GEZOND Geef ook de koning een mondkapje met 'Ik houd afstand' erop Kijk uit: je kunt dwanggedachten ontwikkelen 20 René Diekstra Met een angststoornis heb je het nu extra zwaar. Het aantal mensen met dwanggedachten, zoals smetvrees, kan door het virus zelfs oplopen. Valt er wat aan te doen? Online Radio Friesland had eens een rubriek op zondag waarin een 'buiten-Fries' (iemand in Fries land geboren en getogen maar elders wonend en werkend) in Leeuwarden werd geïnter viewd. Zo ook ik. De eerste vraag van de interviewer was natuurlijk wat ik nog met Friesland had. Ik vertelde dat ik altijd trouw de verrichtin gen van Sportclub Heeren veen volg, mijn favoriete voetbalclub. Waarop de vraag kwam hoe ik vond, het was maart, dat ze het deden dat seizoen. Ik antwoordde dat de prestaties sterk wisselend 'Thuis wonnen ze vaak maar uit verloren ze. Een psychologisch probleem' waren. Thuis wonnen ze bijna altijd maar uitwedstrijden verloren ze meestal. ,,Die jon gens beschikken uit en thuis over dezelfde talenten, dus heeft trainer Foppe de Haan een psychologisch probleem.'' Terug in Leiden gaat na het NOS Journaal de telefoon. ,,Goeienavond, u spreekt met mevrouw De Haan. Hier hebt u mijn man.'' Tot mijn verras sing krijg ik Foppe aan de telefoon. ,,Mijn vrouw'', zo begint hij, ,,luisterde vanmid dag toen ik in het stadion was naar het interview met jou. Volgens jou, begrijp ik, heb Instructies worden pas goed gevolgd als de ander ze zelf herhaalt, leerde René Diekstra eens een voetbalcoach. Geldt ook voor corona. ik een psychologisch pro bleem omdat wij dit seizoen thuis meestal winnen en uit meestal verliezen. Dus ik zou zeggen, Diekstra, als jij het dan zo goed weet, kom dan eens langs en help ons dat oplossen.'' Ik ben langs geweest. Ik zeg niet dat het daaraan ligt, maar het ging in de resterende uit wedstrijden beter en ze ein digden dat seizoen relatief hoog. Foppe was enthousiast over de zogenoemde 5G-me- thode - waarmee je in ge dragstherapie de samenhang laat zien tussen gebeurtenis, gedachten, gevoelens, goede bedoelingen en gevolgen. Ik vroeg hem wat het laatste is dat hij wil dat er gebeurt in de kleedkamer voordat de spelers het veld op gaan. Hij wilde dat ze nog een keer goed naar zijn instructies luisterden. Psychologisch niet zo handig, zei ik. Het is effec tiever hen te vragen om in hun eigen woorden te her halen wat ze van zijn instruc ties begrepen. Alleen instruc ties die tot zelfinstructies worden gemaakt zijn effec tieve instructies. Mark Rutte, neem jij dat ook als leidraad. Ons instrueren afstand te houden en handen te wassen is alleen effectief als wij daar instructies aan ons zelf van maken: 'Ik houd af stand', 'ik was mijn handen', 'ik vermijd grote groepen'. Help ons daarbij. Geef ieder een, ook de koning dus, een pet of mondkap waarop zulke zelfinstructies staan afge drukt. Op die manier houden we niet alleen onszelf maar ook elkaar zichtbaar bij de les. aar schatting 2 tot 3 pro cent van de Nederlanders heeft last van een angst- of dwangstoornis. Zij besteden meer dan an derhalf uur per dag aan hun smet vrees, controledwang en of orde- en symmetriedwang - de meest voor komende vormen van een obses- sieve-compulsieve dwangstoornis (OCD). Corona kan dat verergeren, geven betrokken behandelaars we reldwijd aan. Eén van hen is klinisch psycholoog Yvette van der Pas (61), co-auteur van het net verschenen boek Doorbreek je dwang. ,,Er is niet één oorzaak aan te wijzen. In de psychiatrie gaan we uit van een model waarbij genetische aanleg een rol kan