daar mee vol lag." Wulder bin deze zomer nog 3 's naer 't strand ehae om te zwemmen, want 't was aarg waarm. Dat julder netuurlijk ok er- vaere. As ik 't waeter inhae kiek ik aoltoós eêl goed of dat 'r gin kwallen bin of zeê-onden. Ofheloape jaer ao de vrouwe 'n an- vaerieng mit 'n joenge zeê-ond in dat was nie leutig. Ie wou dienk ik enkelt spele, m3 jao, ie krauwde mit z'n nae- hels over d'r beên in ze most 'r mee naer de EHBO-post in de dokter. Ik dat 3 's eerder vertaald. Sint kieke m'n aoltied eêst goed wat of t'r nog meer zwemt. Zaalf aod'ik dit jaer 'n gevecht mit 'n kwal in daer bin ik goed dü gestraeld. Aomè roóie bulten op mien aarm. 't Dee vee joeke in de azaron miek 't m3 'n bitje minder. Ik ao d'r 'n weke last van. M3 goed, die beêsten bin nog te overzien. 't Oor wè anders, as t'r van die eêl groóte beêsten onze waeteren komme bezoeke. Ik las in de krante over 'n lederschildpad van 2,5 meter in over butskoppen van wè zeven meter! In spitssnuitdolfijnen in aore van dat soort. Octopus Dat ei mien toch 'n bitje onherust emaekt. Me wete aolemaele dat 't ier waarmer in waarmer oort. Trek kriehe m'n ier te maeken mit aol- der'ande aore beêsten die of eihenlijk enkelt in de tropen rondzwemme. 'n octopus bevobbeld. Zó'n eêne wae je van kan leze in 20.000 mijlen onder zee van Jules Verne. Wat de vissen anbe- langt: ik zou toch nie graeg 'n koraol- duvel tehekomme of op 'n steênvis trappe. Daer je meer last van as van 'n doódgewone kwal. Sidderaal De geleerden zaahe dat de meêste van die beêsten enkelt in diep waeter leve. Noe, je z3 d'r m3 eêne die dienkt: ik gae 's kieke bie 't strand van Renisse. Ik droame noe 3 van 'n ont- moetieng mit 'n sidderaal. Ik ok gin goeie gedachten over 't gos in 't of. Dat ziet 'r nae aol die dro- ahe tieden agheêl nie goed uut. Je kan toch nie aalken dag gae sproeie. Ik gin bron, dust 't mot aomè uut de kraene komme, twint dat 'r gezeid oort dat wulder minder waeter motte gebruke. Ik wille nie asociaol weze. 't Gos is 'n belangriek deêl van mien of, dust ik wete noe 3, dat 't de kom- mende jaeren 'n perbleem z3 ore. Ik dienke dat 't of eêmae veranderd mot ore mit vee minder gos. Kiek, je kan je m3 aarhest onherust over maeke. De vrouwe las dit stikje in vroeg: waer is noe die man van mien die aoltied zeit: 't kom aomè goed? Zó-as zó dikkels ao ze netuurlijk gliek. Dinosauriers Gin zurhen over de netuur, waer of zó vee maansen somber over doe. Lae m'n blie weze dat 'r ok nog 's beêsten uutstaarve. Je mot 'r toch nie an dienke dat 'r noe nog dinosauriers zouwe leve? dinsdag 20 oktober 2020 GO leest als een spannende thriller' Bijlsma heeft zich de afgelopen twee jaar bezig gehouden met exposities over het laatste oor logsjaar en de bevrijding van het eiland in de vijf kleine musea op Schouwen-Duiveland. Dat materiaal wordt eind mei ge durende één week samenge bracht in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Aansluitend verhuist een gedeelte naar het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. „Schouwen- Duiveland ontbreekt daar nu nog, en zo is het verhaal van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog straks compleet." Schouwen Koorts wordt tijdens de tentoonstelling in de Nieuwe Kerk officieel gepresenteerd, maar is vanaf 5 mei al te koop in de boekwinkels en diverse musea. Met de titel verwijst Bijl- sma naar de manier waarop de inmiddels overleden Black zijn Schouwse avontuur beleefde. ,,Ieder jaar in september op nieuw. In zijn eigen woorden: net als koorts." In de Cockpit van een Horsa boven Westerschouwen. foto col lectie FAMILIE-ARCHIEF BERNARD BLACK ■- -r- w 1. I 4h A V' '4 - 'f*- „V Luitzen Bijlsma in de polder bij Nieuwerkerk waar Bernard Black zijn zweefvliegtuig veilig op een hoge kreekrug wist te zetten. foto SANDRA SCHIMMELPENNINK Kijk op pzc.nl/video Boven het Mastgat ging het mis Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Fotograaf P.J. Ochtman zag vanuit het achterraam van zijn huis in Zierikzee de armada overkomen, FOTO PJ. OCHTMAN, COLLECTIE GEMEENTE-ARCHIEF SCHOUWEN-DUIVELAND.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41