s? Stop eens met hogere lasten Minister Wiebes krijgt brandbrief over horeca Coronacrisis is Tijd Naar buiten 2 Het is herfstvakantie in Zeeland. Tijd voor leuke dingen dus, maar wat kan er nog, met de gedeeltelijke lockdown? We hebben een aantal uitjes op een rijtje gezet die nog wél kunnen. Al is het allemaal net iets minder vrijblijvend. LOCKDOWN UITJES IN ZEELAND Commentaar et waterschap is tevreden over de hogere lasten in 2021. Burgers gaan drie tot vijf procent meer betalen. Zo zou het waterschapswerk 'betaalbaar' blijven. Dat valt te bezien. Het Nibud voorziet een bescheiden stijging van het besteed baar inkomen. In de beste gevallen tot tweeënhalf procent, maar voor veel mensen minder. Daar gaat het waterschap dus ruim overheen. Dit is niet vol te houden. Want dit gebrek aan begrotingsdisci pline is veel breder. Gemeenten dichten de gaten in hun begroting op dezelfde manier. En ziektekostenverzekeraars doen steeds een flinke schep op de premies. De betrokken bestuurders den ken kennelijk dat iedereen dit wel blijft accepteren. We willen allemaal de beste dijken, de beste gezondheidszorg en de beste diensten van de gemeente. Maar niet ten koste van alles. Dat hoeft ook niet. Bestuurders in deze sectoren kunnen zich beperken tot wat de koopkrachtontwikkeling toestaat. Niets meer dan dat. De burger op zijn beurt zal dan moeten accepteren dat er keuzes worden gemaakt. Bijvoorbeeld dat het waterschap minder doet aan wegen en aan werk voor boeren en beheerders van het landschap. Bijvoorbeeld dat zorgverzekeraars behandel methoden die zich onvoldoende hebben bewezen niet meer ver goeden. Bijvoorbeeld dat gemeenten nog minder voorzieningen in stand houden. Dat zijn pijnlijke keuzes, maar ze zijn beter dan het eindeloos verhogen van de druk op de huishoudportemonnee. Pijnlijke keuzes zijn beter dan steeds maar weer een aanslag op de huishoudportemonnee Door de lockdown in het voorjaar en een tweede sluiting van de ho reca in de herfst staat veel onder nemers het water aan de lippen. ,,We krijgen signalen dat diverse bedrijven hierdoor aan het randje van de afgrond terechtkomen. On dernemers staan op het punt hun personeel te ontslaan, waarmee de werkgelegenheid onder druk komt te staan", schrijven provin- ALMANAK ,,Hoe laat is het?", vraagt de jongste van een gezin uit Drei- schor. Haar moeder antwoordt: ,,Over een uur gaan we weg." ,,Dat vraag ik niet", is het (niet geheel onterechte) antwoord van de nog maar 6-jarige doch ter. Waarop de (ook wel weer logi- cie, gemeenten, waterschap Schel- destromen, maar ook vertegen woordigers van economische en werkgeversorganisaties aan de mi nister. Oplossingen Ze onderkennen dat maatregelen nodig zijn om het coronavirus in te dammen. Tegelijkertijd vragen ze de minister getroffen bedrijven te compenseren. Dat geldt in de eerste plaats voor de horeca, maar ook voor toeleveranciers, dagat tracties, verblijfsrecreatie en de tailhandel in binnensteden. Mi nister Wiebes bekijkt momenteel of een zogeheten Time-Out Ar rangement oplossingen kan bie den voor die bedrijven die door de coronamaatregelen (vrijwel niet meer kunnen ondernemen. Zeeuwse overheden willen ook meedenken met regionale maat werkoplossingen. sche) reactie van haar moeder volgt. ,,Wat heb je er trouwens aan om de tijd te weten? Je kan nog niet klokkijken." Maar daar dacht dochterlief toch echt heel anders over. ,,Dat kan ik wel. Maar hier heb ik nu geen tijd voor. Ik moet mijn filmpje afkij ken." Man bekent brandstichting Fietser gewond door autodeur Een fietser is gistermid dag gewond geraakt bij een ongeval in Middel burg. De fietser viel nadat een bestuurder van een bestelbus zijn deur opende om uit te stap pen. De deur raakte het stuur van de fietser. Het ongeval gebeurde rond half vier op de Bui