Corona drijft bedrijven in de armen van de maffia De gezondheid van de natuur in EU blijft achteruitgaan Criminelen 'helpen' Italianen sneller dan de overheid 12 NIEUWS Vluchtelingen toch veilig naar Nederland door coronaregels Zonnepanelen op parkeerterrein De druk van de maffia op de legale economie is door de crisis als ge volg van de coronapandemie ver dubbeld in vergelijking met de pe riode 2014-2019, schrijft de Itali aanse krant La Repubblica. Vooral in het zuiden van het land is het aantal pogingen tot in filtratie in bonafide bedrijven sterk toegenomen. In het stadje Frosi- none, zo'n 100 kilometer ten zui den van Rome, had de plaatselijke prefect nog nooit te maken gehad met maffia-infiltratie. Afgelopen zomer kreeg hij ineens drie mel dingen in een maand, een beeld dat bevestigd wordt in het hele land. In totaal zijn er dit jaar 1400 pogingen tot infiltratie geregis treerd, 25 procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. „Het is het gevolg van de econo mische crisis die is veroorzaakt door de coronapandemie'', legt Francesco del Bene uit. Hij is onderzoeksrechter bij de centrale antimaffiaeenheid in Rome. „Maffiaorganisaties hebben veel geld tot hun beschikking dat ze snel kunnen investeren. De maffia is behalve een crimineel fenomeen ook vooral een sociaal fenomeen. Met snelle geldinjecties kopen ze consensus.'' Napels Zeker in het zuiden van Italië heb ben de verschillende maffiaorgani saties een stevige greep op de eco nomie. De meeste meldingen van infiltratie komen dan ook uit Cala- brië, Sicilië en Campanië, de regio rond Napels. De prefect van die stad kreeg in de afgelopen twee maanden 35 meldingen van pogin gen tot infiltratie, een record. Noordelijke regio's als Emilia-Ro- magna en Lombardije volgen ech ter op de voet, hét bewijs dat de maffia ook in Noord-Italië steeds steviger voet aan de grond krijgt. „Over andere Europese landen kan ik niet veel zeggen, want daar heb ik geen cijfers van'', zegt onder zoeksrechter Del Bene. „Maar waar economische crisis is, staan crimi nelen klaar om te investeren.'' In Frosinone probeerden crimi nelen te investeren in benzinesta tions en autoverhuurbedrijven, maar over het algemeen blijken de horeca, de bouw en de toeristische sector het kwetsbaarst voor maf fia-infiltratie. Precies de sectoren die door de coronamaatregelen het Als je maanden moet wachten op steun, is de verleiding van een mooi aanbod groot hardst werden getroffen. Alleen al op Sicilië is het aantal toeristen met zo'n 60 procent gedaald, tien tallen hotels en restaurants staat het water aan de lippen, een mak kelijke prooi voor rijke maffiosi. Onderzoeksrechter Del Bene maakt zich dan ook ernstige zor gen. „Zeer verontrustend, zeker nu met het terugkeren van de epide mie opnieuw economische activi teiten worden stilgelegd. De finan ciële nood wordt hoger. Onderne mers zijn eerder geneigd compro missen te sluiten, de vraag is al leen: tegen welke prijs?'' Letterlijk, want de rentes zijn vaak hoog. De crimineel presen teert zich als vriendelijke geld schieter, maar als de ondernemer zijn schuld niet kan betalen, neemt de organisatie zijn bedrijf over. De ondernemer wordt werknemer in dienst van zijn eigen zaak én van de maffia. Met terughoudende banken en de trage Italiaanse bureaucratie als medeplichtige, legt Del Bene uit. „Als onderne mers maandenlang op de corona- steun van de overheid moeten wachten, omdat de bureaucratie tegenwerkt, en de bank ook geen lening geeft, dan is de verleiding in te gaan op die gunstige aanbieding heel groot.'' Controleren Volgens de onderzoeksrechter is een goed functionerend over heidsapparaat fundamenteel om maffia-infiltratie te voorkomen. Ook ondernemers met financiële problemen genereus ondersteu nen is van groot belang, aldus Del Bene. „De fase na de financiële steun is zo mogelijk nog belangrij ker. De overheid moet snel contro leren of het geld goed besteed wordt, niet dat ze er maanden later via onderzoeken achter komt dat het geld in de verkeerde zakken is beland. Alleen dan kunnen we ver gaande maffia-infiltratie bestrij den.'' DEN HAAG Dankzij aangescherpte