ECONOMIE 17 Autoriteiten grepen snel en effectief in bij eerste uitbraak corona Het ziet er naar uit dat de Chinese economie als enige grote economie groeit dit jaar. Wat doen ze daar zo goed? zfcapg intermediair Terwijl het grootste deel van de we reld nog worstelt met oplaaiende uit- breaken van corona, gaat het in China alweer als vanouds. De fabrieken draaien volop, de restaurants zitten vol en het leven herneemt zijn ge wone gang. En dat terwijl in Europa de angst voor een tweede economische dip toeneemt en de Amerikanen op een harde landing afstevenen voor hun economie. Zeker nu er nog steeds geen overeenstemming is voor nieuwe coronasteunmaatregelen. Afgelopen kwartaal groeide de Chi nese economie met 4,9 procent in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. En dat was na een groei van 3,2 procent tussen april en juli. Inmiddels is de Chinese economie al weer groter dan voor de coronacrisis. Een prestatie die wij in Nederland pas in 2022 gaan evenaren, is de verwachting. De belangrijkste verklaring voor het Chinese succes is de doortastende ma nier waarop de virusuitbraak is bestre den. Nu hadden de Chinezen het voordeel dat ze al ervaring. Eerder deze eeuw waarde het Sars-virus rond. ,,In China is de groepsdiscipline groot en kan er meer van bovenaf opgelegd worden'', zegt Arjen van Dijkhuizen, econoom bij het Economisch Bureau van ABN Amro. Maar dat is maar een deel van de ver klaring. In de westerse landen was de steun er vooral op gericht om de vraag in stand te houden. De koopkracht van de burgers werd op peil gehouden. Maar in China wordt vooral de aan- bodzijde gesteund, de fabrieken. De Chinese industrie was daardoor eer der in staat om weer voor de wereld markt te produceren dan buitenlandse concurrenten. ,,En dat verklaart mede waarom de Chinese export het relatief goed heeft gedaan het afgelopen half jaar'', aldus Van Dijkhuizen. In eerste instantie waren het vooral de producenten van medische hulp middelen als mondkapjes die de vraag sterk zagen stijgen. Ook de technolo gische industrie deed het goed, daarbij profiterend van de wereldwijde op mars van thuiswerken. De economi sche groei is nu niet langer afhankelijk van de export, bleek uit de laatste kwartaalcijfers. Juist de binnenlandse consumptie trekt flink aan. ,,China is snel naar de normale situatie terugge gaan. Dat stimuleert de binnenlandse vraag'', zegt de ABN Amro econoom. China heeft een systeem opgezet waarbij het de burgers kan volgen. Als er ergens een besmetting is, dan kun nen alle contacten snel worden opge spoord. Bovendien kan er snel op grote schaal getest worden. Daardoor krij - gen besmettingen nauwelijks de kans tot serieuze uitbraken uit te groeien. Dat heeft tot gevolg dat mensen hun angst verliezen en weer de straat op durven om te winkelen, uit eten te gaan of te reizen. Bouw trekt aan De aantrekkende economie is ook goed nieuws voor andere landen. China im porteerde in september meer dan ooit. Zo heeft het land de import van ijzer erts opgevoerd. Staal is een belangrijk materiaal in onder andere de bouw. En de bouw trekt sinds een paar maanden ook weer aan in China. Daarmee heeft het herstel een brede basis gekregen. Voor de rest van het jaar wordt daarom ook groei verwacht. Al houden voorspellers een slag om de arm, want het virus is nog steeds on voorspelbaar. Een nieuwe grote uit braak kan China ook (deels) op slot zetten of de vraag uit de rest van de wereld doen afnemen. Maar de Chi nese autoriteiten hebben bewezen snel en effectief in te kunnen grijpen om een uitbraak in de kiem te smoren. Uit het Nationaal Arbeids voorwaarden Onderzoek van Intermediair en APG blijkt dat 62% niet weet wat hun maandelijkse premiepercentage voor hun pensioen is. En 58% weet niet welk deel van de premie de werkgever betaalt en welk deel zjjzelF. Meer weten? Kijk op lntermediair.nl/pensioen dinsdag 20 oktober 2020 GO De crnnese economie draait weer als vanouds Peet Vogels Amsterdam In de KIA-fa- briek in Yan- cheng rollen de auto's alweer in grote aantallen van de lopende band. foto epa Afgelopen kwartaal groeide de Chinese eco nomie met 4,9 procent in verge lijking met de zelfde periode vorig jaar. Wat bet •Taand?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17