NIEUWS 15 President Macron gaat in op verzoek Kamerlid om hulp voor weeskinderen In Frankrijk zijn veel zorgmedewerkers besmet geraakt met corona. Een nog onbekend aantal van hen overleed en liet kinderen achter. Die weeskinderen worden straks 'pupilles de la nation', geadopteerd door de Franse overheid. u v' Aurelle Kedy heeft een uur zitten vertellen. Dat haar moeder helemaal alleen vijf kinderen op voedde. Dat haar moe der lange dagen werkte in een ver pleeghuis, niet ver van Parijs. ,,Ze stond altijd klaar voor anderen.'' En dan staat Aurelle op om de foto's van haar moeder te pakken. Ze gaat ermee op de bank zitten. Haar hand begint een beetje te trillen. ,,Ze is op 1 mei overleden'', zegt ze. ,,Ze was nog maar 54. Op haar werk werd ze besmet met corona.'' Ze laat de fo to's zien. De moeder staat er trots op met haar kinderen. Ze poseert la chend tussen haar collega's in het verpleeghuis. Terwijl Aurelle vertelt, rollen tra nen over haar wangen om te verdwij nen achter haar mondkapje. ,,Het doet enorme pijn. Je hebt maar één moeder. Ze heeft ons hele leven voor ons gezorgd. Het is zo moeilijk te be vatten dat ze er nu niet meer is. En wij, de kinderen, staan er alleen voor. Niemand helpt ons. Mijn jongste zusje is nog maar 14.'' Aurelle's moeder liet vijf kinderen achter. Een dochter (27) in de Ver enigde Staten en een zoon (32) in Bordeaux. Aurelle (30) woont in een voorstad van Parijs en zorgt voor de twee jongsten: Amelia, 14, die op school zit en Leonel, 21, die stu deerde. Aanvankelijk kregen ze wèl hulp. Het verpleeghuis betaalde, na aan dringen, mee aan de begrafenis van hun moeder: de kinderen hadden daar geen geld voor. De overheid be- taalde enkele maanden de huur voor het huis waar de moeder met de twee jongsten woonde. ,,We hebben ook voedselhulp moeten aanvragen'', ver telt Aurelle, die zelf verpleegster is. ,,We kregen 300 euro. En daarna was het voorbij. We moeten nu alles zelf doen. En zelf betalen.'' De 14-jarige Amelia loopt sinds de dood van haar moeder bij een psychi ater. „Overdag gaat ze naar school. Soms slaapt ze in het huis van mijn moeder en soms bij mij, maar ik woon te klein om haar er echt bij te hebben'', vertelt Aurelle. ,,Er is geen andere plek waar ze heen kan. Ik heb mezelf ingeschreven voor een groter huurhuis, zodat de jongsten bij mij kunnen wonen, maar er is nog niks beschikbaar.'' Leonel van 21 stopte met zijn studie en moest gaan werken. ,,Het is heel zonde, maar anders konden we het fi nancieel niet bolwerken'', legt Au- relle uit. ,,Ik kan met mijn inkomen iedereen een beetje helpen. Mijn broer in Bordeaux helpt ook maar moet ook zijn eigen gezin onderhou den. Leonel moest daarom jammer genoeg zijn studie afbreken en gaan werken.'' Aurelle slikt even en veegt haar tra nen weg. ,,Het is moeilijk. We zitten met onze rouw en ons verdriet omdat onze moeder dood is. Én we krijgen financieel de eindjes niet aan elkaar geknoopt. Het lijkt of het niemand een snars interesseert hoe het met ons gaat.'' Toch lijkt er nu hulp in zicht, ruim vijf maanden na de dood van hun moeder. President Macron heeft toe gezegd dat de rijksoverheid voor ze in de bres springt. ,,Ik heb de president vorige week gesproken. Hij belooft dat hij het regelt, hopelijk voor het einde van het jaar'', zegt Tweede Ka merlid Francois Jolivet van regerings partij LREM. Hij is de initiatiefnemer van een hulpplan voor weeskinderen van zorgverleners in coronatijd. Dat plan kreeg brede steun in het parle ment en belandde daarna op het bu reau van Macron. Erkenning ,,Het idee is dat de Franse overheid officieel de voogd van de weeskinde ren wordt. Dat doen we al bij kinde ren van oorlogs- en terreurslachtof- fers. Het rijk betaalt dan mee aan de scholing en studie van die kinderen. We begeleiden ze. Er wordt geholpen bij het zoeken van stageplekken en een baan. Eigenlijk neemt de over heid de rol van de overleden ouders over. Dat wil president Macron, op ons voorstel, dus ook doen voor kin deren van overleden zorgverleners.'' Niemand weet nog om hoeveel van die pupilles de la nation het uiteinde lijke zal gaan. Volgens een officieel en nog lopend landelijk onderzoek zijn zeker 36.000 werknemers in de zorg in Frankrijk zelf besmet met corona. Dat gaat van ic-artsen tot laboratori- umpersoneel. Volgens dezelfde pei ling zijn er zeventien coronadoden onder zorgverleners. Maar volgens specialisten is dat het topje van de ijsberg. Alleen al onder vrijgevestigde artsen overleden er 26 door corona, blijkt uit onderzoek van de branchevereniging. ,,Wij schatten nu dat er in heel Frankrijk enkele honderden weeskinderen van overleden zorgverleners zijn'', zegt We kregen 300euro. Dat was het. We moeten nu alles zelf betalen parlementslid Jolivet. ,,Dat denken we op basis van de vele meldingen die we kregen, toen we ons voorstel lanceerden. Ik heb in mijn eigen kies district ook vier kinderen die er al leen voor staan. Hun moeder was weduwe, werkte in de zorg en over leed aan corona.'' Aurelle Kedy is blij dat er hulp komt. ,,Zeker. Dat kan ons enorm helpen. We vragen helemaal niet veel. We willen alleen dat onze kleine zus en broer geholpen worden. Als het rijk onze voogd wordt, krijgen we in ie der geval steun. Alle beetjes helpen.'' Ze zucht. Er speelt meer dan alleen geld, wil ze nog zeggen. ,,Als presi dent Macron dit doet, als de overheid ons gaat helpen, voelt dat ook als er kenning. Voor ons als kinderen maar vooral ook voor mijn moeder. Mijn moeder overleed omdat ze anderen, de ouderen in haar verpleeghuis, wilde helpen.'' dinsdag 20 oktober 2020 GO Kinderen die alleen achterbleven omdat hun ouders die in de zorg werkten het coronavirus niet overleefden. FOTO'S FRANK RENOUT - A;,-" <1 - Franse staat adopteert de 'wezen van coronazorgers: Frank Renout Alfortville Aurelle Kedy heeft na het overlijden van haar moeder de zorg voor een broer en een zusje. De in mei overleden moeder van Aurelle. - Aurelle Kedy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15