coronamaatregelen, waaronder een quarantaine na reizen uit risicoge bieden en het dragen van mond kapjes in het vliegtuig, is het voor 152 vluchtelingen toch veilig genoeg om naar Nederland te komen van uit Libanon. Dat schrijft het minis terie van Justitie en Veiligheid. Het gaat om voornamelijk Syri sche vluchtelingen, die de komende dagen in groepen van dertig aanko men. Deze mensen waren al in de cember 2019 geselecteerd voor her vestiging, maar konden niet eerder komen vanwege het risico op be smetting. Vanwege de nieuwe maatregelen is het veiliger voor hen om naar Nederland te komen. Voorlopig lijkt dit de laatste groep vluchtelingen die dit jaar naar Ne derland komt. Vanwege de corona crisis is de hervestiging tijdelijk op geschort. Wanneer deze weer her vat wordt, is niet bekend. Nederland heeft met de VN Vluchtelingenorganisatie (UNHCR) afgesproken tweedui zend vluchtelingen op te nemen in de periode 2020-2023, wat neerkomt op een quotum van vijfhonderd per jaar. Omdat dit aantal in 2020 waar schijnlijk niet gehaald wordt, zullen in de komende jaren meer mensen naar Nederland komen. Via een applicatie kunnen de be trokken partijen onder meer chec ken of een terrein geschikt is, wat het kost en wanneer een investe ring is terugverdiend. Op de we- site Park the Sun kunnen alle par- keerlocaties in Rotterdam en alle Noord-Hollandse gemeenten wor den bekeken. Ook reeds overdekte parkeerterreinen staan in de data base. Arno Bonte, wethouder Duurzaamheid in Rotterdam, wil in twee jaar tijd zeker vijftig car ports helpen realiseren. BRUSSEL De EU is er de afgelopen jaren niet in geslaagd de natuur ge zonder te maken. De biodiversiteit blijft achteruitgaan en de noodza kelijke investering in natuur is uit gebleven, oordeelt het Europees Milieuagentschap in het rapport 'De stand van de natuur in de Euro pese Unie'. Er zijn wel 'inspirerende succesverhalen' maar op onvol doende grote schaal. Vooral met habitats als venen, moerassen en duinen gaat het slechter. Grasland, waarvoor actief beheer vereist is, bevindt zich in een bijzonder slechte staat. Met de bossen gaat het hier en daar beter maar er is grote behoefte aan uit- breiding van bossen. Door leemtes in de kennis is het bij een kwart van de mariene leefgebieden onbekend hoe gezond ze zijn, aldus 'de groot ste en meest volledige doorlichting van de natuur die ooit in de EU is uitgevoerd'. Van alle vogelsoorten in de EU verkeert 47 procent van de popula tie volgens de lidstaten in een goede staat, maar dat is 5 procent punten minder dan in 2015. Het aandeel soorten met een ontoerei kende en slechte staat is van 32 pro cent gestegen tot 39 procent. Van 14 procent van de vogelsoor ten is onbekend hoe ze het doen omdat betrouwbare gegevens ont- breken. Het Europees beleid is ge richt op de bescherming van alle wilde vogels (ruim 460 soorten), representatieve en bedreigde habi tats (233 typen, van zeegrasvelden tot bergweiden) en bijna 1400 extra soorten inclusief'iconische wilde diersoorten'. De lidstaten worden geacht deze soorten en habitats te behouden en te herstellen volgens de vogel- en habitatrichtlijnen die aan de basis liggen van het Natura 2000-net- werk van beschermde gebieden. Het Europees Milieuagentschap noemt de intensieve landbouw en klimaatverandering als grote uitda gingen. dinsdag 20 oktober 2020 De pogingen tot infiltratie van criminele organisaties is in Ita lië de afgelopen maanden sterk toegenomen als gevolg van de coronacrisis. „Een verontrus tende ontwikkeling'', vindt antimaffiarechter Francesco del Bene. Angelo van Schaik Rome - Rechter Francesco del Bene Rechter Francesco del Bene: „Maffi aorganisaties hebben veel geld tot hun beschikking dat ze snel kunnen investeren." FOTO ANGELO VAN SCHAIK GO ROTTERDAM/HAARLEM De provincie Noord-Holland en de gemeente Rotterdam zijn een initiatief gestart om parkeerter reinen te overkappen met zoge noemde 'solar carports', die zijn uitgerust met zonnepanelen. Kijk op de site bij /video Opmars Italiaanse maffia door pandemie Met duinen, venen en moerassen gaat het in Europa slecht. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12