GGD: Tieners in Zeeland roken en drinken vaker dan gemiddeld in Wssenkerke. Poto johan Van der heJJDen Blauwhelmen op vredesmissies in oorlogsgebieden doen nog wel een belletje rinkelen. Of Unicef en de Wereldgezondheidsorganisatie. Maar onder de vlag van de Verenigde Naties wordt ook een heleboel werk verricht dat niet bij het grote publiek bekend is. Om die inzet onder de aandacht te brengen én het 75-jarig bestaan van de organisatie te vieren, worden deze week diverse historische gebouwen, torens, standbeelden, straten, pleinen en fonteinen in heel Nederland blauw uitgelicht. Ook in Zeeland duikt het VN- blauw op verschillende plaatsen op. -4 Dat blijkt uit de Gezondheidsmoni tor Jeugd 2019-2020, een uitgebreid onderzoek dat de GGD's samen met het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) hebben gedaan onder jongeren in de tweede en vierde klas van de middelbare school. In Zeeland deden alle scho len mee. Bijna 7000 leerlingen vul den de lij st met vragen over hun ge zondheid en leefstijl in. Het grootste deel van de onder vraagde Zeeuwse jongeren voelt ge lukkig (83 procent) en gezond (85 procent). Dat is vergelijkbaar met de landelijke uitkomsten. Toch komen ze op een aantal punten minder goed uit de bus. Zo drinkt 32 procent alcohol, ter wijl dat landelijk 26 procent is. In de gemeenten Hulst, Noord-Beveland, Reimerswaal, Sluis en Tholen drinkt zelfs tegen de 40 procent. Ook roken komt vaker voor: 13 procent van de Zeeuwse scholieren heeft op z'n minst één sigaret ge rookt. Landelijk is dat 10 procent. Een op de tien jongeren heeft ooit hasj of wiet gebruikt. Dat is voor Zeeland en Nederland gelijk. Zeeu wen drinken wel vaker suikerhou dende dranken. Dat doet dagelijks 38 procent, tegen 33 procent lande lijk. Twee op de drie tieners in Zee land sporten regelmatig in clubver band of in de sportschool (67 pro cent), terwijl dit landelijk 75 procent is. In de gemeente Reimerswaal gaat het zelfs om minder dan 50 procent. Toch wijkt het aantal jongeren in de provincie dat zegt regelmatig of da gelijks te bewegen niet afvan de rest van het land. Wel lopen of fietsen ze minder vaak naar school of naar hun stageplek. Gestrest De resultaten geven GGD Zeeland wel aanleiding tot zorg. Volgens de gezondheidsdienst laat de enquête zien hoe belangrijk het is om te blij ven werken aan het terugdringen van overgewicht, overmatig alco holgebruik en roken. Veel scholieren zeggen zich ook gestrest te voelen. In Zeeland zijn dat er weliswaar minder dan lande- De resultaten van het onderzoek onder scholieren geven GGD Zeeland wel aanleiding tot zorg lijk, maar nog altijd gaat het om 42 procent. Jongeren in de gemeente Vlissingen hebben daar het meeste last van (48 procent). School en huiswerk zijn de belangrijkste oor- zaken van stress. Ondanks dat veel jongeren zich gelukkig zeggen te voelen, komen gedachten aan zelf moord niet zelden voor. Van de on dervraagden in de provincie heeft 22 procent de afgelopen 12 maanden er wel eens serieus over gedacht een eind aan het leven te maken. Een uitschieter is de gemeente Schou- wen-Duiveland met 28 procent. Bij dit thema ontbreken landelijke cij fers. Er is ook gevraagd naar de accep tatie van homoseksualiteit. Vooral Zeeuwse jongens hebben daar moeite mee. Zo zit 40 procent in de pauze liever niet naast een jongen die homo is. In de gemeenten Rei- merswaal (53 procent) en Tholen (57 procent) komt dat het vaakst voor. £1 I dinsdag 20 oktober 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl De fontein oplet Havenplein van Zierikzee kleurt VN-blauw. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Blauw Zeeuwse jeugd leeft ongezonder Zeeuwse jongeren tussen de 13 en 16 jaar roken en drinken vaker dan hun leeftijdsgenoten in het land. Verder sporten ze minder vaak bij een vereniging en lopen of fietsen ze minder naar school. Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33