II Syriëganger niet terug in gevangenis Lezing over celliste Jacqueline du Pré 8 ZEELAND BERNARD BLACK BELEEFDE ZIJN AVONTUUR NA NOODLANDING OP SCHOUWEN ELK JAAR OPNIEUW De gestrande Engelse gliderpiloot Bernard Black was een van de zeventien personen die in december 1944 vanaf de Oosterscheldedijk bij Zierikzee naar het al bevrijde Noord- Beveland probeerden te ontsnappen. Die mislukte poging kostte tien verzetsstrijders het leven. Ze werden door de Duitsers bij Renesse opgehangen. Black overleefde de oorlog en schreef zijn Schouwse ervaringen gedetailleerd op. Luitzen Bijlsma uit Zie rikzee kreeg Blacks ma nuscript in handen, raakte gefascineerd door zijn verhaal en vertaalde dat in een 144 pagina's dik boek, verrijkt met authentieke foto's en landkaarten onder de titel Schou wen Koorts. ,,Ik heb het alleen in de tegen woordige tijd gezet en er verder vooral niks aan veranderd", bena drukt Bijlsma de historische waarde van het manuscript. ,,Zijn avontuur hier leest vanzelf als een thriller. Doorspekt met de nodige Engelse humor." Het geeft boven dien een waardevolle kijk op de si tuatie in het laatste oorlogsjaar op Schouwen-Duiveland, ontdekte Bijlsma bij zijn naspeuringen. Het bestaan van het manuscript was al langer bekend, maar tot dusver do ken er alleen fragmenten uit Blacks notities op in diverse publi caties. Boven het Mastgat Gliderpiloot Bernard Black (23) vertrok 17 september 1944 met meer dan 1500 andere vliegtuigen vanuit Engeland op weg naar Arn hem, voor operatie Market Garden. De zwevers, groot genoeg om der tig man en licht materieel te ver voeren, werden voortgetrokken door bommenwerpers. Boven het Mastgast kwam een andere com- binatie te dicht in de buurt van Blacks Airspeed Horsa en ging het mis. Dit is het gevreesde scharen, een onhoudbare toestand voor een Dit is het gevreesde scharen, een onhoudbare toestand voor een zweefvliegtuig op sleeptouw zweefvliegtuig op sleeptouw. Hoe meer ik uit positie naar links wordt gedwongen, hoe meer ik de sleper dwing naar rechts te gaan, doordat ik zijn staart omtrek. Deze toestand duurt maar een paar seconden en ik neem de enige beslissing waarop de training me heeft voorbereid. Ik laat de sleepkabel los. Terwijl Phil het overvliegende verkeer in de gaten houdt, probeer ik voorzichtig uit de vliegtuigenstroom te komen. Ik draai geleidelijk naar stuurboord in de hoop het vasteland te bereiken. Duitse schutters op drie schepen in het Keeten Mastgat hebben andere ideeën en beginnen op ons te schie ten. Terwijl ik ontwijkende manoeu vres onderneem, duiken er twee of drie Typhoons naar beneden en be schieten de schepen. Noodlanding Black maakte een noodlanding op een kreekrug ter hoogte van de Middenweg bij Nieuwerkerk. Eén van de weinige droge plekken in de polder die door de Duitsers onder water was gezet. Ik ben druk bezig met de afdaling op zoek naar een geschikte landings plaats. Het gebied is overstroomd maar één gebied ligt net iets boven water en ziet er modderig uit. We landen veilig op het veld dat deel uit maakt van de boerderij van Kees Ro- meyn bij Nieuwerkerk en we gaan van boord. In de verte zien we aan de Justitie eiste gisteren in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Bosch alleen nog een voorwaarde lijke celstraf van 463 dagen bo venop zijn voorarrest van bijna een jaar. Dat de aanklager hem niet meer in de gevangenis wil hebben, komt omdat hij zich eindelijk goed laat behandelen aan persoonlijke problemen, waaronder schizofre nie. Medewerkers van de reclasse- ring zeiden dat gisteren. Maar ze vertelden ook dat hij nog altijd ji- hadsites bezoekt en extremistische filmpjes kijkt. Een theoloog gaat nog met hem praten over de ma nier waarop hij zijn geloof belijdt. Z. zou in 2013 naar Syrië zijn ge reisd en daar in een terroristisch trainingskamp hebben gezeten. Daar zou hij na enkele weken weer zijn gevlucht. Daarnaast werd hij in 2016 opgepakt in Duitsland, in een trein vlakbij de Oostenrijkse grens. Het vermoeden is dat hij on derweg was naar Syrië. De rechtbank sprak Rashid Z. vrij, omdat niet duidelijk was in wat voor kamp hij zat en waar pre cies. In 2013 was IS er nog niet. Mo gelijk zat hij in een kamp van het Vrije Syrische Leger, dat was opge- richt om president Assad van de troon te stoten, niet per se voor ter reur. Moslimterreurorganisatie Jabat Al-Nusra, gelieerd aan Al Qaida, werd daarnaast pas eind mei 2013 op de terreurlijst geplaatst, toen Z. weer thuis was. Antipsychotica De 26-jarige Middelburger wordt beter behandeld aan zijn proble men na een veroordeling begin dit jaar vanwege bedreigingen. Hij krijgt nu antipsychotica. Volgens de reclassering zou het niet goed zijn als hij weer de gevangenis in moet. ,,Dan valt alles wat hij nu heeft opgebouwd weg en valt hij weer ver terug." MIDDELBURG De voorstelling We'll never let you down over het le ven van Jacqueline du Pré is van wege de coronamaatregelen voorlo pig de laatste die in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg wordt verzorgd. De kameropera wordt vrijdag 23 oktober tweemaal opge voerd: om 16.00 en 20.00 uur. Ter voorbereiding verzorgt musi coloog Huib Ramaer een lezing. Hij vertelt over het mysterieuze leven van de celliste. Toen ze 26 jaar was kreeg ze MS. Huib Ramaer is al vanaf jongs af gefascineerd door het spel van Du Pré en de verhalen die over haar verteld worden. In de le zing van 75 minuten vertelt hij wie Jacqueline du Pré werkelijk was. Zij was getrouwd met Daniel Baren- boim en speelde op jeugdige leef tijd al op onnavolgbare wijze het celloconcert van Elgar. Door de MS kwam een vroegtij dig einde aan haar wereldtournee. Zij gaf daarna nog wel celloles. Zij stierf in 1987, maar haar ster bleef postuum stijgen door onthullingen over haar privéleven en haar fami lie. Haar tumultueuze leven werd beschreven in het boek A Genius in the Family door zus Hilary en broer Piers du Pré. Tijdens de lezing wor den beelden vertoond van de film Hilary and Jackie. Vandaag om 19.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal. dinsdag 20 oktober 2020 'Manuscript van Engelse piloot Bernard Black in 1944 in de cockpit van zijn Airspeed Horsa zweefvliegtuig onderweg voor de operatie ARCHIEF BERNARD BLACK Marcel Modde Nieuwerkerk -Bernard Black, gliderpiloot tijdens Tweede Wereldoorlog Market Garden. foto collectie familie- De vermeende jihadganger Rashid Z. (26) uit Middelburg hoeft ook van het Openbaar Mi nisterie niet meer de gevange nis in. Drie jaar terug wilde justi tie hem nog voor vier jaar ach ter de tralies hebben. Den Bosch De uitspraak is op 29 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40