positief ^besmettingen 34 ZorgSaam minder patienten meer 20 Nieuw schiethuis voor militairen Tips voor een leuke en gezellige herfstvakantie 4446 tests 45 meldingen RIVM cijfers patienten meer 20 Nederlandse economie in coronatijd -8,5 procent, Spanje - 17,8 Een AED op elk treinstation Coronavaccin heeft zeker bijwerkingen Plek om te leren hoe je iemand uitschakelt We zitten in een halve lockdown. Maar het is ook herfstvakantie. Wat kunnen we nog doen om onszelf en de kinderen te vermaken? We worden bestookt met cijfers rondom het coronavirus. Ze kunnen je in verwarring brengen. Zeker als ze niet met elkaar lijken te kloppen. Verslaggever Theo Giele legt uit hoe dat nou zit. De economie mag dan hard getrof fen zijn door de coronacrisis, ons land komt er nog genadig vanaf. Dat blijkt uit een Europese vergelij king die het CBS maakte. De Ne derlandse economie kromp in het tweede kwartaal van dit jaar met 8,5 procent. Dat is de sterkste krimp ooit gemeten. Maar de Duitse eco nomie kromp in dezelfde periode met 9,7 procent, de Belgische met 12,1 en de Franse met 13,8 procent. Het zwaarst was het effect op de Spaanse economie, die met 17,8 pro cent kromp. Die van Finland werd het minst getroffen (min 4,4 pro cent). Er zijn een aantal verklaringen dat Nederland het minder slecht doet, zegt Bert Colijn, eurozone- econoom bij ING. ,,Ten eerste de in telligente lockdown. In landen als Frankrijk gingen ook de fabrieken en de bouw op slot. Hier bleef veel open.'' Nederland heeft ook geen auto-industrie en grote toeristische sector. ,,Daar vielen heel harde klappen in de zomer. Dat raakt lan den als Italië en Spanje weer extra.'' Nederland heeft een goede digi tale infrastructuur. Zodoende kon hier relatief gemakkelijk worden overgestapt op thuiswerken, waar door bedrijven bleven draaien. Mede door de uitgebreide steunmaatregelen zit de werkloosheid in ons land onder het Europees gemiddelde De krimp mag dan historisch groot zijn, aan de werkloosheidscij fers is dat niet te zien. Met 4,5 pro cent werklozen zit Nederland dui delijk onder het Europees gemid delde. ,,Dat komt mede door de uit- gebreide steunmaatregelen'', zegt Colijn. Ook in andere landen is veel steun gegeven. ,,De Europese werk loosheid is daarom ook maar licht gestegen. Van 7,2 procent in fe bruari naar 8,1 procent in augus tus'', aldus Colijn. Verschillen Toch zijn er grote verschillen. In Spanje is de werkloosheid al 16,2 procent. De jeugdwerkloosheid - in Nederland opgelopen tot 11,3 pro cent - ligt in Spanje inmiddels op 43,9 procent. Er zijn ook bedrijven die juist profiteerden van de crisis. Gisteren maakte Philips bekend over het derde kwartaal 60 procent meer winst te hebben gemaakt door de verkoop van beademings apparatuur. Ook ASML liet vorige week prachtige cijfers zien. Mede door de actie van Arnoud Vermeer Meldpunt bereidt zich voor op stroom van meldingen P6 pzc.nl Jaargang 262 »P8 ZEELAND 2 Snapt u al die cijfers nog? gcorona Sterkste krimp ooit en toch doen we het goed De Nederlandse economie doet het beter in coronatijd dan an dere Europese landen. Dat is mede te danken aan de intelli gente lockdown tijdens de eer ste golf. Peet Vogels Den Haag —Bert Colijn P3 dinsdag 20 oktober 2020 14°C Periode met reaen Ook voor het laatste regionale nieuws De P7C is onderdeel van- l\Ti pi ïwsm prli a Priis €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 1 ififtfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1