Corona maakt huurders honkvast Koewachter blijft strijdbaar na sluiting huis vanwege drugs 'Streekproducent van het Jaar' gaat onzekere toekomst tegemoet 4 Minder verhuizingen dit jaar, dus ook minder aanbod voor nieuwe huurders Theo Giele Goes Minder verhuizingen betekent dus ook minder aanbod voor nieuwe huurders. En hoewel de wachttij den in Zeeland nog meevallen in vergelijking tot andere delen van het land, zijn de effecten wel merk baar. Peter Bevers, directeur van Be veland Wonen, ziet dat mensen langer in hun huis blijven wonen. Onderzoek heeft de woningcorpo ratie hier nog niet naar gedaan, maar hij heeft toch het sterke ver moeden dat dit te maken heeft met de coronapandemie. Onzekere tij den maken mensen kennelijk honkvast. Met 11.000 huurwoningen is Be veland Wonen een van de grootste woningcorporaties in Zeeland. In het jaarverslag over 2019 consta teerde Beveland Wonen dat het aantal reacties op elke vrijkomende woning sterk was gestegen ten op zichte van 2018. Er kwamen vorig jaar bijna duizend woningen vrij, gemiddeld reageerden er 84 men sen op een woning. In 2018 was het aantal reacties per woning 55. Niet alleen Beveland Wonen heeft te maken met een toenemende be langstelling. Binnen redelijke termijn Het grootste probleem zit bij de middeninkomens, zegt Bevers. Pas afgestudeerde jongeren met een baan, maar die geen eigen huis kunnen of willen kopen. Toch stelt Bevers dat je in Zeeland binnen een redelijke termijn een huis kan vin den. Maar hoe specifieker de wen sen voor een bepaald dorp of wijk, des te langer de wachttijd. Over het algemeen zijn de wachttijden voor een woning in de stad langer. De Zeeuwse corporaties streven er naar de wachttijd niet op te laten lopen tot meer dan drie jaar. Het ge middelde ligt hier nog ver onder, met daarbij de aantekening dat mensen wel bereid moeten zijn hun horizon te verbreden. Door (ver)nieuwbouw willen de corporaties het aanbod meer op de Het grootste probleem zit bij de middeninkomens. Pas afgestudeerde jongeren die geen eigen huis kunnen of willen kopen vraag laten aansluiten. Het zijn niet alleen de nieuwkomers op de huur markt die een huis zoeken. Oudere huurders willen vaak hun te groot of te bewerkelijk geworden eenge zinswoning verruilen voor een wo ning die meer bij hun levensfase past. Door de vergrijzing groeit de behoefte aan levensloopbestendige woningen en appartementen. Met elke oudere huurder die verhuist komt een woning vrij voor (jonge) huurders die juist op zoek zijn naar een grotere woning. De bouwdrift van de corporaties wordt nog altijd geremd door het geld dat ze jaarlijks aan het rijk moeten afdragen. Deze verhuur dersheffing staat gelijk aan drie maanden huuropbrengst, zegt Be vers. Voor zijn corporatie alleen al, gaat dat dit jaar om 7,2 miljoen euro. Dat geld vloeit nu in de schatkist en kan niet geïnvesteerd worden in woningen. Want nagenoeg tegelijkertijd moest de horeca opnieuw dicht. Zo raakte Hiel zijn belangrijkste afzetkanaal andermaal kwijt. ,,Ja, dat is heel erg jammer. Het vierde kwartaal gaat zo verloren." Zijn bedrijf Zeeuwse Zon BV is afhan kelijk van de horeca. Van de appel- sap, apfelschorle en ook een kleine hoeveelheid sinaasappelsap gaat '98 procent' naar restaurants, ho tels en strandpaviljoens. De reste rende 2 procent van zijn streekpro ducten verkoopt hij aan boerderij winkels en consumenten. Déja vu Hiel heeft een déja vu. Dit voorjaar overkwam hem ongeveer hetzelfde. Op de Horecabeurs in Goes ver wierf hij (ook) voor zijn apfel- schorle het keurmerk van Zeker Zeeuws. Nog geen week later besloot het kabinet tot een intelligente lock- down. De horeca moest 2,5 maand dicht. Hiel bleef met 300.000 flesjes fruitsap zitten. Gelukkig is de situ- atie voor hem nu minder drama tisch. ,,Van de zomer heb ik als een malle verkocht. Zeeland zat vol met toeristen, waardoor de horeca draaide als een tierelier. Daardoor heb ik van die 300.000 flesjes nog maar een tiende over. Ik heb weer wat vet op de botten." Nieuwe voorraden De zomerwinst steekt hij in het aanleggen van voorraden sap van de nieuwe oogst Zeeuwse appels. ,,Totdat er een vaccin is, is alles on zeker. Maar als de horeca weer open is, moet ik wel kunnen leveren. Als er nieuwe lockdowns komen, dan hoop ik op overheidssteun. Ik ga nu in elk geval weer 300.000 flesjes vullen. Stilstaan is geen optie." De boa's plakken de stickers met 'verzegeling' op de voordeur en garage onder grote belangstelling van de pers. Rotthier heeft ze zelf erbij gehaald, omdat hij van me ning blijft dat zijn huis ten on rechte drie maanden dicht moet. Op 15 februari 2019 werden er bij een inval in zijn huis veertig wietplanten gevonden. ,,Veel meer dan toegestaan, dat klopt", geeft hij ruiterlijk toe, ,,maar het is voor eigen gebruik. Ik maak er olie van. Ik handel er niet in. Er was geen sprake van brandgevaar, ik betaalde gewoon de energiekos ten en dan behandelen ze je als crimineel." Desondanks oordeel de burgemeester Jan Lonink dat Rotthiers huis drie maanden dicht moest. Sindsdien voerde Rotthier een verbeten juridische strijd die hij uiteindelijk bij de Raad van State verloor. ,,De Wet Damocles is bedoeld om drugspanden die overlast ge ven, te kunnen sluiten. Ik kweekte wiet voor eigen gebruik, als thera pie tegen de pijnklachten die ik na een verkeersongeval heb. Als het OM niet zegt dat ik iets strafbaars deed, waarom dan deze maatre gel? Ja, ik kweek drugs..." Hij maakt aanhalingstekens in de lucht. ,,Het is niet zo dat ik confi tuur maak." Ik kweekte wiet voor eigen gebruik, als therapie tegen pijnklachten Achter het raampje van zijn voordeur een bekendmaking waar iedereen de komende drie maan den kan lezen dat de bewoner de Opiumwet overtrad. Een beetje middeleeuws vindt hij het papier wel. ,,Maar toch schaam ik me niet. Het moet gewoon aandacht krijgen." dinsdag 20 oktober 2020 Corona lijkt ook effect te heb ben op het vrijkomen van huur woningen. Het aantal verhuizin gen is dit jaar afgenomen, mer ken ze bij Zuidwestwonen. Deze organisatie van corporaties in Zeeland en Zuidwest-Brabant zorgt voor de toewijzing van (so ciale) huurwoningen. Fruitsapproducent Gert-Jan Hiel uit Krabbendijke werd deze week 'Streekproducent van het Jaar'. Hij was in de wolken toen hij de verkiezing van keurmerk organisatie Zeker Zeeuws won, maar stond al snel weer met beide voeten op de aarde. Frank Balkenende Krabbendijke ,,Doei huis", zegt Philippe Rott- hier als hij de deur dichttrekt. Ondanks een lang juridisch ge vecht is zijn huis in Koewacht drie maanden lang verzegeld wegens overtreding van de Opiumwet, artikel 13B: de Wet Damocles. Guido van der Heijden Koewacht - Philippe Rotthier ®Kijk op de site bij /video Medicinale wietkweker uit huis gezet Een laatste handtekening en de zaken zijn rond. Philippe Rott hier moet drie maanden bij een vriend verblijven. foto peter nicolai Gert-Jan Hiel won met zijn fruitsappen de titel 'Streekproducent van het Jaar'. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36