spelen - soms heeft een hele familie er last van - maar je kunt het ook overnemen van een naaste die je het ziet doen. Sommigen ontwikke len het als kind, anderen pas op latere leeftijd. Het kan worden uitgelokt door een ingrijpende gebeurtenis. Een dwangstoornis ontwikkelt zich langzaam, waardoor het lang kan duren voordat het in de gaten loopt.'' ,,Ik kan me voorstellen dat Covid-19 een uitlokkende factor is en bijvoor beeld het aantal mensen met smet vrees doet stijgen. We moeten onze handen stukwassen, schoon en hy giënisch zijn. Dat kan uitgroeien tot dwingende schoonmaakrituelen die iemand voor corona niet had.'' „Sommige mensen zijn er 24 uur per dag mee bezig. Ik had een patiënt die tot met een centimeter de afstand tussen de stoelen en tafels opmat, omdat die overal precies hetzelfde moest zijn. Een ander durfde geen mes aan te raken omdat ze bang was dat ze dan iemand zou neersteken. En een van mijn patiënten was bang dat ze in haar slaap iemand had ver moord en zocht elke ochtend op het nieuws of er in de omgeving een moord was gepleegd. Daarom legde ze een natte dweil naast haar bed en sloot de deur op twee kettingen.'' ,,Als iemand tien keer achter elkaar dezelfde was in de wasmachine stopt, weet diegene vanbinnen wel dat het niet nodig is, en toch kan hij of zij het niet laten. Dit is een kwel lende en schaamtevolle stoornis, daarom proberen veel dwangers hun gedrag verborgen te houden. Ik had eens een man in behandeling die overdag werkte en 's nachts in de weer was met zijn schoon- maakdwang. Hij sliep dus niet en raakte overspannen. Gemiddeld duurt het tien jaar voordat iemand hulp zoekt; veel dwangers zijn bang dat anderen hen als volslagen ge stoord zien. Het zijn gewone men sen met een gezin en werk.'' ,,Vaak groeien de partner en de kin deren helemaal mee in de dwang. Ik zag ooit een echtpaar, van wie de man nog maar een hoekje op de tafel had voor zijn drankje en sigaretten; de rest van de tafel mocht hij niet aanraken van zijn vrouw met smet vrees. Hij en hun kind moesten bij thuiskomst hun kleren uittrekken, douchen en een huispak aantrekken. Dat houd je niet vol. Vaak is dat een reden waarom mensen uiteindelijk hulp zoeken: omdat hun naasten eronder lijden.'' dinsdag 20 oktober 2020 GO Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Je zal maar smetvrees hebben in coronatijd VIVIAN DE GIER Hoe loop je zoiets op? Krijgen door corona meer mensen angst- en dwangstoornissen? Hoe erg kan het worden? Heb je zelf in de gaten dat die gedachten irreëel zijn? Wat doet het met je relatie? Psychiater Menno Oosterhoff (65) begon een online café voor lotgeno ten met een dwangstoornis. ,,Mijn dwangstoornis begon op mijn 17de, in het jaar dat mijn vader stierf. Ik hield een dagboek bij, maar schrijven werd dwangmatig: alles wat ik bedacht en las moest ik onthouden en opschrijven. In de bioscoop bleef ik haken bij een reclame vóór de film, en moest ik niet alleen die reclame onthouden maar ook alle andere. Bij alles streefde ik naar vol ledigheid. Grenze loos. Het gaf enorme onrust. Sinds een jaar of tien gebruik ik medicatie en is het lang niet meer zo erg als het was, maar het is zeker niet weg. Als ik bijvoorbeeld het online café bedenk, doe ik dat meteen ook voor vierhon derd andere lotgeno tengroepen. De posi tieve kant is dat ik een grote hoeveel heid plannen en ideeën realiseer. Maar ik blijf een op gejaagd mens. Ik zou niet weten hoe het is om je ontspannen te voelen.'' ocdnet.nl en ocdcafé.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20