Acht maanden cel voor in coma slaan Younes Onderzoek: een derde minder melkveehouders II EUWS 11 Geen vergoeding slachtoffer Brussel inmiddels in de gaten heeft wat er in Polen aan de hand is. Er zouden al meer dan honderd steden en stadjes zijn, met name in het conservatievere oosten, die zichzelf het liefst lhbt-vrij zien. Ursula von der Leyen, de voorzit ter van de Europese Commissie, wond er onlangs in haar 'State of the Union' geen doekjes om: „Hiervoor is geen plaats in onze unie.'' Wat dat concreet betekent heeft Tuchów inmiddels ook gemerkt: een aanvraag voor geld uit een EU-fonds voor kleine gemeentes is afgewezen. Het betreft hier maar één geld- stroompje, maar mocht dit zich uit breiden, dan krijgen de inwoners wel degelijk heel erg natte voeten. Overal in de stad hangen borden van bouw projecten (wegen, scholen, waterzuive ring) die mede mogelijk zijn gemaakt met Europees geld, in totaal enkele miljoenen per jaar. De Brusselse afwijzing leidde overi gens tot een pr-momentje voor minis ter van Justitie en PiS-prominent Zbig- niew Ziobro. Hij verklaarde dat alle ge- meentes die EU-geld mislopen, gecom penseerd worden door de regering, vanwege 'ideologische vervolging'. Lichtpuntje ,,Het gaat al tijden alleen maar hier over'', zegt Marszalek bijna moedeloos. ,,Terwijl we echt genoeg andere pro blemen aan ons hoofd hebben. Onze watervoorraad bijvoorbeeld, alcohol, drugs, echtscheidingen, huiselijk ge weld. En overstromingen. En corona.'' Een lichtpuntje is dat de politieke verhoudingen in Tuchów zich dras tisch gewijzigd hebben. De groep van de burgemeester is inmiddels uitge breid met drie overgelopen PiS-leden. Dat betekent dat de PiS haar meerder heid kwijt is. En dat betekent weer dat die resolutie weer kan worden inge trokken. Toch? ,,Nou'', zegt ze voor zichtig, ,,dat zouden we kunnen doen. Maar dan zou het er weer op lijken dat het alleen maar is omdat we onze Eu ropees geld niet willen verliezen. We laten de resolutie gewoon verlopen, en verlengen haar niet.'' 16.000 bedrijven in 2018 zullen er ongeveer 10.600 overblijven in 2030. Tegelijkertijd zal de totale hoeveelheid geproduceerde melk in deze periode licht stijgen. Dat zijn de uitkomsten van onderzoek door Wageningen University Research (WUR) in opdracht van zuivelreus FrieslandCampina. Een deel van de melkveehou ders zal de komende tien jaar stop pen vanwege de leeftijd en het ontbreken van een opvolger. Daar naast zullen er melkveeboeren moeten stoppen, omdat zij niet aan de financiële verplichtingen kunnen voldoen. Schommelingen in onder meer de melkprijs en de hoogte van de rente kunnen grote gevolgen hebben voor de situatie van de melkveeboeren in 2030, al dus de onderzoekers. Verder blijft in het meest waar- schijnlijke scenario de melkvee houderij binnen het fosfaatpla fond en lijken het stikstofplafond en de afspraken uit het Klimaatak koord haalbaar. Naar verwachting neemt de totale melkproductie wel met 4 procent toe, aangezien de onderzoekers denken dat de melkproductie per koe iets zal toe nemen. De gemiddelde bedrijfs- grootte van een Nederlandse melkveehouderij zal daarnaast waarschijnlijk stijgen van 101 naar 139 melkkoeien. Alfons Beldman, onderzoeker bij Wageningen University Re search, wijst erop dat het 'gelijktij dig verbeteren van de duurzaam heid en het economisch perspec tief van de melkveehouderij geen eenvoudige opgave' is. Hij acht het daarom belangrijk dat melkvee houders, banken, zuivelbedrijven en beleidsmakers bij de overheid werken aan een economisch per spectief dat gericht is op de lange termijn. had ingediend - schat overigens in dat het bij de civiele rechter wel gaat lukken. ,,In elk geval een groot deel van het bedrag.'' Younes was 5 mei vorig jaar spe ciaal met een groepje vrienden naar Zwolle gegaan om daar Bevrij dingsdag te vieren, maar vooral om in een café naar de bekerfinale van Ajax tegen Willem II te kijken. Na de rust stonden ze buiten voor de deur te praten, toen ineens pizzabe zorger Levi el A. (22) door de straat 'scheurde'. Dat leidde tot duw- en trekwerk met omstanders over en weer, totdat Levi van zijn scooter stapte, op Younes afliep en hem met één klap met gebalde vuist te- Groot deel bedrag krijgen we wel bij civiele rechter gen de grond sloeg. Younes lag een tijd in coma en dreigde een 'kas plant' te worden. Hij liep bloedingen op in hoofd en hersenen, een hersenkneuzing, een breuk in een van de schedel beenderen en een gedeeltelijke ver lamming. Een deel van zijn schedel was enige tijd van zijn hoofd ver wijderd om kneuzingen te laten herstellen. Hij is inmiddels weer re delijk mobiel, maar heeft afasie, wat betekent dat hij bijna niet meer kan praten. Ook mist hij gevoel in een groot deel van de rechterkant van zijn lichaam. De schade is blijvend. Younes en zijn familie hadden drie kwart miljoen euro schadevergoe ding geëist van de dader. Die scha declaim is gebaseerd op het feit dat Younes nooit meer zal kunnen werken en dus enkele decennia aan salaris misloopt. Younes had een vaste baan als magazijnmedewer ker met uitzicht op promotie naar een baan als chauffeur. Dat de schadeclaim is afgewezen, is voor de familie een domper. De rechtbank Zwolle voert als argu ment aan dat de 'complexe schade claim' te kort voor de behandeling van de zaak is ingediend. Daardoor moet de familie nu naar de civiele rechter. Mocht het daar wel lukken een schadevergoeding af te dwin gen, dan zullen ze dat zelf op de da der moeten verhalen. Het voordeel van een toegewezen schadevergoe ding door een strafrechter is dat de staat dan na acht maanden het geld voorschiet en het CJIB daarna het bedrag bij de dader opeist. Letseladvocaat Edwin Bosch - die de claim namens Younes' familie dinsdag 20 oktober 2020 GO Het Poolse Tuchów biedt een lieflijke aanblik. Maar het stadje ligt internationaal onder vuur door de intolerantie van het stadsbestuur. FOTO'S GETTY Een sticker 'Dit is een lhbt-vrije zone' werd verspreid bij het rechtse tijd schrift Gazeta Polska. Betoging in Krakau tegen ge lijkheid voor lhbt'ers. AMSTERDAM Het aantal melk veebedrijven in Nederland zal de komende tien jaar waarschijnlijk met een derde afnemen. Van de - Edwin Bosch, advocaat Levi el A., de man die op Bevrij dingsdag 2019 de 26-jarige You nes uit Lelystad met één klap in coma sloeg, moet acht maanden de cel in. Tegen hem was vijftien maanden geëist. Tegenvaller voor de familie van het slachtof fer: de rechter in Zwolle ver klaart hun schadeclaim van drie kwart miljoen euro niet ontvan kelijk. Dat betekent dat ze nu naar de civiele rechter moeten. Victor Schildkamp Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11