II Archeologen vinden 2000 jaar oude tekening van kat op heuveltje NIEUWS 13 Positie in Kopenhagen onhoudbaar na zeker tien getuigenissen De burgemeester van Kopenhagen, Frank Jensen, stapt op na aanhoudende verhalen over onbetamelijk gedrag. Zeker tien vrouwen zou den last hebben gehad van ongepaste avances. gedrag, de ongepaste opmerkingen en de suggestieve massages tot op de dag van vandaag voortduren. Uiteindelijk werd de brief door 1600 vrouwen on dertekend en barstte de storm los. De Metoo-golf in Denemarken rolt sinds die tijd stevig door. De Deense tabloid Ekstra Bladet kreeg berichten van 46 vrouwen die vertelden over seksueel grensoverschrijdend gedrag bij de krant. Meer dan driehonderd vrouwen in de politiek vroegen om actie. In een verklaring in een krant brachten zij bijna tachtig anonieme verhalen naar voren over incidenten die variëren van vervelende opmerkingen tot seksueel geweld. Meer dan zeshonderd doctoren en studenten geneeskunde plaatsten een handtekening onder een online peti tie tegen seksueel geweld en discrimi natie van vrouwen in ziekenhuizen, klinieken en universiteiten. Steeds meer vrouwen kwamen recent naar voren met hun verhaal over Frank Jensen, die sinds 2010 burgemeester is van de Deense hoofdstad Kopenha gen. De sociaaldemocraat was de afge lopen jaren al vaker in opspraak ge weest. Het zou onder meer gaan om seksueel ongepast gedrag tijdens een kerstlunch in 2011. Op zijn eigen Facebookpagina trok de sociaaldemocraat eerst het boete kleed aan. 'Zelf heb ik deel uitgemaakt van een slechte, ongezonde, maar ook oude en gewortelde cultuur in onze partij. Ik ben zelf onderdeel van het probleem geweest. Ik wil helpen om de noodzakelijke verandering te creëren.' De 59-jarige voormalige minister van Wetenschap en Justitie bood de vrouwen die hij naar eigen zeggen had 'beledigd' zijn excuses aan en gaf te kennen mee te willen werken aan de oplossing van het probleem, door er openlijk over te praten. Hij meent nu echter dat de beschuldigingen een 'schaduw zullen werpen' op al het werk dat hij politiek gezien nog wil doen. Hij wil naar eigen zeggen de ontwikkeling van de stad Kopenhagen niet in de weg zitten. Jensen benadrukt dat hij de Metoo- beweging steunt, maar hij wil wel waarschuwen voor een jacht op men sen die al als schuldig worden gezien voordat er iets is bewezen en spreekt zich uit tegen het gevaar van een 'volksrechtbank'. De sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen zei al dit soort ge drag niet meer te tolereren. Hierdoor was de positie van de burgemeester Zelf heb ik deel uitgemaakt van een slechte, maar ook oude en gewortelde cultuur in onze partij onhoudbaar geworden. Jensen is niet de eerste Deense politicus die het veld moet ruimen. Eerder deze maand stapte het hoofd van de sociaal-libe rale partij op, toen bekend werd dat hij een vrouwelijke collega ongepast had aangeraakt. Oraal De incidenten komen niet uit de lucht vallen. Denemarken is opnieuw in de ban van #Metoo. Dat begon in augus tus, toen tv-presentatrice Sofie Linde tijdens Zulu Comedy Gala, een award- show, onverwachts haar verhaal deed in de uitzending. Linde vertelde dat ze als jonge stagiaire van een omroepbaas de opdracht kreeg om hem oraal te be vredigen, anders zou hij haar carrière dwarsbomen. Die ontboezeming zorgde voor een open brief van vrouwelijke collega's van de presentatrice. In de briefvertel- den ze dat het grensoverschrijdende NAZCA Archeologen hebben een tekening van een kat ont dekt op een heuvelwand in Nazca, een regio in Peru die be kendstaat om de vele oude te keningen. De tekeningen zijn waarschijnlijk gemaakt door het volk dat van circa 200 jaar voor tot 600 jaar na Christus in het gebied leefde. Volgens archeologen is de 37 meter lange tekening, een zoge heten geoglief, van de katachtige zo'n tweeduizend jaar oud. Het geoglief bevond zich onder de rotsachtige bodem van een heu vel die gebruikt wordt als uitkijk punt. De tekening was bijna on zichtbaar geworden en zou verlo- ren zijn gegaan door erosie en door de positie op de steile heu- velwand. ,,De ontdekking werd gedaan tijdens onderhoud op het uitkijkpunt, een geliefde plek bij toeristen'', meldt het Peruaanse ministerie van Cultuur. Dun laagje In de omgeving van Nazca zijn eerder al tientallen bijzondere figuren van dieren en geometri sche vormen gevonden. De lijnen van de tekeningen zijn gemaakt door een dun laagje van de grond af te halen, waardoor het lichtere zand eronder zichtbaar wordt. Ze blijven goed bewaard dankzij de uiterst gunstige weersomstan- digheden: in de regio regent het amper en het waait er zelden. ,,We zijn ervan overtuigd dat we nog meer lijnen zullen vinden'', zegt archeoloog Johny Isla. ,,De voorbije jaren zijn er tussen de tachtig en honderd nieuwe figu ren ontdekt in de Nazca- en Palpa- valleien. We weten dat deze teke ning ongeveer tweeduizend jaar oud is door het vergelijken van ico nografieën.'' Volgens de Ameri kaanse wetenschapper Paul Kosok en de Duitse expert Maria Reich vormen de tekeningen een astro logische kalender. Werelderfgoed De Nazcalijnen staan sinds 1994 op de werelderfgoedlijst van Unesco. Nazca ligt zo'n 400 kilo meter ten zuiden van de Peru aanse hoofdstad Lima. Er worden voortdurend nieuwe tekeningen ontdekt. Een Japans team van on derzoekers vond met een 3D- scanner vorig jaar 140 geogliefen in het gebied. Er wordt ook ge zocht met behulp van drones. dinsdag 20 oktober 2020 Burgemeester weg om Metoo Chris Klomp Rotterdam/Kopenhagen Frank Jensen (m) bij een klimaatbetoging, vorig jaar in Kopenha gen. ARCHIEFFOTO REUTERS —Frank Jensen, burgemeester Frank Jensen mag niet langer burgemeester van Kopenhagen zijn. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13