tenruststraat. Het slacht offer is op de plek van het ongeluk behandeld in een ambulance en met een hoofdwond naar een huisarts gebracht. De schade wordt onderling afgehandeld. Kruiningen Politie houdt inbreker aan Wie de dagcijfers per gemeente, GGD of provincie wil bekijken, kan tal van websites raadplegen. Ze tap pen daarvoor allemaal de open data van het RIVM af. Het corona dashboard van de Rijksoverheid is een van die sites. De PZC heeft er voor gekozen om niet dagelijks met Zeeuwse cijfers te komen. De erva ring van de afgelopen maanden heeft geleerd dat de getallen die de regionale GGD's aan het RIVM doorgeven niet altijd dezelfde dag al worden verwerkt. Om een algemeen beeld te krij gen van de opmars of aftocht van het virus in het land zijn die dagcij- fers bruikbaar. Op Zeeuwse schaal, laat staan op gemeenteniveau, heeft het minder zin om per dag met cij fers te komen, omdat tussen het vaststellen van de besmetting, het melden ervan door de GGD aan het RIVM en de verwerking ervan in de statistieken, tijd zit. De ene keer wat meer dan de andere. De dagkoersen kunnen onderhe vig zijn aan stevige schommelin gen. Zo noteerde het RIVM vorige dinsdag 20 oktober 2020 Compenseer gesloten horeca bedrijven, getroffen toeleveran ciers, als ook het toeristisch be drijfsleven dat door de lichte lockdown het naseizoen in het water ziet vallen. Dat vragen alle Zeeuwse overheden in een brandbrief aan ministerie Wie bes van Economische Zaken en Klimaat. Frank Balkenende Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De politie heeft zaterdag 10 oktober een man uit Zierikzee aangehouden die heeft bekend dat hij betrokken was bij twee brandstichtingen bij een woning in de Mogge- straat in Zierikzee, op 15 en 21 september. Dat heeft de politie recente lijk bekendgemaakt. De man werd aangehou den op verdenking van het bezit van een vuurwa pen, een stroomstootwa pen en harddrugs. Tij dens een van de verho ren bekende hij de brand stichtingen. De bewoner van de woning was in eerste instantie aange houden, maar werd op dezelfde dag in vrijheid gesteld. Hij bleek niets met de brandstichtingen te maken te hebben. MIDDELBURG De politie heeft zondag middag in de Slagveld straat in Kruiningen een 43-jarige man uit die plaats aangehouden op verdenking van enkele inbraken. De man werd aangehouden nadat een getuige melding had ge maakt van een inbraak in de Slagveldstraat. De eigenaar van de be wuste woning vertelde dat er zaterdagavond en zondagochtend ook al was ingebroken; toen waren er enkele flesjes bier gestolen. De politie gaat ervan uit dat ook deze inbraken door de 43-jarige man zijn ge pleegd. Wat gaan Hoeveel besmettingen zullen er vandaag zijn? Hoeveel mensen liggen in het ziekenhuis? Hoe hoog staat de geheimzinnige en allesbepalende R-waarde? Ging hij omhoog, of omlaag? Het zijn de beurskoersen van de pande- mie. De coronacrisis is ook de crisis van de cijfers. Theo Giele Middelburg Luc Oggel Wat in Zeeland natuurlijk altijd prima kan: naar buiten! Een frisse neus halen aan de kust, een stevige boswandeling maken, de (race)fiets of skeelers pakken. Hét voordeel is dat je niet hoeft te reserveren of regis treren, er altijd ruimte genoeg is en je kunt gaan wanneer je zin hebt. Er is eigenlijk maar één nadeel en dat is dat je afhankelijk bent van het weer, daar heb je geen invloed op. Een blik op de vooruitzichten leert dat het uitgerekend deze week niet al te dende rend wordt, er is elke dag wel kans op regen. Maar ach, het is droog tussen de buien door en met een paraplu of regen jas bij de hand kan er weinig misgaan. Het is en blijft natuurlijk wel herfst. Mark en Harriette zijn met hun dochter Mare lekker aan het skeeleren op de Oesterdam. fotojohanvan DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34