door veel handen wassen 21 Vraag het onze specialisten 3 tips voor de naasten ,,Een mens heeft neurale verbindin gen in zijn hoofd. Als je hetzelfde gedrag vaak uitvoert, ontstaat als het ware een snelweg voor die handeling. Met behulp van cognitieve gedrags therapie kun je nieuwe wegen aan leggen, waardoor de oude paden in onbruik raken. De patiënt wordt blootgesteld aan datgene waar hij bang voor is, zonder de handeling uit te voeren, en dan blijkt dat de ramp zich niet voltrekt. Ik spreek bijvoor beeld af dat 'Als je tien keer dezelfde was in de iemand de tafel moet aanraken en dan zijn wasmachine stopt, trui, en pas weet je vanbinnen wel uu^n dat het niet nodig is' schone mag aantrekken. - YVETTE VAN DER PAS Of ik laat iemand met een mes tegenover me zitten en zeggen: 'Ik steek je dood.' Zulke oefe ningen moeten worden opgebouwd en net zo vaak worden herhaald tot iemand gelooft dat het écht veilig is om de 'vieze' tafel of een mes aan te raken. Er blijft altijd een kans op terugval, al krijgen veel patiënten het met de juiste behandeling goed onder controle.'' Is er een verschil tussen moe zijn door corona of een herfstdip? Mijn vrouw zegt dat ik tijdens de seks met lust bezig ben, en niet met liefde COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Wat doe je als je graag jezelf wilt zijn en dan ingewikkeld wordt gevonden? dinsdag 20 oktober 2020 Thea van Bodegra ven (52) heeft een man en zoon met een angst- en dwang stoornis. Zij coacht nu anderen in die situatie. Haar tips: 1. Ga niet in discussie ,,Mijn man had contro- ledwang en maakte zich voortdurend zor gen over van alles en nog wat, en ik moest hem geruststellen. Maar iemand die ang stig is overtuig je niet met argumenten. Dus besloot ik niet meer in discussie te gaan. Dreigde dat te gebeu ren dan bracht ik de lege kopjes naar de keuken of vouwde de was. Daarmee haal je je aandacht van de kwestie af, zonder de ander te negeren.'' 2. Stel jezelf grenzen „Proberen diegene iets wel of niet te laten doen, heeft geen zin. Dus stel grenzen alleen voor jezelf. Bij ons aan tafel werd het bijna nooit gezellig. Ik besloot het alleen nog over positieve onder werpen te hebben. Dat had effect.'' 3. Praat erover met buitenstaanders ,,Door met anderen te praten over wat ik deed, kon ik toch mijn verhaal kwijt en ging ik scherper zien wat ik zelf anders kon doen. Iemand kan smet vrees hebben, maar doorgaans is het de partner of ouder die twintig flessen sham poo koopt per maand. Naasten houden vrij wel altijd het gedrag mede in stand. Sinds mijn man in therapie is geweest en ik ook mijn gedrag heb ver anderd, is hij vrijwel helemaal van zijn dwangstoornis af.'' s terkineigenkracht.nl GO illustratie Wat valt eraan te doen? GETTY IMAGES Doorbreek je dwang van Yvette van der Pas en Manja Neef (Boom, €26,50). Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl tussen beide is dat u bij corona nog de wil heeft iets te doen, maar dat de energie er niet is. Mensen die bekend zijn met een herfstdip herkennen deze als geen ander, omdat ze die elk jaar op hetzelfde tijdstip er varen. Er zijn diverse oorzaken mogelijk, waaronder een lager gehalte aan vitamine D of se rotonine en verandering in de stofwisseling van melatonine. Bij een herfstdip kan het hel pen om te sporten en uw ge voelens of gedachten te delen met de omgeving of een psycholoog. Ook zou vita mine D en lichttherapie, met bij voorkeur een licht sterkte van 10.000 lux, en in het ergste geval antide pressiva kunnen helpen. De juiste behandeling van corona is onduidelijk. len in de koers die je vaart. Ik geloof dat veel in het leven draait om balans en dat het dus goed is om de balans te vinden tussen je eigenheid en aansluiting bij de ander, het team en de organisatie. Dan krijg je het beste van twee werelden. Je kunt trouw blijven aan jezelf, vanuit je krachten tot optimaal functioneren komen én je kunt samenwerken en aansluiten bij de wensen en behoef tes van anderen waar door je je verbonden voelt en ook op team en organisatieniveau het optimale kunt geven en halen. Win win dus. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Moeheid kan passen bij een herfstdip of bij een infectie met corona maar bij de dip onder vinden de meesten van ons ook andere klachten, zoals een sombere stemming, slecht of te veel slapen, aankomen of afvallen, prikkelbaarheid, concentratiestoornissen, schuldgevoelens of gevoe lens van waardeloosheid. Een corona-infectie begint met (milde) luchtwegklach ten en/of koorts. Later kan daar moeheid bijkomi Het grootste verschil Lust is iets wat meestal tijdens verliefdheid of bij sterke sek suele prikkeling gevoeld wordt. Vaak wordt ernaar gestreefd snel een orgasme te krijgen, als toppunt van de seks. Er komen hormonen als adrena line, dopamine en serotonine bij vrij. Bij liefdevol vrijen den ken veel mensen aan een meer rustige, verbonden vrijpartij waarbij er ruim de tijd wordt genomen om elkaar te strelen, erotisch te spelen en zoenen en waar het orgasme zeker niet voorop staat of het einddoel is. Men geniet van het samenspel. Er komt dan meer van het verbindingshor moon oxytocine (bij de vrouw) en vasopressine (bij de man) vrij. Mysteriescholen als tantra en tao leren dat bij een liefdevolle vrijpartij de seksuele energie vanuit de penis van de man in de vagina omhoog stroomt naar het hart van de vrouw en via haar hart stroomt het terug naar het hart van de man en dan weer naar beneden naar zijn penis. Dit zijn rondgaande energiestromen, ook bij kop pels van dezelfde sekse, die het vrijen een extra dimensie geven. Wat voelt als liefdevol. Als jouw lichaam de energie niet kan voelen dan kun je met een onvervuld gevoel ach terblijven na seks. Er zijn trainingen om deze energie te leren voe- BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Er lijkt een trend gaande te zijn dat we uniek en daarmee authenthiek moeten zijn. Het leuke daarvan is dat je een eigen koers kunt varen en niet mee hoeft te bewegen met de massa. Het nadeel is dat mensen moeilijker bij je kunnen aansluiten en je minder snappen waardoor je je ook alleen kunt voe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21